آخرین اخبار :
  • منتشر شده در یکشنبه, 13 آبان 1397 11:42
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری مازندران عنوان کرد؛

برندسازی جغرافیایی برای صنایع‌دستی بومی

 
 
 
 

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری مازندران از دریافت گواهی نشان جغرافیایی ملی در 5 رشته صنایع دستی خبر داد.
سیف الله فرزانه از جاجیم آلاشت، لاک تراشی مازندران، سفال سلیم آباد، گلیچ هزار جریب و گلیمچه متکازین به عنوان رشته‌های دارای نشان جغرافیایی ملی یاد کرد و گفت: نشان جغرافیایی ملی در واقع شناسه‌ای است که بر روی کالاهایی که دارای یک منطقه جغرافیایی خاص هستند و یا کیفیت و شهرت آن بواسطه یک منطقه جغرافیایی به کار می‌رود گذاشته می‌شود.
وی یادآور شد: این در واقع برندسازی جغرافیایی برای رشته‌های صنایع‌دستی است و این علامت تجاری یا نشان ملی است که به دارنده آن این امکان را می‌دهد که تولید و فروش انحصاری آن را در اختیار بگیرد.
فرزانه تصریح کرد: رشته‌های متعدد صنایع‌دستی در مازندران وجود دارد که دارای شاخص‌های ویژه بومی و منطقه‌ای است که می‌تواند شناسه خوبی برای معرفی روستا یا شهر محل تولید یا عرضه‌اش باشد و در صورت توسعه به مقصدی برای سفر تبدیل شود.
وی از معرفی رشته صنایع‌دستی جهت دریافت نشان جغرافیایی تا سقف دو رشته در طول یک سال عنوان کرد: نشان جغرافیایی ملی تنها در قالب تعاونی ثبت می‌شود و هنرمندان می‌توانند در هر رشته‌ای که فعالیت دارند بعد از تشکیل تعاونی مدارک مورد نیاز را به معاونت صنایع‌دستی اداره‌کل ارسال کنند.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری مازندران از بازاریابی جهت فروش صنایع‌دستی به عنوان مهمترین مسئله در رونق صنایع دستی و هنرهای سنتی اشاره کرد و یادآور شد: رشته‌های شاخصی در مازندران وجود دارد؛ دریافت 48 نشان ملی و 12 نشان یونسکو توسط هنرمندان و صنعتگران مازندران در رشته های مختلف صنایع دستی نشان دهنده قابلیت بالای این هنر-صنعت ملی برای برنامه‌ریزی اقتصادی به ویژه در زمینه صادرات دارد.
فرزانه با بیان اینکه حفظ فرهنگ و ارزش‌های فرهنگی وظیفه همه دستگاه‌های اجرایی است، خاطرنشان کرد: حفظ صنایع دستی حفظ بخشی از فرهنگ بومی و ملی کشور است و هیچ مکانیسمی غیر از رونق تولید و فروش آن نمی‌تواند زمینه حفظ و احیای آن را فراهم کند و اختصاص اعتبارات هدایای دستگاه‌های اجرای به خرید صنایع‌دستی بومی می‌تواند به رونق تولید و فروش صنایع‌دستی بومی استان کمک شایانی کند.

 

 
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی