آخرین اخبار :
  • منتشر شده در دوشنبه, 19 شهریور 1397 12:03

برخورداری بالغ بر 76 درصد روستاییان گیلان از آب سالم

 
 
 

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی گیلان، شاخص بهره‌مندی روستاهای استان از آب شرب را 
76.6 درصد  اعلام کرد. 
محبعلی رنج‌ور در جلسه آبفار گیلان گفت: در حال حاضر 785 هزار نفر در هزار و 790 روستای گیلان از نعمت آب آشامیدنی سالم و بهداشتی برخوردارند. 
وی افزود: هم اینک شاخص بهره‌مندی روستاهای استان از آب شرب 76.6 درصد است.  مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی گیلان،با بیان اینکه منبع تامین آب شرب این روستاها 399 حلقه چاه و 557 دهنه چشمه است، ادامه داد: 21 هزار و 800 کیلومتر خطوط انتقال و توزیع آب نیز در روستاهای گیلان وجود دارد. 
رنج‌ور خاطرنشان کرد: 138 هزار و 723 مترمکعب مخزن و 588 باب ایستگاه پمپاژ نیز برای آبرسانی مناسب به این روستاها در مدار بهره‌برداری است.  وی با بیان اینکه در 2 سال گذشته پروژه های خوبی در حوزه دفع بهداشتی فاضلاب روستاهای گیلان اجرا شده، تصریح کرد: هم اکنون از محل تسهیلات بانک توسعه اسلامی 5 طرح با اعتباری بالغ بر 503 میلیارد ریال به منظور جمع‌آوری و دفع بهداشتی فاضلاب روستاهای لیجارکی انزلی، نوخاله جعفری صومعه سرا، کیسم آستانه اشرفیه، قاسم آباد علیاء رودسر و امامزاده هاشم رشت در دست اجراست. 
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی گیلان افزود: با بهره‌برداری از این طرح‌ها بیش از 19 هزار نفر از شبکه مدرن فاضلاب بهره‌مند می‌شوند. 
واگذاری یکهزار و 88 واحد مسکن مهر گیلان
 به زودی
مدیر مسکن و ساختمان اداره کل راه و شهرسازی گیلان گفت: یک هزار و 88 واحد مسکن مهر به زودی در گیلان واگذار می‌شود. 
رضا علی‌نیا از واگذاری یک هزار و 88 واحد مسکن مهر گیلان طی روزهای آتی خبر داد و گفت: این واحدها بصورت نمادین در سایت مسکن رستم‌آباد با حضور مهرآبادی قائم مقام وزیر راه وشهرسازی به بهره برداری می‌رسد. 
وی افزود: از این میزان 717 واحد مسکن مهر در تعهدات راه و شهرسازی گیلان و مابقی در تعهدات بنیاد مسکن استان است. 
مدیر مسکن و ساختمان اداره کل راه و شهرسازی گیلان از آغاز عملیات آسفالت راه‌های دسترسی مسکن مهر رستم آباد با هدف دسترسی آسان و سریع ساکنین مسکن مهر خبر داد و گفت: به جهت رفاه حال عده زیادی از هم استانی ها عملیات آسفالت مسیر دسترسی مسکن مهر رستم آباد آغاز و عملیاتی شد. 
وی با تاکید بر اهمیت خدمت‌رسانی به ساکنین مسکن مهر شهر رستم آباد، تعداد واحد‌های این سایت را 256 واحد اعلام کرد و افزود: به‌زودی نیز تعداد 88 واحد در این شهر به متقاضیان واگذار می‌شود.  علی‌نیا با اشاره به اینکه حدود 10هزار واحد مابقی نیز بعدا افتتاح می‌شود، ادامه داد: 6هزار و 600واحد در استان فاقد متقاضی است.   وی تصریح کرد: 3 هزار 400 واحد مسکن مهر در استان دارای متقاضی است که واگذاری آنها به زودی انجام می‌شود. 
بزرگداشت چهره های ادبی استان گلستان
نخستین بزرگداشت چهره‌های ادبی استان گلستان به مناسبت روز شعر و ادب فارسی در گرگان برگزار می‌شود.
قدرت الله دائمی معاون فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گلستان با اشاره به اینکه ریشه زبان و ادبیات فارسی به گذشته ها و ایران کهن باز می گردد، اظهار کرد: بسیاری از دوستداران زبان، ادبیات و شعر فارسی با توجه به قدمت و بنای فرهنگی، اجتماعی و ادبی آن،‌ به دنبال فراگیری این زبان هستند.
وی تصریح کرد: به منظور پاسداشت این زبان جهان شمول، مراسم تجلیل از سه نفر از کسانی که در استان در زمینه زبان، ‌شعر و ادبیات فارسی تلاش کردند، ‌شعر سرودند و قلم فرسایی کردند، برگزار خواهد شد. در این راستا از «پرویز کریمی»، «کریم الله قائمی» و«محمد حکیمی» تجلیل به عمل خواهد آمد.
دائمی بیان کرد: مفاخر می توانند چراغ راه و الگویی برای جوانان باشند تا راه آنها را ادامه دهند و ریشه‌های تاریخی زبان فارسی و ابهت آن را حفظ کنند. استاد محمد حکیمی متولد سال ۱۳۴۲ شمسی است. به گفته خودش او نزدیک به ۳۰ سال روی تفسیر قرآن کار و تبلیغ کرده و از سال ۱۳۶۹ تاکنون جلسات تفسیر قرآن، تفسیر نهج البلاغه، تفسیر صحیفه سجادیه، کلاس های شرح مثنوی، حافظ و… در گرگان داشته است. استاد پرویز کریمی، متولد ١٣١٨ از شاعران پیشکسوت نامدار و معاصر گرگان است، وی صاحب کتاب «پرچین» در سال ١٣٥١ نشر پندار، نخستین شاعر نوپرداز گلستان می باشد. در عرصه شعر نو، جزو اولین کسانی بود که کتاب چاپ کرد. استاد کریم الله قائمی، متولد ششم تیرماه ۱۳۱۸ خورشیدی در روستای بالاجاده از توابع کردکوی، معلم، شاعر، نویسنده، پژوهشگر تاریخ و فرهنگ فولکلور و عضو هیات مؤلفین واژه نامه بزرگ طبری و دانشنامه گلستان است.

 

 
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی