آخرین اخبار :
  • منتشر شده در شنبه, 24 فروردين 1398 09:31
رئیس هیات مدیره و مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای گیلان خبر داد

افزایش 10 برابری ورود آب به سد سفیدرود

 
 
 
 

رئیس هیات مدیره و مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای گیلان اعلام کردکه: با وجود افزایش 10 برابری ورود آب به سد سفیدرود هیچگونه مشکلی در این سد از نظر پایداری و همچنین کنترل سیلاب نداریم.
وحید خرمی، میزان ورودی آب به سد سفیدرود را حدود 600 مترمکعب بر ثانیه عنوان و تصریح کرد: این میزان ورودی در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته افزایش 10 برابری داشته است که با توجه به شرایط موجود سال آبی مطلوبی را آغاز کرده‌ایم و امیدواریم سال آبی کم تنشی را تجربه کنیم.
وی اظهار داشت: با توجه به شرایط بارندگی و وضعیت مناسب جوی حوضه آبریز سد سفیدرود، تاکنون یک میلیارد و 100 میلیون متر مکعب ذخیره سازی در سفیدرود انجام شده که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته افزایش حدود 30 درصدی را نشان می‌دهد. 
خرمی تصریح کرد: سال گذشته در نهایت آبگیری به سرریز نرسیدیم ولی در سال جاری از چندین روز قبل به آستانه سرریز رسیدیم. وی درباره میزان خروجی آب سد سفیدرود نیز بیان داشت: سال گذشته جهت مصرف آب کشاورزی در این مقطع زمانی از سال، خروجی از محل ذخیره سد سفیدرود نداشتیم و در حال ذخیره سازی آب بودیم. خرمی با اشاره به اینکه بر اساس شرایط آب و هوایی و اعلام‌های سازمان جهاد کشاورزی استان طی اردیهشت ماه هر سال، رهاسازی آب همزمان با اوج فعالیت کشاورزی صورت می‌گرفت، افزود: هر ساله کشاورزان برای مقدمات کشاورزی از ظرفیت منابع آبی داخل حوضه استان از جمله چاه‌ها و آب‌بندان‌ها و بارش‌های فصلی استفاده می‌کردند که زحمت بیشتری را برای کشاورزان داشته ولی امسال بر اساس شرایط مطلوب بارندگی از فروردین‌ماه آب در کانال‌های آبیاری رها شده و کشاورزان مقدمات کار کشاورزی را با این آب در حال انجام هستند که شرایط تاکنون مناسب گزارش شده است. مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای گیلان در خصوص نوبت‌بندی آبگذاری در کانال‌های آبیاری اشاره و بیان کرد: نوبت‌بندی آب بر اساس شرایط آب و هوایی و حجم ذخیره سد سفیدرود و طبق نظر کمیته منابع و مصارف آب استان صورت می‌گیرد که امسال با توجه به شرایط مناسب آب و هوایی و بارش‌های مطلوب، نوبت بندی آب بعد از اتمام سرریز آب سد سفیدرود انجام خواهد شد بنابراین کشاورزان در شبکه سد سفیدرود تا پایان اردیبهشت‌ماه مشکلی نخواهند داشت و بعد از آن هم بر اساس شرایط طبق سالهای گذشته نوبت‌بندی آبگذاری در کانال‌ها انجام خواهد شد.

 

 
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی