• منتشر شده در سه شنبه, 15 آبان 1397 11:17
در صحبت با دو کارشناس درباره صادرات گردشگری و کشاورزی مطرح شد؛

کدام یک شاه‌کلید توسعه مازندران است؟

 
 
 
 

در بین استان‌های کشور، مازندران با داشتن ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های متعدد در بخش‌های کشاورزی و گردشگری می‌تواند تا اندازه زیادی به تکامل صادرات غیر نفتی ایران کمک کرده و حرف‌های تازه‌ای برای گفتن داشته باشد.
*خام فروشی بزرگ‌ترین آسیب اقتصاد بین‌المللی ایران
مهدی بشارتده سلوطی، استاد اقتصاد دانشگاه علم و فناوری مازندران با اشاره به اینکه باید زنجیره تولید از صفر تا 100 کامل باشد، اظهار کرد: خام فروشی بزرگترین نقص صادرات در کشور است.
وی افزود: اقتصاد نفتی ایران متاسفانه سال‌ها است که به این عارضه دچار شده و به همین دلیل شاهد رکود اقتصاد هستیم.
این کارشناس اقتصادی با بیان اینکه کشاورزی استان مازندران مبتلا به خام فروشی شده است، خاطرنشان کرد: ظرفیت‌های بسیار بالایی در حوزه کشاورزی مازندران برای صادرات وجود دارد که متاسفانه به واسطه خام فروشی به جایگاه واقعی خود نرسیده است.
*ظرفیت‌های کشاورزی مازندران
بشارتده ظرفیت‌هایی نظیر گل و گیاه، مرکبات، کیوی و لبنیات را تنها بخشی از محصولات پر رونق صادراتی استان برشمرد و افزود: کشورهای حاشیه دریای خزر متقاضی بسیاری از این محصولات بوده و ظرفیت مناسبی برای صادرات هم اکنون در اختیار مازندران است.
وی از محصول گوجه فرنگی به عنوان یک کالای پرطرفدار در کشور روسیه یاد کرد و با اشاره به بالا بودن مصرف این محصول در آن کشور گفت: چرا نباید مازندران برنامه‌ای برای توسعه و صادرات این محصول پرطرفدار در کشور همسایه داشته باشد و روی صنایع تبدیلی آن که اکنون در روسیه انجام می‌شود حساب ویژه باز کند؟
استاد اقتصاد دانشگاه علم و فناوری مازندران با اشاره به اینکه تاکنون مطالعه دقیقی در زمینه ظرفیت‌های صادراتی استان صورت نگرفته است، خاطرنشان کرد: باید مزیت‌ها شناسایی و تقویت شده و حتی الگوی کشت ما باید با نگاه صادرات تنظیم و تعیین شود.
*حمایت از مصرف به جای حمایت از تولید
این محقق حوزه اقتصاد، با دولتی یاد کردن اقتصاد و متعاقب آن دولتی شدن کشاورزی خاطرنشان کرد: از پیامدهای ناگوار دولتی شدن اقتصاد، دادن یارانه به بخش مصرف به جای تولید است که نه تنها منجر به صرفه جویی نشده بلکه اصراف در الگوی مصرف را بدنبال دارد.
بشارتده دلیل بالا بودن مصرف محصولات در کشور را حمایت و اعطای یارانه به مصرف کننده عنوان و تاکید کرد: اگر یارانه به تولید داده شود الگوی مصرف اصلاح شده و تولید کننده نیز حمایت می‌شود.
استاد اقتصاد دانشگاه علم و فناوری مازندران با اشاره به تولید بیش از 72 محصول متنوع در استان گفت: 15 محصول از این تعداد دارای رتبه نخست تولید کشور بوده و این تنها گوشه‌ای از ظرفیت بالای استان مازندران در حوزه کشاورزی و صادرات است.
بشارتده با اشاره به بنادر شمال کشور و به خصوص بندر امیرآباد خاطرنشان کرد: بندر آمیرآباد با دارا بودن شبکه ریلی در داخل مجموعه، ظرفیت تخلیه مستقیم بار از کشتی به قطار و انتقال به کریدورهای بزرگ ریلی کشور را داشته که این مهم از دیگر مزیت‌های مازندران در حوزه صادرات است.
*صادرات از نوع خدمات در حوزه گردشگری
کارشناس گردشگری و مدیر تورهای ایرانگردی نگاهی متفاوت به صادرات گردشگری داشته و معتقد است: محصول گردشگری صرفا یک کالای فیزیکی نیست بلکه خدمات و سرویس دهی همان صادرات گردشگری بشمار می رود.
محمدرضا اورمزدی مازندران، اظهار کرد: یک صنعت خدمات محور است می‌توان با ارائه خدمت مناسب و شایسته در واقع سرویس دهی مطلوب را صادر کرد و احساس رضایت گردشگر در واقع همان صادرات خدمات است.
اورمزدی حمل و نقل مناسب، اقامت شایسته و تورهای متنوع را اجزای خدمات عنوان و خاطرنشان کرد: مجموعه شرح خدمات به عنوان یک محصول گردشگری است که اگر با رضایت گردشگر همراه باشد سبب تشویق و ترغیب سایر توریست‌ها برای حضور در منطقه خواهد بود و در واقع از این طریق خدمت به نقاط دیگر صادر شده است.
*مزایای صادرات از نوع گردشگری
این محقق و استاد دانشگاه مزایای این نوع از صادرات را فراگیر بودن، عدم نیاز به تفصیلات گمرکی و اقتصادی، فاقد فرآیند پیچیده اداری و سهولت در ارائه برشمرد و یادآورشد: با استفاده از فناوری های مدرن و شبکه‌های اجتماعی و ارتباطی تلفن های همراه این شیوه از صادرات در کسری از ثانیه مرزها را درنوردیده و سبب ترویج و افزایش ضریب بازگشت توریست به کشور خواهد شد.
اورمزدی با اشاره به اینکه این صادرات تنها نیاز به برخی زیرساخت‌های خاص دارد، گفت:آموزش منابع انسانی کارآمد و توانمند و آشنا به اصول مبانی گردشگری نظیر تسلط به زبانهای بیگانه و برخورد مناسب با گردشگر، راه، پایانه و فرودگاه مناسب و همچنین درا بودن مراکز اقامتی مطابق با استانداردهای جهانی بخشی از زیرساخت‌های این حوزه است.
*صنایع‌دستی ظرفیت بالقوه استان مازندران
این مدرس دانشگاه و کارشناس گردشگری با بیان اینکه صنایع‌دستی کشور از نظر غنای فرهنگی بسیار پیشتاز است اظهار کرد: تقریبا بیش از 11 هزار سال، تاریخ صنایع‌دستی ایران است و وقتی کشوری در این حد از عمق تاریخ دارای چنین هنر فاخری است چرا نباید از آن بهره کافی و وافی را ببرد.
اورمزدی مشکل صنایع دستی کشور را مباحث بازارسازی، بازاریابی و بازارداری دانست و خاطرنشان کرد: کشورهای چین و هند امروز از رقیبان جدی محصولات ما هستند که باید با ایجاد پکیج‌های بسته بندی مناسب در صنایع دستی و شرکت در نمایشگاه‌های بین‌المللی گردشگری برای صادرات محصولات فاخر کشور برنامه‌های منظم و گسترده داشته باشیم. کارشناس گردشگری و مدیر تورهای ایرانگردی با اشاره به مغفول و مبهم ماندن این هنر ارزنده تصریح کرد: فقدان رشته دانشگاهی در این حوزه، عدم انتقال هنر استادکاران به نسل‌های بعد و نبود نگاه حرفه‌ای و شغلی به این بخش مهم‌ترین دغدغه و چالش‌های این هنر باستانی و کهن ایرانی است.  اورمزدی دیگر نقص این حوزه را نبود دایره‌المعارف جامع صنایع‌دستی برشمرد و افزود: حتی کتابچه منسجم برای صنایع‌دستی ایران مبتنی بر معرفی صنایع متنوع در استان‌های مختلف و همچنین استادکارهای حرفه‌ای این حوزه وجود نداشته تا این محصولات و اساتید معرفی شوند. وی امنیت شغلی و مشکلات بیمه و مسائلی از این دست را دیگر دغدغه هنرمندان این حوزه معرفی و تاکید کرد: متاسفانه معیشت بر مبنای صنایع‌دستی در ایران مفهومی نداشته و فعالان این بخش به دلایل گفته شده رغبتی برای ادامه کار ندارند.
*صنایع‌دستی بهترین فرصت صادرات به شرط پرورش
این محقق، پژوهشگر و استاد دانشگاه در ادامه افزود: صنایع‌دستی ایران همانند کودکی است که هنوز رشد نکرده و نباید انتظار داشته باشیم این کودک در جامعه خودنمایی کند.
اورمزدی با اشاره به اینکه اگر بخواهیم در عرصه‌های بین‌المللی حرف‌هایی برای گفتن داشته باشیم باید این صنعت پرورش یابد گفت: تمرکز بر روی صادرات نیازمند برداشتن موانع از سر راه پیشه وران زحمتکش این حوزه است تا بتوانیم معبرهای صادرات استان را هموار کنیم.

 

 
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی