• منتشر شده در شنبه, 27 مرداد 1397 12:52
مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان:

امسال عملیات اجرایی زباله سوز 500 تنی سراوان آغاز می شود

 
 
 
 

مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان گفت: تا هفته دولت اعلام می کنیم که هیچگونه فاضلاب خانگی رها شده وارد تالاب نخواهد شد.
قربانعلی محمدپور در آیین افتتاحیه نهمین نشست سراسری شبکه 
سازمان های غیر دولتی محیط زیست و منابع طبیعی کشور که در سالن همایش اداره کل حفاظت محیط زیست استان گیلان برگزار شد، با اشاره به وضعیت محیط زیست و منابع طبیعی از شمال تا جنوب و از شرق تا غرب کشور، اظهار کرد: مشکلات زیادی در حوزه محیط زیست از جمله ریزگردها، فرسایش، جنگل خواری، ساحل خواری، آتش سوزی جنگل ها و مراتع، سیل، رانش و... داریم.
وی با اشاره به حساسیت و شکنندگی محیط زیست و منابع طبیعی استان گیلان افزود: تنوع مشکلات زیست محیطی در گیلان بیشتر است و با دریاخواری، ساحل خواری، تالاب خواری و جنگل خواری مواجه هستیم، اما تنها نام بردن از مشکلات کافی نیست و باید به دنبال احصای مشکلات زیست محیطی طی 50 سال اخیر در استان ها باشیم و این مشکلات را اولویت بندی کنیم.
مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان با بیان اینکه در هدفگذاری ها و برنامه ریزی ها برای منابع طبیعی و محیط زیست باید دستگاه های دولتی و نهادهای غیردولتی در کنار هم باشند، اظهار کرد: مشکلاتی که امروز در حوزه محیط زیست با آن مواجه هستیم ناشی از سوء تدبیر بوده است، زیرا هیچ توازنی بین طبیعت و خواست خودمان ایجاد نکرده ایم و لذا باید به یک نگاه متوازن برسیم.
مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان، پسماند را یکی دیگر از مشکلات اساسی دانست که محیط زیست استان را تهدید می کند و یادآور شد: روزانه 2 هزار تن پسماند در 22 مرکز و در بدترین وضعیت زیست محیطی دفن می شود. البته در حال حاضر 3 واحد کمپوست در رشت، انزلی و رودسر فعال داریم و به زودی مجوز 2 واحد در تالش و لنگرود را صادر خواهیم کرد.
محمدپور، با بیان اینکه به دنبال زباله سوز 500 تنی در رشت هستیم، افزود: امسال عملیات اجرایی زباله سوز 500 تنی سراوان آغاز می شود تا غول زباله را مدیریت کنیم. در غیر این صورت گیلان زیر زباله دفن می شود.
وی با اشاره به مساحت 20 هزار هکتاری تالاب انزلی، عنوان کرد: فاضلاب های خانگی، صنعتی و بیمارستانی تالاب انزلی را که جایگاه بین المللی دارد، تهدید می کند لذا تا هفته دولت اعلام می کنیم که هیچگونه فاضلاب خانگی رها شده وارد تالاب نخواهد شد. متاسفانه سالانه 32 میلیون مترمکعب فاضلاب خانگی و فاضلاب 238 روستا وارد تالاب می شود.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی