آخرین اخبار :
  • منتشر شده در پنج شنبه, 02 اسفند 1397 10:29
مدیرکل اوقاف مازندران:

برخی افراد سودجو چشم به املاک موقوفات دوختند

 
 
 
 

مدیرکل اوقاف و امور خیریه مازندران گفت: برخی افراد سودجو چشم به املاک موقوفات دوختند تا نسبت به آن دست‌درازی کنند اما اوقاف و ثبت با سنددار کردن اراضی وقفی این اجازه را به سودجویان و موقوفه‌خواران نمی‌دهند.
حجت‌الاسلام ابراهیم حیدری‌جناسمی در جلسه کارگروه مشترک استانی ادارات‌کل ثبت اسناد و اوقاف مازندران اظهار کرد: یکی از برکات انقلاب اسلامی این است که روحانیون بسیاری از کشورهای مختلف در جمهوری اسلامی تربیت شدند و در کشورهای خود به تبلیغ دین اسلام می‌پردازند.
وی با بیان اینکه تمامی افتخارات نظام را مدیون شهدا و رهبری هستیم، افزود: شهدای مدافع حرم جان دادند تا مکتب اهل بیت و ولایت زنده بماند و ما باید این مکتب را به نسل‌های بعدی جامعه تحویل و آموزش دهیم.
مدیرکل اوقاف و امور خیریه مازندران مودت، محبت و احیای فرمایشات اهل بیت را از خصوصیات بارز شیعیان دانست و تصریح کرد: واقفان خیراندیش بخشی از اموال خود را در راه اسلام و اهل بیت وقف کردند و ما میراث‌دار نگاه بلند واقفان خیراندیش هستیم که باید این موقوفات را به نسل‌های بعدی جامعه تحویل دهیم.
حیدری با اشاره به اهمیت تثبیت مالکیت موقوفات و سنددار کردن اراضی وقفی، گفت: برخی افراد سودجو چشم به املاک موقوفات دوختند تا نسبت به آن دست‌درازی کنند اما اوقاف و ثبت با سنددار کردن اراضی وقفی این اجازه را به سودجویان و موقوفه‌خواران نمی‌دهند.
وی با بیان اینکه سنددار کردن اراضی وقفی موجب تثبیت مالکیت وقف و جلوگیری از هرگونه تعرض به املاک وقفی می‌شود، گفت: طی سال جاری ۱۳هزار رقبه موقوفات در مازندران سنددار شدند.
مدیرکل ثبت اسناد و املاک مازندران نیز از افزایش صدور سند مالکیت اراضی وقفی در مازندران خبر داد و گفت: طی سال جاری ۲۳۴ میلیون مترمربع از عرصه‌های وقفی در مازندران سنددار شدند.
عباسعلی زارع اظهار کرد: فرهنگ وقف ریشه در مسائل اعتقادی دارد و اولین واقفان نیز ائمه اطهار (ع) بودند که مسلمانان با پیروی از امامان معصوم بخشی از اموال خود را وقف کردند.
وی با بیان اینکه واقفان خیراندیش برای توسعه علمی، آموزشی، کمک به نیازمندان، ایتام و برای عزاداری شهادت امام حسین(ع) وقف کردند، افزود: واقفان نگاه بلندی به مسائل اعتقادی داشتند و باید تلاش کنیم نیات موقوفات زنده و پویا باشد.
مدیرکل ثبت اسناد و املاک مازندران با اشاره به اینکه در گذشته برخی افراد سودجو به املاک و زمین‌های وقفی دست درازی کردند، تصریح کرد: طبق فرمایشات امام راحل موقوفات باید به اصل خود برگردند و در این راستا اوقاف و ثبت با یکدیگر همکاری می‌کنند.
زارع خاطرنشان کرد: در راستای تفاهم‌نامه مشترک بین سازمان اوقاف و سازمان ثبت اسناد تثبیت مالکیت موقوفات مازندران یکی از برنامه‌های اداره ثبت اسناد استان به‌شمار می‌رود و همکاران ما در شهرستان‌ها سنددار کردن اراضی وقفی را با توجه به وقف‌نامه و مستندات موقوفات با جدیت دنبال می‌کنند.
وی از افزایش صدور سند مالکیت اراضی وقفی در مازندران خبر داد و گفت: طی سال جاری ۲۳۴ میلیون مترمربع از عرصه‌های وقفی در مازندران سنددار شدند.
مدیرکل ثبت اسناد و املاک مازندران گفت: در تلاش هستیم با تعامل و تلاش بیشتر تمامی اراضی موقوفات استان مازندران دارای سند مالکیت شوند.

 

 
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی