• منتشر شده در شنبه, 26 آبان 1397 07:13

هزینه 120میلیون ریالی دولت برای گاز رسانی به هر خانوار مازنی

 
 
 
 

مدیر عامل شرکت گاز استان مازندران گفت که به دستور وزیر نفت، سرمایه گذاری برای گاز‌رسانی به هر خانوار مازندرانی از 60میلیون ریال به 120 میلیون ریال افزایش یافته است.

جعفر احمد پور در نشست با خبرنگاران دلیل این افزایش هزینه سرمایه‌گذاری را بالا رفتن قیمت لوله‌ها و مبلغ قرار داد پیمانکاران عنوان کرد.
وی با بیان اینکه با نوسانات قیمت ارز لوله‌های مورد نیاز برای گاز‌رسانی از متری حدود 20 هزار ریال به 80 هزار ریال افزایش یافته است، ادامه داد: اگرچه بیشتر قرارداد های گاز رسانی با پیمانکاران از گذشته بوده است، اما وزارت نفت برای جلوگیری از تعطیلی فعالیت پیمانکاران، هزینه سرمایه‌گذاری در استان را تا 2 برابر افزایش داد.
وی تصریح کرد: بالا رفتن هزینه سرمایه‌گذاری ربطی به مردم ندارد و در واقع دولت برای جلوگیری از توقف و تسریع در عملیات اجرایی گاز رسانی مبلغ را افزایش داده است.
مدیر عامل شرکت گاز مازندران بودجه سال جاری شرکت را پنج هزار میلیارد ریال اعلام کرد و ادامه داد: تا کنون نیمی از این اعتبار گاز رسانی تامین و به پیمانکاران پرداخت شده است. احمدپور با بیان اینکه دولت تدبیر و امید با کمترین درآمد بر لزوم گاز رسانی به مردم مازندران تاکید دارد، ادامه داد: با توجه به اهمیت استفاده از انرژی پاک گاز در شرایط حساسیت زیست محیطی استان، در حال حاضر 99.5درصد مردم در 54شهر مازندران از نعمت گاز طبیعی بهره مندند. وی با بیان اینکه همسو با این رویکرد در 40 سال پس از پیروزی انقلاب اسلامی 200هزار کیلومتر لوله گذاری و 750هزار علمک در مازندران نصب شده است، ادامه داد: در حال حاضر یک میلیون و 334هزار نفر مشترک گاز در استان مازندران هستند.
مدیر عامل شرکت گاز مازندران با بیان اینکه طرح گاز رسانی در سه شهرکوهستانی و 450روستای استان در حال اجرا است، اظهار داشت: در حال حاضر 2هزار روستای استان از نعمت گاز برخوردارند. وی ادامه داد: علاوه بر گازرسانی به مناطق صعب العبور مناطق ییلاقی پلور، رینه، کجور و لاریجان ، چندین پروژه گاز رسانی در روستاهای استان در دست انجام است. احمد پور با اشاره به طلبکاری یکهزار و500میلیارد ریالی این شرکت از مردم و صاحبان صنایع و تولیدی استان خواست تا با پرداخت معوقات مانع متوقف شدن طرح های گاز رسانی شوند.
وی با اشاره به اینکه متوسط مصرف گاز استان در روز 32تا 36 میلیون متر مکعب در نوسان است، بیان داشت: از مرداد ماه سال گذشته همزمان با افتتاح خط لوله 42اینچ گاز دامغان - ساری مشکل قطعی گاز استان رفع شده است.

* پیگیر تعرفه اقلیمی گاز در مازندران هستیم
مدیر عامل شرکت گاز مازندران با بیان اینکه همچنان قبوض گاز استان بر اساس اقلیم مناطق مختلف استان صادر نمی شود، گفت: هیات مدیره شرکت گاز در حال پیگیری تعرفه بر اساس شرایط اقلیمی دشت و کوهپایه است.
وی به صدور آنی قبض گاز به صورت پیامکی و الکترونیکی و حذف چاپ قبض کاغذی در مازندران اشاره کرد و گفت: تا 2ماه اینده صدور انی قبض در همه شهرهای استان راه اندازی می شود.
مدیر عامل شرکت گاز مازندران با اشاره به اهمیت بهره برداری و جریان گاز در لوله 42اینچ سمنان - ساری که با همت وزارت نفت دولت تدبیر و امید تابستان گذشته انجام شد، گفت: امسال دیگر دغدغه قطع و افت فشار گاز در هر شرایط آب و هوایی در مازندران نداریم.
احمد پور با بیان اینکه اکنون شرائط موجودی گاز طبیعی در لوله های زیر ساختی به حدی است که حتی یک لیتر سوخت فسیلی در استان مازندران مصرف نمی شود، گفت: اکنون محدودیت تامین گاز برای واحدهای صنعتی و تولیدی کم شده است و برای نیروگاه نکا به عنوان پرمصرف ترین واحد صنعتی نیز به کمتر از 4ماه در سال رسیده است. مدیر عامل شرکت گاز مازندران از مردم خواست تا نسبت به ایمنی به ویژه استفاده از بخاری و همچنین مصرف بهینه گاز توجه کنند.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی