آخرین اخبار :
  • منتشر شده در سه شنبه, 20 شهریور 1397 12:46
کامران اصغری مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی مازندران در سیزدهمین جشنواره تعاونی‌های برتر استان:

بیش از 7 هزار شرکت تعاونی در مازندران فعال است

 
 
 
 

/خبرشمال


 تعاون اهرم مناسبى براى توسعه اقتصادى و اجتماعى به‌شمار مى‌رود و مى‌تواند در بهره‌ورى بهینه از شرایط زندگى، کار، تولید و ارتقاى سطح درآمد و وضعیت جامعه مؤثر باشد. 
تجربه کشورهاى توسعه یافته نشان مى‌دهد تعاونى‌ها بهترین سازمان‌هایى هستند که موفق شده‌اند اسباب تجمیع نیروهاى پراکنده و در عین حال با استعداد و با انگیزه را فراهم کنند که نقش مهم آن در توسعه عدالت اقتصادی و اجتماعی بر کسی پوشیده نیست.بر اساس اولویت‌های برنامه توسعه کشور می‌توان توسعه تعاونی‌ها را از ارکان تحقق اقتصاد مقاومتی و افزایش نقش مردم در توسعه متوازن کشور و استان 
مازندران دانست.
سیزدهمین همایش تجلیل از تعاونگران مازندران همزمان با هفته تعاون در باشگاه برق ساری برگزار شد.
کامران اصغری مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی، در این همایش ضمن تأکید بر گسترش فرهنگ تعاون در سراسر استان، شمار تعاونی‌های فعال مازندران را بیش از 7 هزار و ۲۳۷ تعاونی اعلام کرد.  
اصغری در همایش تجلیل از تعاونی‌های برتر استان با اشاره به فعال بودن بیش از هفت هزار و ۲۳۷ شرکت تعاونی در استان اظهار داشت: بیش از ۳۱۱ هزار نفر از جمعیت استان عضو تعاونی‌ها هستند و نقش مهمی در اقتصاد استان ایفا می‌کنند.
وی با اشاره به فعالیت هزار و ۱۹۳ تعاونی با ۱۳ هزار و ۵۰۵ عضو در حوزه مصرف گفت: بیش از ۵۳ میلیارد تومان برای اشتغالزایی بیش از ۲ هزار نفر در این تعاونی‌ها صرف شده است.
اصغری با بیان اینکه نگاه استان و کشور، تقویت تعاونی‌ها است گفت: زیاد نتوانستیم از ظرفیت تعاونی‌ها بهره بگیریم و باید به این اصل مهم اقتصاد، توجه بیشتری شود.
مدیرکل تعاون مازندران با اشاره به ثبت ۸۳ تعاونی با عضویت ۶۰۰ نفر در حوزه زنان در استان یادآور شد: بیش از ۴۹ تعاونی توسعه روستایی در استان تشکیل شده است.
وی افزود: تعاونی توسعه شهرستان در برخی مناطق استان تشکیل شده و امیدواریم تا پایان سال جاری این تعاونی در تمامی شهرستان‌ها ایجاد شود.
اصغری با بیان اینکه 4 هزار و ۲۰۰ واحد مسکن به صورت تعاونی در دست ساخت است افزود: امیدواریم با حمایت راه و شهرسازی و دیگر دستگاه‌ها این واحدها زودتر به بهره‌برداری رسد.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی مازندران، توانمندسازی تعاونی‌ها را با ارائه تسهیلات از سوی بانک‌های عامل را از جمله اقدامات برشمرد و گفت: تعاونی‌ها از سال ۹۲ تاکنون بیش از ۹۳ میلیون دلار صادرات محصولات مختلف داشته‌اند و در شش ماه اول سال جاری نیز میزان صادرات تعاونی‌ها نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد داشته است. وی همچنین از صادرات بیش از 93 میلیون دلاری محصولات تولیدی، ‏کشاورزی، صنعتی، خدمات فنی مهندسی شرکت‌های ‏تعاونی استان به کشورهای خاورمیانه ، آسیایی، اروپایی و کشورهای ‏عربی خبر داد و افزود: میزان صادرات شرکت‌های ‏تعاونی استان طی سال گذشته 29 میلیون دلار و در پنج ماهه نخست امسال 6 میلیون دلار بوده است.‏
اصغری در پایان گفت: در سال جاری شرکت تعاونی «مکمل خوراک دام و طیور سوادکوه» و شرکت تعاونی «نگار خودرو شمال» به ‏عنوان تعاونی برتر ملی و شرکت تعاونی «مبتکران آریا پارس» به عنوان تعاونی برتر نمایشگاهی ملی انتخاب شدند.‏
• تعاون یکی از بنیادی‌ترین راه‌های استقرار عدالت است
حسن خیریانپور معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری مازندران که در مراسم سیزدهمین جشنواره انتخاب تعاونی های برتر استان مازندران سخن می‌گفت، با اشاره به اصل سوم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، تصریح کرد که تعاون به مفهوم همکاری و همیاری، بخشی از فرهنگ دینی و ملی  ما است که در پرتو تعالیم اسلامی بارور گردیده و یکی از تجلیات بارز شخصیت مردم ایران به‌شمار می‌رود. 
وی افزود: تعاون به‌عنوان یک راهبرد اقتصادی در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران مورد تأکید قرار گرفته و بر طبق قانون اساسی، نظام اقتصادی کشورمان بر سه بخش دولتی، تعاونی، خصوصی پایه‌ریزی شد که در سایه رونق و رواج تعاونی‌ها می‌توان خلاقیت‌ها و استعدادها را در ارائه تولید بهتر شکوفا کرد و نیروهای فعال و کارآمد فاقد ابزار کار و سرمایه را در مسیر سالم و سازنده قرار داد و چرخ‌های تولید را در جهت دستیابی به استقلال اقتصادی و گسترش بنیادین عدالت اجتماعی به حرکت درآورده و یکی از راه‌حل‌ها و اساسی‌ترین و منطقی‌ترین و بنیادی‌ترین کارهایی است که می‌تواند در این کشور برای استقرار عدالت 
انجام گیرد. 
حسن خیریانپور گفت: در حال حاضر در استان مازندران تعداد 7237 تعاونی فعال هستند که با حدود 542 میلیارد تومان سرمایه تعداد یک میلیون و 947 هزار و 118 عضو عادی مرد و زن را در خود جای داده و 98 هزار و 388 فرصت شغلی را در مازندران مهیا ساخته‌اند.

• نداشتن بازار، عمده‌ترین مشکل تعاونی‌های کشور است
مهدی حسین‌نژاد مدیرعامل صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری تعاون کشور نیز در سیزدهمین جشنواره تجلیل از تعاونی‌های برتر مازندران که در باشگاه برق ساری برگزار شد اظهار کرد: در حال حاضر صندوق علاوه بر ضمانت‌نامه‌هایی که سایر بانک‌ها صادر می‌کنند، دو نوع ضمانت‌نامه اعتباری و معاملات هم صادر می‌کند و اساس صدور ضمانت‌نامه بر مبنای اعتبارسنجی است.
وی افزود: به‌طور متوسط میزان صدور ضمانت‌نامه برای شرکت‌هایی که گرید بالایی داشتند، مطابق حسابرسی در سال گذشته حدود ۲۱ درصد بوده است.
مدیرعامل صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری تعاون کشور از صدور یک هزار میلیارد تومان ضمانت‌نامه خبر داد و میزان معوقات را 4 درصد اعلام کرد و گفت: بیش‌ترین پرتفوی صندوق با بانک توسعه تعاون و پس از آن بانک کشاورزی بود و تلاش شد در طرح اشتغال روستایی فعال عمل شود.
این مسئول ادامه داد: برای جذب اعتبارات در روستاها تا سقف ۲۵۰ میلیون تومان برای طرح‌های سودآور تعاونی‌ها، ضمانت‌نامه صادر می‌کنیم و از آن‌ها وثیقه ملکی نمی‌گیریم و برای تعاونی‌های زنان نیز تا سقف ۳۰۰ میلیون تومان ضمانت نامه صادر می‌شود.
به گفته حسین‌نژاد مجموع ضمانت‌نامه‌هایی که صندوق تاکنون در بخش تعاون صادر کرده برای بخش کشاورزی ۴۰ درصد، بخش خدمات ۳۰ درصد و صنعت ۳۰ درصد بوده است که به تفکیک در بخش شهری ۴۵ درصد و بخش روستایی ۵۵ درصد ضمانت‌نامه صادر شده است.
وی از راه‌اندازی بازار مجازی برای تسهیل در عرضه تولیدات تعاونی‌ها در آذرماه امسال خبر داد و  اظهار کرد: بخش تعاون می‌تواند برای رفع نیاز کشور نقش تعیین‌کننده‌ای داشته باشد.
 مدیرعامل صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری تعاون کشور با بیان اینکه برنامه‌ریزی، انبارداری و مدیریت اداری از جمله فرآیندهای تشکیل کارآفرینی است افزود: نداشتن ایده در تعاونی‌ها بزرگترین علت شکست تعاونی‌ها محسوب می‌شود.
این مسئول به وجود بیش از 7 هزار تعاونی در مازندران اشاره کرد و گفت: باید در جهت تقویت و توانمندی تعاونی‌های موجود تلاش کرد.
حسین‌نژاد نداشتن بازار را عمده‌ترین مشکل تعاونی‌های کشور برشمرد و گفت: تعاونی‌ها باید نیازهای جامعه را احصاء کرده و براساس نیازهای جامعه و بازار تولید داشته باشند.
وی از راه‌اندازی بازار مجازی برای نخستین‌بار در کشور خبر داد و گفت: این بازار با برگزاری سمینار بین‌المللی آسیا و اقیانوسیه آذر ماه در ایران افتتاح می‌شود.
مدیرعامل صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری تعاون کشور افزود: شرکت‌ها و تعاونی‌ها می‌توانند محصولات خود را در این بازار به‌صورت مستقیم عرضه کنند.
وی با تاکید بر توانمندسازی تعاونی‌ها تصریح کرد که تعاونی‌ها تسری‌بخش عدالت اجتماعی هستند بنابراین باید موانع پیش روی آنها برداشته و
 تسهیل‌گری شود.
مدیرعامل صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری تعاون کشور تسهیل روند سرمایه‌گذاری‌ها در بخش تعاون و پذیرش ریسک سرمایه‌گذاری‌های حاصل از اجرای پروژه‌ها را از مهم‌ترین اهداف صندوق ضمانت
 سرمایه گذاری تعاون اعلام کرد.
• حمایت از تعاونی‌ها مطابق اساس‌نامه، ازجمله اهداف بانک توسعه تعاون استان است

رحمان نوروزی مدیر امور شعب بانک توسعه تعاون مازندران نیز در سیزدهمین جشنواره تجلیل از تعاونی‌های برتر، با تبریک هفته ‏تعاون به همه تعاونگران، اظهار کرد: افتخار می‌کنیم به‌عنوان کارگزاران شما در بانک ‏توسعه تعاون خدمت می‌کنیم و این بزرگ‌ترین افتخار است. ‏
وی تأکید کرد: بانک توسعه تعاون همواره در راستای اهداف خود مطابق اساسنامه از ‏تعاونی‌ها حمایت و پشتیانی نموده و ‏نسبت به رسالت خویش گام برمی‌دارد.‏
مدیر امور شعب بانک توسعه تعاون مازندران افزود: این بانک تخصصی در جهت حمایت از بخش تعاون تاسیس شده است و با ‌‏22 شعبه و 225 کارمند  در خدمت مردم و تلاشگران عرصه کار و ‏تولید است.‏
نوروزی با اشاره به اینکه بانک توسعه تعاون همسو با سیاست‌های کشور در جهت حفظ و ایجاد اشتغال گام بر می‌دارد، ‏خاطرنشان کرد: یکی از دغدغه‌های تعاونی‌ها، بحث تامین مالی است و بانک توسعه تعاون از مسیرهای مختلف تامین اعتبار ‏می‌شود که یکی از آنها اعتبارات تکلیفی است.‏
نوروزی ادامه داد: در سال جاری در دو طرح ملی اشتغال پایدار روستایی و فراگیر فعالیت داشتیم که تسهیلات بخش اشتغال ‏پایدار روستایی مزیت‌های خوبی در نظر گرفته شد که نرخ سودهای تسهیلات
 4و 6 و 10 درصد محاسبه می‌شود. وی اقساط تسهیلات را شامل 2 سال مشارکت، یک سال تنفس و 6 سال بازپرداخت عنوان کرد و گفت: طرحی دیده‌ایم که ‌‏108 ماه بازپرداخت داشته باشد.‏ مدیر امور شعب بانک توسعه تعاون مازندران تصریح کرد: بودجه ابلاغی بانک توسعه تعاون استان در این بخش 254 میلیارد ‏ریال بوده و 80 میلیارد ریال از بودجه متمرکز دولتی استفاده کنیم که در مجموع 355 میلیارد ریال شده است و با تخصیص این ‏بودجه 427 فقره با هزار و 252 میلیارد ریال و اشتغال زایی هزار و 580 نفر معرفی شدند که 60 درصد افراد متقاضی افراد ‏حقیقی و بیشتر تعاونی ها بودند.‏ نوروزی گفت: بودجه بانک توسعه تعاون استان در اشتغال فراگیر 508 میلیارد ریال بوده که تاکنون 118 فقره با یکهزار و 754 ‏میلیارد ریال و اشتغالزایی یکهزار و 815 مورد معرفی شدند و 
طرح های مصوب 82 میلیارد ریال بوده که در حال گرفتن تضمین و ‏پرداخت هستیم.‏


• قدردان حمایت‌ها هستیم اما مشکلات ما هم زیاد است 
ربیعی رییس اتاق تعاون استان نیز در این همایش، ضمن قدردانی از همکاری اداره کل تعاون استان و بانک توسعه تعاون گفت: امروز جشن است و من نمی‌خواهم با طرح مشکلات تعاونگران، کام شما را در این جشن تلخ کنم اما همین اندازه بگویم که تعاونگران مشکلات زیادی دارند و من از مهندس خیریانپور که به نیابت از مدیریت ارشد استان در این مراسم حضور دارند می‌خواهم از مهندس اسلامی وقتی بگیرند تا ما به نمایندگی از تعاونگران استان، به حضور استاندار مازندران برسیم و ضمن قدردانی از حمایت‌هایشان، به طرح مشکلات خودمان بی‌واسطه بپردازیم.
درپایان این همایش از تعاونی‌های برتر استان قدردانی  و به هرکدام لوح یادبود و جوایزی اهدا شد ضمن اینکه به مدیران، کارمندان و کارشناسان برتر بخش تعاون سراسر استان نیز لوح یادبود و جوایزی اهدا گردید.

 

 
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی