آخرین اخبار :
  • منتشر شده در دوشنبه, 30 مهر 1397 12:14

میزان عناصر سنگین در آب گیلان از حد استاندارد بیشتر است

 
 
 

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان با معرفی خطراتی که در حوزه زیستی سلامت این استان را تهدید می‌کند، میزان فلزات سنگین در آب گیلان به ویژه شهر رشت را  از حد استاندارد بیشتر دانست. 
دکتر شاهرخ یوسف‌زاده چابک در جلسه شورای پدافند غیرعامل و قرارگاه زیستی استان گیلان در رشت اظهار داشت: مسئله آموزش مهم‌ترین ابزار برای معرفی اهمیت پدافند غیرعامل است.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان گیلان با اشاره به تدین نقشه‌ راه پدافند غیرعامل برای فعالان این عرصه عنوان داشت: وجود امکانات مناسب برای تشخیص به موقع تهدیدات پدافندی از جمله مهم‌ترین نیازهای این حوزه است.
یوسف‌زاده چابک با اعلام اینکه میزان فلزات سنگین آب در استان گیلان از حد استاندارد بیشتر است عنوان داشت: شناسایی تب کنگو و آنفولانزای مرغی و همچنین پیشگیری از شیوع آن از جمله اقدامات انجام شده در حوزه پدافند غیرعامل است.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان اجرای نظام مراقبت سندرومیک توسط دانشگاه علوم پزشکی گیلان را از جمله مهم‌ترین اقدامات انجام شده در حوزه پدافند غیرعامل دانست و افزود: اجرای این طرح از شیوع بیماری‌های میکروبی به سرعت جلوگیری می‌کند. وی قاچاق مواد غذایی را از جمله عوامل تهدیدکننده سلامت غذای مردم دانست و خاطرنشان کرد: فاضلاب بیمارستان و پسماندهای بیمارستانی از جمله تهدیدات زیستی استان گیلان بود که در حال حاضر بیمارستان‌های استان مجهز به تصفیه‌خانه هستند. فرماندار ماسال نیز در این جلسه اظهار داشت: تدوین شناسنامه روستایی از جمله اقدامات پدافندی انجام شده در راستای معرفی و شناخت روستاهای این شهرستان است.
محمدجواد عامر تهیه بانک جامع امکانات و تجهیزات شهرستان ماسال را بخشی از اقدامات پدافندی انجام شده در این شهرستان دانست و ابراز داشت: همایش با موضوع پدافند غیرعامل با حضور فعالان این حوزه در ماسال برگزار شد.
وی مسئله آب شرب مناطق روستایی و کوهستانی را یکی از مشکلات پدافندی استان گیلان دانست و تصریح کرد: ساکنان این مناطق از آب رودخانه برای شرب استفاده می‌کنند و رو باز بودن آن‌ها امکان وقوع بیوتروریسم را به‌دنبال دارد.
عامر افزایش مهاجرت روستائیان به شهرها را یکی دیگر از مشکلات حوزه پدافند استان گیلان دانست و افزود: طرح بوم‌گردی از طرح‌های خوبی است که از افزایش این مشکل جلوگیری می‌کند اما موانعی مانند بانک‌ها و منابع طبیعی پیش روی این طرح وجود دارد.
همکاری 698 پزشک خانواده و نیکوکار
 با کمیته امداد گیلان
رئیس اداره بهداشت، درمان و امور بیمه کمیته امداد گیلان اعلام کرد که در حال حاضر ۲۷۲ پزشک خانواده و همچنین ۴۲۶ پزشک حامی و نیکوکار در قالب ارائه خدمات به نیازمندان و حمایت از ایتام و فرزندان محسنین با کمیته امداد استان گیلان همکاری می‌کنند. 
مجید خلخالی با اشاره به اینکه کمیته امداد استان گیلان در حال حاضر برای رسیدگی به‌ سلامت و بهداشت مددجویان با ۲۷۲ پزشک خانواده قرارداد دارد ادامه داد: این پزشکان شامل؛ ۶۲ پزشک عمومی، ۱۷۸ پزشک متخصص، ۴ پزشک فوق تخصص و ۲۸ دندان‌پزشک است.  رئیس اداره بهداشت، درمان و امور بیمه کمیته امداد گیلان تعداد مرکز تصویربرداری طرف قرارداد با این نهاد را ۳۸ مرکز اعلام کرد و گفت: مرکز رادیولوژی، سی‌تی‌اسکن، پزشکی هسته‌ای، ام آر آی را شامل و همچنین ۲۸ مرکز فیزیوتراپی و توان‌بخشی طرف قرارداد با کمیته امداد استان هستند.  خلخالی با بیان اینکه در حال حاضر ۹۱ داروخانه در سراسر گیلان با کمیته امداد همکاری می‌کنند افزود: ۷۰ آزمایشگاه، ۲۳ بیمارستان دولتی، پنج درمانگاه و ۶۲ مرکز عینک‌سازی، ادیومتری، کالا و تجهیزات پزشکی هم طرف قرارداد این نهاد در گیلان هستند.  وی با قدردانی از جامعه پزشکی به دلیل همکاری با این نهاد و ارائه خدمات درمانی به محرومان گفت: پزشکان علاوه بر تعهدات معمول خود به این نهاد، سهم ده‌درصدی حق ویزیت را هم از مددجویان بیمار که به لحاظ اقتصادی ضعیف هستند، دریافت نمی‌کنند.  خلخالی همچنین از همکاری ۴۲۶ پزشک با این نهاد در قالب حمایت از ایتام و فرزندان محسنین خبر داد و افزود: این پزشکان حامی و نیکوکار علاوه بر واریز کمک‌های نقدی مستمر ماهیانه، خدماتی همچون ویزیت، جراحی و دندانپزشکی رایگان به ایتام و محسنین ارائه می‌دهند.  وی یادآور شد: در حال حاضر ۴۶ هزار و ۲۳۶ مددجواز بیمه پایه کمیته امداد مربوط به شهرهای بالای ۲۰ هزار نفر جمعیت و ۱۶۴ هزار و ۸۰ نفر هم از بیمه مکمل این نهاد بهره‌مند هستند.

 

 
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی