• منتشر شده در یکشنبه, 14 مرداد 1397 07:54
گزارش خبرشمال از وقایع اتفاقیه سیل در پنجشنبه گذشته

وقتی که سیل چشم‌های‌مان را باز می‌کند


 

خبرشمال / مائده مطهری‌زاده

سیل عصر پنجشنبه گذشته که به برخی از روستاهای بخش سوادکوه و چهاردانگه خسارت زد، به خوبی نشان داد که مازندران همچنان در برابر هجوم سیل، آسیب‌پذیر و دست‌ و‌ پا بسته است.

هرچند که آسیب‌های این سیل، طبق گزارشات واصله و مشاهدات میدانی خبرنگاران و مسئولان ذیربط، سهمگین و خانمان‌برانداز توصیف نشده، اما این امر، قطعا چیزی از وجوب و لزوم ارتقای ایمنی در برابر تهاجمات سیل نمی‌کاهد.
مازندران، در حالی هر بار با آمدن سیل در گوشه‌ای از این خطه سرسبز قلبش از جا کنده می‌شود که هنوز هم هر بار که به خاطره سیل مرگبار نکا و... فکر می‌کند، آزرده‌خاطر می‌شود.
استانی که به دلیل قطع بی‌رویه درخت در بالادست و در سال‌های اخیر به خاطر بارش‌های غیرموثر سیل‌آسا، بیش از سال‌های گذشته در معرض مخاطرات و خسارات بنیان‌برافکن سیل قرار گرفته و اگر هرچه زودتر فکری به حال آن نشود، هیچکس از آسیب‌های بعدی آن در امان نخواهد بود.

*مناطق ییلاقی بیشترین آسیب را دیدند
سیل روز پنجشنبه، مورخه 11 مردادماه سال 1397، بیش از همه به مناطقی از بلده، چهاردانگه، نقاطی از خطیرکوه در سوادکوه و روستاهای بَرد و چالو در منطقه کیاسر خسارت زد.
مدیرکل مدیریت بحران استانداری مازندران در این باره و در روز حادثه با اشاره به بارش تابستانی در مناطق بالادست استان و بروز سیلاب در برخی از این مناطق گفت: با حضور نیروهای امدادی، سیلاب در نواحی حادثه‌دیده، کنترل شده و مسیر تردد راه‌های ییلاقی باز است. علی‌اصغر احمدی افزود: از عصر آن روز، باران رگباری تابستانی در مناطق بالادست و ییلاقی مازندران شروع به باریدن کرده بود که همین مسئله باعث جاری شدن آب و همچنین ورود واریزه‌های کوهی به مسیر این راه‌ها شد.  وی برخی مناطق ییلاقی بلده، چهاردانگه، نقاطی از خطیرکوه در سوادکوه و روستای بَرد در منطقه کیاسر را از جمله مناطق درگیر با این سیلاب تابستانی نام برده بود.
مدیرکل بحران مازندران همچنین گفت: به محض وقوع این سیلاب، نیروهای امدادی دستگاه‌های مختلف از جمله هلال‌احمر، شهرداری و راه وارد عمل شدند و پاکسازی مسیر تردد مردم را انجام دادند.  وی با اشاره به اینکه هنوز جمع‌بندی از میزان خسارت سیلاب انجام نشده، تصریح کرد: به غیر از خسارت جزئی به اراضی کشاورزی در روستای بَرد در کیاسر، گزارش از خسارت در دیگر مناطق اعلام نشده است.
احمدی از مردم و به‌ویژه مسافران که به مازندران می‌آیند خواست تا به توصیه ارگان‌های مرتبط در خصوص وضعیت آب و هوا و جاده‌های استان توجه کنند.
مدیرکل مدیریت بحران استانداری، تنها یک روز بعد از روز حادثه نیز طی گفت‌و‌گویی با بیان اینکه سیلاب روز پنجشنبه به واحدهای مسکونی و زمین‌های کشاورزی ساری و سوادکوه آسیب زده است، عنوان کرد: در حادثه سیل عصر پنجشنبه حدود 15 واحد مسکونی روستای چِالو کیاسر دچار آبگرفتگی شدند و همچنین بخشی از اراضی کشاورزی ساری و سوادکوه نیز دچار خسارت شدند.
علی‌اصغر احمدی، در حالی که ارائه میزان دقیق خسارت این بارندگی را به روزهای آینده و پس از بررسی کارشناسان مدیریت بحران مازندران موکول کرد، ادامه داد: با توجه به اعلام هواشناسی، بارندگی در مناطق ییلاقی برای روز جمعه پیش‌بینی شده بود که خوشبختانه شرایط جوی مساعد بر منطقه حاکم بود و بارندگی رخ نداد.

*آسیب‌دیدگی 12 روستا در سیل روز پنجشنبه
عباس‌علی رضایی، فرماندار ساری نیز با اشاره به سیل غروب پنجشنبه در بخش چهاردانگه شهرستان ساری اظهار داشت: ۱۲روستای بخش چهاردانگه شهرستان ساری در معرض سیل قرار گرفتند.
وی با بیان اینکه در این سیل به دو روستا خسارت وارد شد، افزود: مزارع، باغات و راه مواصلاتی روستا‌های بَرد و چالو منطقه چهاردانگه دچار خسارت شد.
فرماندار ساری همچنین با اعلام اینکه خوشبختانه این سیل خسارت جانی به همراه نداشت، افزود: متاسفانه برخی از منازل روستای چالو دچار آبگرفتگی شد.
رضایی، سپس با تاکید بر اینکه نیروی تمامی دستگاه‌های اجرایی مرتبط برای خسارات، در این حادثه بکارگیری شد، تصریح کرد: راه‌های ارتباطی روستای بَرد، بلافاصله پس از پایان بارش‌ها باز و راه روستای چالو نیز به سرعت، ترمیم و بازگشایی شد.  وی همچنین اعلام کرد: میزان خسارات ریالی به باغات، اراضی کشاورزی و منازل متعاقبا اعلام می‌شود.

*مشاهدات عینی از سیل
گزارشات رسیده از حوادث روز سیل، از بخش‌‌های آسیب دیده، حکایت از آن دارد که سیل، به بخش‌های زیادی از اراضی کشاورزی در روستاهای بَرد، کوات، سنور و چالو خسارت وارد کرد. همچنین بخش‌های زیادی از اراضی کشاورزی روستای برد که حدود 300 هکتار اراضی کشاورزی و حدود 80 هکتار باغات مرکبات بوده دچار سیل گرفتگی شده است.
با توجه به مجهز بودن این اراضی به آبیاری نوین خسارت‌ها در این بخش هم جدی اعلام شده است. اراضی سنوبر در منطقه شورکوه روستای کوات هم به شدت دچار خسارت شدید شده است. خسارت سیل در مناطق مسکونی روستای چالو بسیار جدی‌تر است و به دلیل حرکت سیل در کوچه پس کوچه‌های روستا تعدادی زیادی از واحدهای مسکونی روستایی دچار سیل‌زدگی شده است.

*در حال برآورد خسارات اولیه هستیم
فرماندار چهاردانگه در گفت‌و‌گوی روز گذشته با خبرشمال با بیان اینکه خوشبختانه به دلیل حضور به‌موقع نیروهای امدادی، کار کمک‌رسانی به سیل‌زدگان، به سرعت انجام گرفت، گفت: کمیته‌امداد امام‌خمینی(ره) و هلال‌احمر، از نخستین ارگان‌هایی بودند که بلافاصله پس از پایان بارندگی خود را به مناطق آسیب‌دیده از سیل رساندند.
مرتضی جعفری، در ادامه با اشاره به حضور دستگاه‌هایی همچون اداره آبفار، حمل‌و‌نقل جاده‌ای، جهاد کشاورزی، بنیاد مسکن و... در محل حادثه، افزود: پس از وقوع سیل و زلزله و حوادثی از این دست، بازگشایی راه‌های دسترسی به مناطق آسیب‌‎دیده و خدمات‌رسانی اولیه، از نخستین اقداماتی‌ست که در این باره باید انجام گیرد که خوشبختانه در این حادثه نیز، با پشتیبانی‌های دستگاه‌های مربوطه توانستیم کار امداد و خدمات‌رسانی را به درستی به انجام برسانیم. جعفری، به حضور دو لودر که یکی از آنها متعلق به اداره‌کل حمل‌و‌نقل جاده‌ای استان بوده است، اشاره و تصریح کرد: هرچند که برق روستاهای حادثه‌دیده از سیل، همچون روستای چالو که متحمل بیشترین خسارات شده بود، قطع نشده بود، اما آب منطقه به‌دلیل فرسودگی بیش از اندازه شبکه آبرسانی، دچار اشکالات عمده شده بود که با تلاش‌های پرسنل اداره امور آبفار، تا ساعت 8:30 صبح روز بعد از حادثه، وضعیت به حالت عادی بازگشت و آب در لوله‌ها جاری شد. البته جعفری به این نکته نیز اشاره کرد که با دستور استاندار محترم، مقرر شده است تا کار بهسازی و تجهیز و نوسازی شبکه‌ آبرسانی به این روستا هرچه زودتر، در دستور کار قرار گیرد. جعفری در ادامه سخنانش به تاکید دیگر استاندار، مبنی بر پاکسازی هرچه سریع‌تر روستاهای حادثه‌دیده از آورده‌های سیل، همچون شن و ماسه و ... اشاره کرده و گفت: با تلاش‌های صورت گرفته دستگاه‌های اجرایی، پاکسازی مناطق سیل‌زده از نخاله‌ها و حمل آن به جایی خارج از روستا به سرعت انجام گرفت.
فرماندار چهاردانگه در قسمت دیگری از صحبت‌هایش با اشاره به خسارت‌دیدگی زیر 50درصدی خانه‌ها در روستای چالو که در مرکز ثقل سیل قرار داشت تاکید کرد: سیل، موجب آبگرفتگی حدود 25 واحد مسکونی شد که کارهای برآورد خسارات آن در دست بررسی است.
جعفری، با بیان اینکه کمیته‌امداد امام‌خمینی(ره)، بلافاصله کار رسیدگی به خانه‌های مددجویان را برعهده گرفته است، افزود: مقرر شده است تا این دستگاه خدمت‌رسان، ضمن برآورد خسارت‌های اولیه به کمک نیروهای حاضر در صحنه بیمه آسیا، (که بخشی از خانه‌های روستاییان و مددجویان را زیرپوشش خود قرار داده است) به فاصله اندکی، کار بازسازی و ترمیم خانه‌های سیل‌زدگان را آغاز کنند. وی، کار رسیدگی به سایر خانه‌ها را نیز موکول به همکاری و یاری بنیاد مسکن انقلاب اسلامی دانست که در این باره نیز مقرر شده تا به واسطه ارائه تسهیلات ارزان‌قیمت به خانه‌های آسیب‌دیده کار جبران خسارت را در دستور کار خود قرار دهند.
این مقام مسئول با بیان اینکه در این حادثه، حدود 40 هکتار از باغات سیاه‌ریشه آسیب جدی دید، تصریح کرد: بعد از روستای چالو که بیشترین خسارات سیل در این روستا اتفاق افتاد، روستاهای پشرت، کوات، رودبار خارخون، کسوت، خالخیل، قادیکلا و چند روستای دیگر نیز به ترتیب متحمل خساراتی شدند.
مرتضی جعفری، همچنین با اشاره به برآورد اولیه خسارات سیل، افزود: 5 تا سردهنه اصلی و 24 سردهنه فرعی کشاورزی، در این حادثه دچار آسیب‌دیدگی شدید شد که همه همّ و غمّ‌مان را گذاشته‌ایم، تا در این برهه حساس از سال، که تا چند وقت دیگر، شالی‌های برنج به مرحله خوشه‌بندی می‌رسد، کشاورزان عزیز منطقه، متضرر نشده و زحمات چندین ماهه آن‌ها بی‌ثمر نماند.

*آسیب‌دیدگی 10 سردهنه سنتی کشاورزی در سیل سوادکوه
یزدانی، فرماندار سوادکوه نیز در گفت‌و‌گو با خبرشمال با بیان اینکه خوشبختانه در سوادکوه، به منازل مسکونی و زمین‌های زراعی آسیب جدی وارد نشده است، با اشاره به اینکه عمده خسارات سیل به 10 عدد از سردهنه‌های سنتی منطقه پل آفون وارد آمد، گفت: در صدد هستیم تا با بهره‌گیری از امکانات و درآمدهای داخلی، خسارات وارده به این سردهنه‌ها را هرچه زودتر جبران کنیم تا در این فصل از سال، که کشاورزان، مزد زحمات چندماهه خویش را می‌بینند، دچار خسران و زیان اقتصادی نشوند.

*کلام آخر
هرچند که سیل چند روز گذشته، به جز اندک خسارات مادی، تلفات جانی از خود برجای نگذاشت، اما این به این معنا نیست که خطر برای همیشه از بیخ گوشمان گذشته است، بلکه این‌ها تنها، پس‌لرزه‌های کوچکی‌ است که در صورت عدم توجه و بی‌اهمیتی به آن، می‌تواند در آینده‌ای نه چندان دور، حوادث بزرگ‌تری را در پی داشته باشد، بنابراین، لازم است که این هشدارهای کوچک را جدی گرفته و به سرعت به دنبال پیداکردن راهی برای آسیب‌شناسی، مقاوم‌سازی و مسلح شدن به ابزار لازم در مواجهه با امواج سیل‌آسای بلایای طبیعی، به‌ویژه سیل باشیم.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی