آخرین اخبار :
  • منتشر شده در دوشنبه, 02 ارديبهشت 1398 10:03
پیام رییس دانشگاه علوم پزشکی مازندران به مناسبت هفته سلامت:

مراقبت‌های بهداشتی اولیه گامی موثر در ارتقای سلامت جامعه است

 
 
 
 

رییس دانشگاه علوم پزشکی مازندران در پیامی با تبریک هفته سلامت، "مراقبتهای بهداشتی اولیه" را گامی موثر و مهم در ارتقای سلامت جامعه عنوان کرد.
متن پیام دکتر سید عباس موسوی به شرح ذیل است:
روز جهانی بهداشت که نماد سالگرد تاسیس سازمان جهانی بهداشت در سال ۱۹۴۸ می باشد در ۷ آوریل هر سال جشن گرفته می شود و همه ساله یکی از موضوعات اولویت دار در زمینه بهداشت عمومی مورد انتخاب و تاکید قرار می گیرد. این روز فرصتی برای تمام افراد در جامعه فراهم می آورد تا در فعاليتهايي که منجر به بهبود سلامت مي شوند درگير شوند.
امسال نیز سازمان جهانی بهداشت شعار سال ۲۰۱۹ را  " Primary Health care: A Path Towards universal health coverage "مراقبت‌های اولیه بهداشتی راهی به سوی پوشش همگانی سلامت"
قرار داده و از سوی وزارت متبوع و دانشگاه های علوم پزشکی در سراسر کشور در هفته سلامت ( یکم تا هفتم اردیبهشت ماه ) به مناسبت گرامیداشت این رویداد جهانی و با هدف ارتقای سطح سواد سلامت، خودمراقبتی و حفظ و تقویت جایگاه سلامت جامعه برگزار می‌گردد.
مراقبت بهداشتی اولیه به عنوان موضوع اصلی امسال‌، اولین نقطه تماس بین یک جامعه و سیستم بهداشتی یک کشور است‌. این تماس باید از طریق همه اعضای فعال در سیستم سلامت با هدف نهایی تضمین سلامت بهتر برای همه افراد صورت گيرد.
از آنجاییکه ۹۰ درصد از نیازهای سلامت می‌تواند در سطح مراقبت بهداشتی اولیه برآورده شود، سرمایه‌گذاری در بهداشت و مراقبت‌های اولیه بهداشتی یک راه مقرون به صرفه برای تامین پوشش همگانی سلامت می باشد و با ارتقای سلامت عمومي‌، مي توان نياز براي مراقبت‌هاي پرهزينه و پيچيده را کاهش داد.
کاهش محرومیت و نابرابری‌های اجتماعی در حوزه سلامت ( اصلاحات در پوشش همگانی)، ساماندهی خدمات بهداشتی با توجه به نیازها و انتظارات مردم ( اصلاحات در ارائه خدمات)، وارد کردن موضوع سلامت در تمام بخش ها ( اصلاحات در سیاستگذاری عمومی)‌، پیگیری برای تدوین مدل‌های مشارکتی براي گفتگوي همگاني ( اصلاحات در مديريت)‌، افزايش مشارکت ذينفعان‌، پنج عنصر کليدي مورد نظر سازمان جهاني بهداشت‌، براي دستيابي به اهداف متناسب با پوشش همگاني سلامت است‌.
اینجانب ضمن تبریک و گرامیداشت هفته سلامت و با تاکید بر نقش یکایک اعضای نظام سلامت کشور و استان در تامین‌، حفظ و ارتقا سلامت آحاد جامعه و در راستای شاخص‌های مراقبت بهداشتی اولیه برای همه شهروندان‌، انتظار دارم با همکاری و همدلی همه همکاران عزیز در بخش‌های دولتی‌، خصوصي‌، سمن‌ها و همشهريان گرانقدر‌، اصول مراقبت‌هاي بهداشتي اوليه را به نحو مطلوب نهادينه سازي نماييم.

 

 
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی