• منتشر شده در چهارشنبه, 07 آذر 1397 11:47
ارزیابی «خبرشمال» از عملکرد ضعیف نمایندگان استان‌های شمالی و پاسخگو نبودن به مردم

نقش نمایندگان در توسعه‌نیافتگی!

 
 
 
 

سرویس سیاسی


«قانون»؛ نرم‌افزار اداره یک کشور است براین اساس افرادی که دستی  در تهیه و تنظیم این نرم‌افزار دارند باید افرادی کتاب‌خوان، کاردان، آشنا به امور اجرایی و فاضل و فرهیخته باشند. تردیدی نیست؛ قانونی که با مداخله چنین افرادی، تصویب شود پرسود و بی‌زیان خواهد بود. این در حالی است که نمایندگان «مجلس شورای اسلامی» در چرخه‌ای باطل از تغییر قانون به سیاق آزمون و خطا فرو رفته‌اند به‌عنوان مثال یک‌بار «معاونت امور جوانان ریاست جمهوری» را با وزارت ورزش، ادغام می‌کنند و کمتر از پنج سال بعد، همان مجلس سخن از ضرورت جدایی امور ورزش از امور جوانان می گوید درحالیکه مبالغی کلان از سرمایه‌های مالی و معنوی در این مسیر به شکلی غیرقابل احیا، به هدر رفت.
یکی از اعضای مجمع نمایندگان مازندران ضمن تأیید تلویحی ورود طیف گسترده‌ای از افراد ضعیف و کم‌بُنیه به مجلس شورای اسلامی، صراحتاً مدعی شد غالب امور مجلس توسط 30 تا 40 تن از نمایندگان مدیریت می‌شود و اکثریت 290 نفره حتی از آیین‌نامه داخلی مجلس نیز بی‌اطلاع هستند. معنای عمیق این سخن آن است که حدود 80 درصد از نمایندگان خود درکی از قوانین مصوب مجلس ندارند و به‌صورت «شیر یا خط» یا در نتیجه لابیگری موافقان و مخالفان، به لوایح رأی مثبت یا منفی می‌دهند. هرازگاهی نیز که بحث علنی شدن آرای نمایندگان به طرح‌ها و لوایح در سطح رسانه‌ها علنی می‌شود، بخش اعظم نمایندگان با آن مخالفت می‌کنند چون به درستی و یا نادرستی رأی خود اطمینان ندارند و از سوال افکار عمومی واهمه دارند.
حقیقت تلخی که باید مورد پیگیری قرار گیرد این است که اکثریت نمایندگان مجلس شورای اسلامی خود را مُحقّ می‌دانند در خصوص هر موضوعی تذکر بدهند، سوال کنند و اظهار نظر کنند، امری که اگر با علم و اطلاع باشد بسیار پسندیده است، همچنین به‌شدت عصبانی می‌شوند اگر  بدون رضایت آنان یکی از مدیران حوزه انتخابیه معزول و منصوب شود، امری که غیرقانونی و در تعارض با تفکیک قوا و اصل 57 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران است در همین حال خود را «پاسخگو» به کسی و جایی نمی‌دانند.  
سرویس سیاسی «خبرشمال» عملکرد هفتگی نمایندگان سه استان مازندران، گیلان و گلستان را که از چالش‌ها و ظرفیت‌های مشابهی برخوردارند در تهران و صحن علنی مجلس و همچنین بر خط خبرِ خبرگزاری «خانه ملت» و در حوزه انتخابیه رصد کرد و به نتایج جالبی رسید. غالب نمایندگان این سه استان بجز سه تن، در تهران یا در صحن علنی مجلس، در شمار خاموش‌ترین‌ها بودند و در خصوص هیچ طرح و لایحه‌ای چه در مقام موافق یا مخالف و چه در جایگاه «پیشنهاددهنده» سخنی نگفتند گویا بودن یا نبودنشان چندان تفاوتی نداشت، به‌عبارت واضح در شمار همان 290 نماینده ناکارآمد و بی‌اثر بودند. اما همان افراد در تعطیلات آخر هفته که به حوزه انتخابیه خود آمدند، بیشترین فعالیت را داشتند، عکس‌های بازدید و ملاقات آنان با مدیران شهرستانی، شهروندان و روستاهای دورافتاده طی مکانیسمی برنامه‌ریزی شده در شبکه‌های مجازی انتشار می‌یافت و هر کس از وظایف قانونی نماینده اطلاعی نداشته باشد به این افراد نمره A+ خواهد داد!  این در حالی است که وظیفه قانونی نماینده، تصویب قانون و نظارت بر اجرای درست قوانین است و بر این اساس ضرورت دارد بیشترین کُنش نماینده در صحن علنی مجلس و در تهران و همچنین بر روی خط خبرها به‌ویژه خبرگزاری «خانه ملت» باشد. اینکه نمایندگان در حوزه انتخابیه با موکلان خود ارتباط داشته باشند و از مناطق دورافتاده بازدید کنند امری پسندیده است اما نباید قبای وکالت را وارونه بر تن کنند و از تکلیف اصلی خود شانه خالی کرده به دنبال مسائل فرعی بروند. یکی از اعضای ارشد مجمع نمایندگان مازندران به «خبرشمال» گفت: «بخش عمده بالای 90 درصدی از مراجعان نمایندگان، تقاضای اشتغال است این درحالی است که ورود نماینده به این مقوله ضمن اینکه موجب وهن جایگاه وکیل ملت است، غیرقانونی نیز می‌باشد  اما نمایندگان به خاطر ملاحظات اخلاقی تلاش می‌کنند قدم خیری بردارند.»   
مخلص کلام اینکه بیشتر نمایندگان سه استان شمالی، بی‌توجه به هم‌گرایی و وحدت نسبت به تکلیف اصلی خود غافل شدند و فعالیت‌ در حوزه انتخابیه خود را شدت دادند و به‌نظر می‌رسد اولویت آنان نیز موفقیت در انتخابات بعدی باشد. تلاش برای انتصاب برخی فعالان ستادهای انتخاباتی خود در رأس دستگاه‌های اجرایی شهرستان که در نتیجه ضعف مدیران استانی صورت می‌گیرد، تأییدی بر همین حقیقت تلخ است. این مسائل در حالی رخ می‌دهد که نمایندگان یک استان می‌توانند در کنار هم و با وحدت رویه، اقدام به اجرای طرح‌های کلان با اعتبار ملی در استان کنند که خود سلسله‌ای از مشاغل را برای جوانان مهیا می‌کند و در تسهیل فرایند توسعه استان اثری ماندگار دارد  اما در همین استان مازندران برخی  نمایندگان با اهداف و مطامع انتخاباتی در مسیر اجرای چنین طرح‌هایی همانند منطقه آزاد سنگ‌اندازی می‌کنند و در نهایت خود را پاسخگو به جایی نیز نمی‌دانند.
به‌عنوان آخرین نمونه به سخنان نماینده گرگان بسنده می‌کنیم. وی گفت:« قرار بود فراکسیون برنامه و بودجه مجلس آذرماه به استان بیایند اما دوستان در صحن به من اعلام کردند ما به خاطر عدم امنیت جاده‌های استان به گلستان نمی‌آییم.»
نبی‌ هزارجریبی در خصوص حوادث پیش‌آمده در بریدگی‌های غیراستاندارد جاده‌های استان گلستان اظهار کرد: متاسفانه در آخرین سانحه رانندگی در این بریدگی‌های غیراستاندارد، دو تن از خادمان کشور «نوربخش و تاج‌الدین» را از دست دادیم که این اتفاق امتیاز منفی برای استان گلستان شد.
نماینده مردم گرگان و آ‌ق‌قلا در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه به‌خاطر این اظهار نظر همکارانم  خجالت کشیدم، خاطرنشان کرد: «استاندار باید پاسخگوی ضعف و کم‌کاری مدیران استان باشد و همانطور که آمارهای بالا برای اشتغال ارائه می‌دهد، آمار امنیت جاده‌ای را هم ارائه دهد.»
این سخن نماینده گرگان درست است اما سوال ما این است سهم نمایندگان و ازجمله خود ایشان درخصوص توسعه‌نیافتگی استان چند درصد است؟ نمایندگان استان به چه سوالاتی در برابر افکار عمومی باید پاسخ دهند و چرا نمی‌دهند؟

 

 
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی