آخرین اخبار :
  • منتشر شده در دوشنبه, 27 اسفند 1397 07:28
وسعت مدال آوری در رشته های ورزشی مازندران

مشارکت ۲۹ تایی!

 
 
 
 

برخلاف بسیاری از استان ها، مازندران فقط یک رشته یا چند رشته فعال و مدال آور ندارد بلکه چند برابر بیش ازآنچه حتی در استان های طراز اول دیده می شود به دست آورده است.

مازندران یکی از چند منطقه معدود در ایران است که علاوه بر قطبیت و قدرت در چند ورزش خاص، در عمده رشته های ورزشی فعال هم توفیق دارد و مدال آور می شود.
گستردگی ورزش استان را از توزیع مدال ها در سطح رشته ها می توان یافت. وقتی به آمار مدال های کسب شده برای رشته های مختلف نگاه کنید، متوجه توسعه ورزش مازندران می شوید که به برخی رشته ها تکیه دارد ولی رشته های دیگر را هم در حال مشارکت در افتخار آفرینی می یابید.
مازندران مثل همیشه تکیه اش به کشتی است. کشتی مازندران برای چهارمین سال متوالی تعداد مدال هایش را از عدد ۱۰۰ گذراند و از نظر تعداد مدال با ۱۱۷ مدال برترین رشته استان است. کشتی بواسطه موفقیت هایش در گروه های سنی مختلف، موفق ترین ورزش مازندران و درخشان ترین آنها از نظر رنگ و لعاب مدال های بدست آمده است.
کاراته هم مثل سال پیش در جایگاه دوم است. کاراته فقط چند مدال کمتر از کشتی گرفت و برای اولین بار به بیش از ۱۰۰ مدال در سال رسید. عمده مدال های کاراته در مسابقات بین المللی و نه آسیایی و جهانی دشت شد و عمدتا هم در یک تورنمنت که کشور خودمان میزبان بود با این حال کاراته کیفیت مدال آوری خود را حفظ کرد. نزدیک ترین رشته به آنها مطابق همیشه تکواندو ست با قریب به ۵۵ مدال که میزبانی ایران در جام ریاست فدراسیون جهانی در کیش بی اثر نبود اگر چه تکواندو در همه میادین مهم مدال آور داشت. فوتبال هم میان برترین هاست، با ۳۵ مدال در تیم های مختلفی که از ایران به مسابقات بین المللی کسب شدند. دختران هم سهم زیادی در مدال های فوتبال و فوتسال داشتند و فوتبال ساحلی موفق ترین بود.
در جانبازان و معلولین هم ۲۵ مدال آوردیم در والیبال نشسته، پارااسکی و بسکتبال باویلچر و پاراوزنه برداری.
پرورش اندام یکی از بهترین سال های خود را گذراند و ۱۹ تا مدال رنگارنگ گرفت که ۴ تای آنها جهانی بود. سهم قایقرانی ۱۷ مدال بود از آوردگاه های آسیایی. قایقرانان خستگی ناپذیر پارو زدند و مدال های خوبی گرفتند.
وزنه برداری در سال کم مسابقه اش ۱۵ مدال بدست آورد که البته از نظر اهمیت و اعتبار ارزش زیادی دارد. بخصوص در بخش پایه وزنه برداری مثل کشتی موفق ترین بود.
در ورزش بیماران خاص بواسطه برگزاری المپیک ویژه معلولین در امارات ۱۵ مدال کسب کردیم. ووشو سالی نیست که بدون مدال باشد و ندرخشد و این بار هم ۱۱ تا مدال بدست آورد که راضی کننده بود اما دوومیدانی هم به نسبت سال های پیشین فراتر از انتظار بود و قریب به ۱۰ مدال تصاحب کرد و به ارمغان آورد.
والیبال هم ۱۰ مدال توسط نفرات خود در تیم های ملی آورد که مناسب نشان می دهد در عین حال همین تعداد مدال برای نابینایان و کم بینایان استان بدست آمد که در همه دورانی که از آن به یاد داریم بی سابقه بوده است. هم جهانی مدال گرفتند و هم آسیایی.
در بسکتبال ۷ عنوان بین المللی داشته ایم و در ورزش های رزمی هم به همین ترتیب، عملکرد قابل قبولی داشتند هر چند انتظار از آنان بیشتر است. در انجمن های ورزشی هم ۷ مدال ثبت شد که از این رشته که بیشتر جنبه های فرهنگی و مردمی دارد، مدال های قهرمانی هم در آمده که امید بخش است. شمشیربازی هم ۶ مدال گرفت که از پیکارهای آسیایی و جهانی حاصل شد. کم بود اما سنگین.
در ورزش دانش آموزی و ناشنوایان ۵ مدال گرفتیم که باز کیفیت مدال ها از کمیت آنها مهمتر بود که محقق شد نظیر تنیس روی میز که با ۴ و کبدی با ۳ مدال کارشان تمام شد و حضورشان با مدال غنمیت بود بخصوص در بازی های آسیایی.
در بوکس هم ۴ مدال گرفتیم که با توجه به سابقه و پیشینه ناچیز است و توقع مان برآورده نشد. باستانی با ۲ مدال و روستایی، اسکیت، تیراندازی و کوهنوردی هم با یک مدال در این جشنواره کسب افتخار سهمی داشتند و دست شان از مدال دور نماند. هنوز برای اینکه از تنیس، بدمینتون و اسکواش مدال های بین المللی بخواهیم زود است، ۹۷ نگرفتند اما ۹۸ را وعده می دهیم که خوش خبرتر خواهند بود. در هندبال، شنا، نجات غریق، تیروکمان، بیلیارد، ژیمناستیک، کونگ فو، هاکی و موتورسواری و اتومبیلرانی مدال بین المللی در سال ۹۷ نداشتیم ولی همه آنها مایه های درخشش بیشتر را دارند.

 

 
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی