• منتشر شده در چهارشنبه, 03 بهمن 1397 12:00
تحلیل «خبرشمال» از سخنان عضو مجمع نمایندگان مازندران و تبعات ویرانگر سوء مدیریت:

عجایب شهــر!

 
 
 
 

این روزها سراغ اخبار که می‌روید احساس دوگانه‌ای به شما دست می‌دهد. از یکسو مدیران و نمایندگانی را می‌بینید که اساتید سخن هستند و عمق و اوج مشکلات کشور را گوشزد می‌کنند. از دیگر سوء اقتصاد و طبیعت ویران مازندران، روح شما را می‌آزارد. در یکی از موارد آن که «خبرشمال» به‌طور کامل آن را پوشش داد، علی اسماعیلی عضو مجمع نمایندگان مازندران است که طی سخنانی آتشین، اخبار خوفناکی را در خصوص موضوع «پسماند و محیط زیست» طرح کرد و از همه همکاران و حتی سایر قوا خواست به راهکاری ملی برای حل این مشکلات برسند. نماینده مردم شریف نور و محمود آباد در همین رابطه گفت: « نباید بیش از این نظاره گر نابودی حیات نسل حاضر و آیندگان باشیم، تمامی آحاد ملت در قبال حفاظت از این منابع مسئول هستند و دولت به تنهایی امکانات و ابزار لازم را برای حفاظت از جنگل ها در اختیار ندارد.

این نماینده مردم در مجلس دهم، پسماند را معضل دیگر استان های شمالی به ویژه مازندران دانست و گفت: بر همگان روشن است که مازندران با وجود شرایط اقلیمی و طبیعت سرسبز و زیبای آن نباید و نمی‌تواند هیچ مکانی از آن محل دفن و دپوی زباله ها در هم تنیده و خطرناک باشد.
اسماعیلی یادآور شد: اگر در گذشته تصمیم بر آن شد تا زباله های شهرها و روستاها را در جنگل‌های اطراف شهرستان نور و سواحل دریای خزر مدفون کنند امروز شیرابه‌های سمی و عواقب وحشتناک حاصل از آن در برابر دیدگان تمامی مردم این سرزمین است.» یکی دیگر از نمایندگان محترم مجلس در نطق خود در همین جلسه مجلس «ایجاد ناامیدی در میان مردم را سم مهلک خواند!». 
سوالی که برای من ایجاد می‌شود این است که چه کسانی تا امروز مسئول بودند و چه کسانی در برابر اوضاع امروز ما که به تعبیر اسماعیلی نماینده نور و محمودآباد بسیار خطرناک شد، باید پاسخگو باشند و اساساً نسل بعدی اگر موفق به ادامه حیات بشوند و در همان سنین کودکی و خردسالی، در طبیعت مسمومی که از ما تحویل خواهند گرفت، جان به جان آفرین ندهند، از چه کسانی باید پاسخ بخواهند؟
سوال دومی که به ذهن می‌رسد این است که چه کسانی امروز با شیوه‌های محیرالعقول مدیریتی خود، کشور و اقتصاد را به این روز نشاندند؟ آیا آنان باید مسئول تزریق ناامیدی به جامعه شناخته شوند و برابر مسئولیت خود به دستگاه قضایی، پاسخگو باشند  یا شهروندان عادی جامعه که غالباً زیر خط فقر و فلاکت در حال زیست هستند و نه دست شان به جایی میرسد و نه دردشان را هیچ پزشکی می‌تواند که شفا دهد؟    خبر بعدی به دستگاه قضایی استان گیلان مربوط است که درحال رسیدگی به اتهام چند تن از مدیران است. رییس‌کل دادگستری گیلان با اشاره به برگزاری نخستین جلسه محاکمه مدیران متخلف یکی از دستگاه‌های اجرایی استان گفت: جلسات بعدی رسیدگی به اتهامات این متهمان در روزهای آینده برگزار می‌شود. احمد سیاوش‌پور اظهار داشت: نخستین جلسه محاکمه جهت رسیدگی به اتهامات و تخلفات مدیران متخلف یکی از دستگاههای اجرایی گیلان و 21 نفر از کارکنان دستگاه‌های اجرایی استان برگزار شد و جلسات بعدی نیز طبق برنامه در روزهای آینده برگزار می‌شود.
وی با بیان اینکه متهمان یاد شده فعلاً با قرار وثیقه آزاد هستند عنوان کرد: دریافت مقادیری رشوه ‌به‌صورت وجه نقد، چک و خودرو در کنار مباشرت و مشارکت در تضییع حقوق دولتی از طریق امهال و سهل‌انگاری از جمله اتهامات این افراد به شمار می‌آید.
سیاوش‌پور از حضور متهمان این پرونده به همراه وکلایشان در دادگاه رسیدگی به تخلفات و جرایم‌شان سخن گفت و بیان داشت:‌ با توجه به اینکه پرونده مذکور دارای تعداد زیادی متهم با عناوین اتهامی متعدد و گسترده در حوزه‌های مختلف است بنابراین جلسه رسیدگی در چندین نوبت برگزار می‌شود.  این مقام قضایی گیلان در سخنان خود هیچ اشاره‌ای به اسم و مشخصات خائنان به حقوق مردم نکرد و ناخودآگاه ذهن ما را معطوف به پرونده اعضای شورای شهر بابل کرد که هنوز احکام قضایی قطعی آنان رسانه‌ای نشد.
به باور من تا زمانی‌که با متخلفان اینگونه مهربانانه برخورد می‌شود، مدیرانی که در قلوبشان غرض و مرضی وجود دارد، در قصور یا تقصیر کوتاهی نمی‌کنند و وضعیت را در حوزه‌های مختلف از صنعت، محیط زیست تا پسماند و مدیریت آب به جایی می‌کشانند که علی اسماعیلی بخشی از آن را در خانه ملت گزارش داد. در چنین شرایطی باید تصنیف «عجایب شهر» را خواند و ناخوش ماند.

 

 
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی