• منتشر شده در یکشنبه, 28 مرداد 1397 10:16
خبرشمال» از انحلال پنجمین دوره شورای اسلامی سلمانشهر گزارش می دهد:

فقر تفکر شورایی و فقدان همدلی

 
 
 
 

اختصاصی خبرشمال/

 


 عصر روز گذشته خبری به‌صورت غیررسمی در برخی شبکه‌های اجتماعی انتشار یافت که شورای اسلامی شهر سلمانشهر با نامه فرماندار عباس آباد، منحل شد. در دقایق اولیه انتشار این خبر، برخی این انحلال را در پیوند با موضوع خرید و فروش رأی در جریان انتخابات 29 اردیبهشت 96 در این شهر عنوان کردند، امری که تاحدی بعید می‌نمود.
«خبرشمال» موضوع را از حق‌الله کثیری فرماندار شهرستان عباس‌آباد جویا شد. کثیری ارتباط این انحلال با موضوع خرید و فروش رأی را منتفی دانست و گفت: انتخابات شورای اسلامی دوره پنجم شهر سلمانشهر همانند دیگر شوراهای شهر و روستا در همان زمان از طریق مراجع رسمی و قانونی، تایید شد و اعضای شورا در موعد مقرر آغاز به کار کردند، اما در انجام وظایف شورایی دچار قصور و تقصیر شدند.
فرماندار شهرستان عباس آباد در ادامه افزود: یکی از مواردی که اعضای شورای شهر سلمانشهر در انجام آن، عاجز ماندند انتخاب شهردار بود که هم براساس قانون تشکیلات، وظایف شوراهای اسلامی شهر، نخستین وظیفه آنان بود و هم سایر وظایف شورای شهر را تحت تاثیر خود قرار می‌دهد. کثیری در ادامه توضیح داد به دلیل ناتوانی اعضای شورای شهر سلمانشهر در ایجاد همدلی، تا امروز شهرداری سلمانشهر با سرپرستی اداره می‌شد.  وی در ادامه به «خبرشمال» گفت: در طی این مدت، بارها اخطار و تذکر دادیم اما ترتیب اثر ندادند تا اینکه پیشنهاد انحلال شورای شهر سلمانشهر به هیأت حل اختلاف تقدیم شد. هیأت حل اختلاف نیز در چندین مرحله موضوع را بررسی کرد و به‌نوبه خود تذکر داد و ارائه طریق کرد تا کار به امروز و این رأی کشیده نشود. متاسفانه مشاهده شد همچنان اعضای شورا در انجام وظایف شورایی خود، توفیقی ندارند و عزمی جدی برای حل موضوع در این پنج عضو دیده نمی‌شود. لذا پیشنهاد انحلال پنجمین دوره شورای شهر سلمانشهر را به هیأت مرکزی حل اختلاف کشور ارائه کردند و هیأت حل اختلاف کشور نیز با این درخواست  موافقت کرد.
کثیری خاطرنشان کرد: رأی صادره در هیأت مرکزی اختلاف، برابر قانون به وزارت کشور ابلاغ شد و وزارت کشور آن را به استانداری مازندران ارسال و استانداری مازندران نیز رأی را به فرمانداری عباس آباد اعلام کرد و در حال حاضر این رأی قطعی است اما اعضای شورای شهر تا یک‌ماه فرصت دارند نسبت به ارائه دادخواست از طریق دستگاه قضایی اقدام کنند.
فرماندار شهرستان عباس آباد در خصوص دلیل این اتفاق  به «خبر شمال» گفت: اسم شورا و تفکر شورایی، با مشورت همراه است،  شورا باید کانون کارجمعی  باشد و اینکه اعضای شورا توان تفاهم، همدلی و کار شورایی را نداشته باشند، ضعف بزرگی است.
مهندس علی نبیان معاون امور عمرانی استاندار مازندران نیز ضمن تایید خبر صدور این رأی به «خبرشمال» گفت: برابر قانون و در مرحله بعدی، استاندار مازندران فردی را به‌عنوان شهردار معرفی می‌کند و این فرد با ابلاغ استاندار، مدیریت شهرداری را در دست می‌گیرد تا آغاز کار شورای اسلامی دوره ششم که کارها به روال قانونی خود برگردد.  
درپایان لازم است یادآور شویم مشورت و شورا هم ریشه در تفکر دینی و قرآنی ما دارد و هم ریشه‌های پررنگی در هویت ملی و ایرانی ما، جای تاسف بسیار است که پنج تن به کانون تفکر جمعی و پارلمان محلی راه پیدا می‌کنند اما تا این اندازه تفاهم و همدلی ندارند که یک تن را به‌عنوان شهردار معرفی کنند و در نهایت وقت، سرمایه، انرژی و امید مردم را به‌سادگی، هرز می‌دهند. لازم است مردم شریف تمام نقاط استان و به‌ویژه مردم سلمانشهر، در انتخاب خود دقیق باشند و همین یک برگ رأی خود را که وسیله اعمال حاکمیت قانونی آنان است، به افراد متعهدی اختصاص دهند که اهل خودرأیی و خودبینی نباشند و از توان لازم برای تفکر شورایی، همدلی و مفاهمه برخوردار باشند.     

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی