آخرین اخبار :
  • منتشر شده در پنج شنبه, 29 فروردين 1398 08:37
سرپرست استانداری گلستان خبرداد:

خسارت ۴۸۰۰ میلیارد تومانی سیل به گلستان

 
 
 
 

سرپرست استانداری گلستان با بیان این که ۱۴ هزار و ۵۰۰ دام سنگین و سبک استان در سیلاب از بین رفت، گفت: طبق برآوردها سیلاب به گلستان چهار هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان خسارت زده است.
میرمحمد غراوی اظهار کرد: میزان خسارت سیلاب به گلستان تاکنون چهار هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان برآورد و به ستاد مدیریت بحران کشور اعلام شده است.
وی افزود: اراضی زراعی و باغی استان ۶۵۰ هزار هکتار است که ۴.۵ میلیون تن محصول تولید می کند که ۳۱۷ هزار هکتار از این اراضی تحت تاثیر سیل قرار گرفته و تاکنون ۱۱۰ هزار تن از محصولات این اراضی به صورت کامل از بین رفته است.
غراوی گفت: با توجه به شیب کم زمین های استان، سرعت تخلیه آب از اراضی و دشت های استان کم است.
وی با بیان اینکه ۱۴ هزار و ۵۰۰ دام سنگین و سبک استان در سیلاب از بین رفته است، اضافه کرد: بر اساس مصوبه هیات وزیران ۱۶۲ میلیارد تومان به حساب استان به عنوان ۵۰ درصد اعتبارات بلاعوض خسارات سیلاب در بخش کشاورزی آمده است و با ارزیابی تیم های تخصصی پرداخت ها از دو الی سه روز آینده آغاز می شود.
غراوی گفت: تاکنون ۱۸ هزار و ۶۶ واحد مسکونی شهری و روستایی آسیب دیده اند که از این تعداد هشت هزار و ۵۰۰ واحد تخریبی و نیازمند بازسازی هستند.
وی تأکید کرد: تیم های تخصصی متشکل از بنیاد مسکن، راه و شهرسازی، دفتر فنی استانداری، نظام مهندسی ساختمان و نماینده شهرداری ها یا دهیاری ها در هر شهرستان وضعیت خانه های آسیب دیده را بررسی می کنند و اگر خانه ای قابلیت استفاده نداشته باشد رای به تخریب و بازسازی می دهند.
سرپرست استانداری گلستان اظهار کرد: چهار هزار بسته حمایتی شامل چهار قلم کالای اصلی یخچال، گاز، فرش و وسایل آشپزخانه از سوی رهبر معظم انقلاب و ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) به گلستان اختصاص داده شده که هزار بسته به استان رسیده و مابقی هم در راه است.
غراوی گفت: تلاش می کنیم با همکاری بانک ها، تولیت آستان قدس رضوی، بنیاد مستضعفان و دیگر مجموعه های حمایتی هشت هزار بسته حمایتی را برای آسیب دیدگان فراهم کنیم. وی افزود: ۳۵۰ واحد صنعتی استان از سیلاب آسیب دیدند و تلاش می کنیم با همکاری بیمه ها و دولت خسارات آنان را جبران کنیم.
غراوی با بیان اینکه مرغداری ها، معادن شن و ماسه، راه های آسیب دیده، تاسیسات زیربنایی آب و برق و مخابرات، شبکه های آبیاری و زهکشی آسیب دیده اند، اضافه کرد: ۱۳۵ واحد مسکونی در روستای قلعه قافه مینودشت بر اثر رانش زمین آسیب جدیدی دیده و لغزش زمین در آزادشهر هم بوده که تلاش می کنیم با مطالعه دقیق سکونت گاه های مناسب را برای مردم در نظر بگیریم.
وی بیان کرد: مطالعات جامع سیلاب در استان انجام شده و بسیاری از اقدامات مهندسی صورت گرفته در این مدت بر همین اساس بوده است.

 

 
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی