آخرین اخبار :
  • منتشر شده در شنبه, 24 فروردين 1398 09:30
مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی گیلان:

شالیکاران ؛ خزانه‌های برنج را هوادهی کنند

 
 
 
 

مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی گیلان به کشاورزان استان توصیه کرد: با توجه به افزایش دما طی روز جاری، نسبت به هوادهی خزانه‌های خود اقدام کنند.
ابراهیم اکبرزاده بیان داشت: با توجه به پیش‌بینی هواشناسی در خصوص افزایش دما و وزش باد گرم طی امروز، به کشاورزانی که اقدام به احداث خزانه در زیر پوشش پلاستیک کرده‌اند، توصیه می‌شود که حتماً نسبت به برداشتن و کنار زدن قسمتی از پلاستیک دو طرف خزانه و هوادهی خزانه‌ها به خصوص در میانه روز اقدام کنند.
خزانه‌گیری برنج در گیلان از چند روز قبل آغاز شده و طبق اعلام سازمان جهاد کشاورزی استان،شالیکاران گیلانی امسال برای تولید یک میلیون و یکصد هزار تُن شلتوک، 15 هزار تُن بذر در خرانه‌ها می‌پاشند. 
یک هزار و یکصد تُن بذر گواهی شده رقم بومی هاشمی و ارقام پرمحصول خزر و گیلانه نیز بین کشاورزان گیلانی توزیع شده است. 
گیلان 238 هزار هکتار زمین شالیزار و 300 هزار شالیکار دارد و بیشترین سطح زیرکشت برنج در استان در شهرستان‌های رشت و صومعه‌سراست. 
از مجموع اراضی شالیکاری گیلان،180 هزار هکتار از طریق کانال‌های آبرسانی از آب سد سفیدرود آبیاری می‌شوند و بقیه نیز از آب بندان‌ها و رودخانه‌های داخلی استان استفاده می‌کنند. 
برای انجام کشت برنج در گیلان ابتدا دو مرحله شخم (زمستانه و بهاره) از ابتدای دی ماه در زمین‌های شالیزاری تا اواخر فروردین ماه انجام می‌شود. 
پس از انجام این مرحله شخم، عملیات خزانه گیری از فروردین‌ماه آغاز می‌شود و از پنجم تا هفتم اردیبهشت ماه به بعد نیز زمان انتقال نشای برنج به زمین‌های آب تخت شده است. از این مرحله تا نیمه دوم تیرماه نیز زمان داشت برنج است و از این زمان تا نیمه شهریورماه، کار برداشت محصول برنج انجام می‌شود. هر سال حدود 750 تا 850 هزار تُن برنج سفید در استان به دست می‌آید؛ ارقام هاشمی، علی کاظمی، صدری، حسنی و دیلمانی جزو رقم‌های کیفی و ارقام گوهر و سپیدرود جزو رقم‌های پرمحصول است که در شالیزارهای گیلان کشت می‌شود. بیشترین رقم‌های کشت شده برنج در این استان، رقم‌های کیفی هاشمی و علی کاظمی است که افزون بر 85 درصد محصول برنج گیلان را شامل می‌شود.

 

 
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی