• منتشر شده در شنبه, 25 آذر 1396 05:45

حفره‌های عمیق بین بازیگر «تُرک» تا نگرانی نماینده‎‌ی مجلس ما

 

 

یادداشت تحلیلی خبرشمال/
نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی، اخیرا از حضور برخی بازیگران خارجی در فیلم‌های سینمایی ایرانی ابراز نگرانی کرده و از ارسال نامه‌ای دراین‌باره به سازمان سینمایی کشور خبر داده است. با خواندن این خبر به یاد اظهارات چند سال پیش یکی از اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس افتادم که در یک برنامه‌ی زنده‌ی تلویزیونی به صراحت گفت که فیلم نمی‌بیند اما با اکران چند فیلم در آن دوران که به نظرش خلاف مصالح بود، مخالفت کرده بود! البته بحثی نیست که باید جلوی نابه‌هنجاری‌های فرهنگی و هنری ایستاد و با آنها مقابله کرد اما دوستان، معمولا سُرنا را از سر گشادش می‌نوازند! اینکه اغلب در زمان انتخاب اعضاء برای کمیسیون‌های مختلف مجلس، کمیسیون فرهنگی کمترین علاقه‌مند را دارد، کجای توجه این دوستان دلواپس قرار گرفته است؟ اینکه نمایندگان مجلس دغدغه‌ی حوزه‌ی فرهنگ و هنر را دارند، خیلی خوب است اما چرا همیشه اینقدر دیر و اینقدر مقطعی و تیتروار؟ مصداق‌های زیادی دراین‌باره وجود دارد و انگار یک‌جور بلاتکلیفی مزمن در زمینه‌های مختلف فرهنگی و اجتماعی کشورمان به چشم می‌خورد. 
چه در دهه‌ی شصت که اصولا هراس عجیبی از حوزه‌ی فرهنگ در ذهن و نگاه مسئولان وجود داشت - و موجب برنامه‌ریزی‌های اشتباه زیادی هم شد- و چه در روزگار امروزمان که هجوم و حضور وحشتناک فضای مجازی، عملا به این هراس دامن زده و سرگشتگی‌های مسئولان را افزایش داده است. مسئله‌ی دیگر، بحث قانون و قانون‌گذاری صحیح و عمل به آن و نظارت درست بر اجرای قوانین است. 
مثال دیگری می‌زنم؛ فیلم «عصبانی نیستم» ساخته و چند سال قبل در جشنواره‌ی سینمایی فجر اکران شد. فیلم - که فیلم بسیار ضعیف و بدی است - دچار حواشی سیاسی شد و از اکران عمومی باز ماند. کلی مصاحبه و کمپین و بیانیه‌ی اعتراضی انجام شد و شکل گرفت و بازتاب بین‌المللی پیدا کرد. آن هم فیلمی که اگر اکران می‌شد، شک ندارم که به خاطر ساختار ضعیفش، نه تاثیر آنچنانی می‌گذاشت و نه اگر اثر مقطعی هم می‌گذاشت، در ذهن بیینده ماندگار می‌شد. امروز هم که دوباره بحث اکران عمومی‌اش به جریان افتاده، باز هم شاهد مخالفت‌های نابخردانه‌ی عده‌ای هستیم. 
در این میان کارگردان و تهیه‌کننده‌ی این فیلم هستند که بیشترین سود را برده‌اند. فیلم ضعیفشان به دلیل ضعف تصمیم‌گیری و گروکشی‌های سیاسی، مورد توجه قرار گرفته -کاری که با کلی هزینه‌ی تبلیغاتی آنچنانی هم موفق به انجامش نمی‌شدند-، بیرون از مرزهای کشور، گزک به دست مخالفان داده است، مردم بیش از گذشته نسبت به سیستم معیوب مراودات فرهنگی هنری کشورمان، دچار تردید شده‌اند و... . آن وقت نماینده‌ی محترم مجلسمان، از حضور یک بازیگر زن ترک در فیلم کشورمان ابراز نگرانی می‌کند؛ درست وقتی که مردم، پای تلویزیون‌های خانه‌‌شان، هر روز و هر شب نمونه‌های متنوع‌تر و بهتری از این خانم‌ بازیگر را به دیده‌ی جان می‌نگرند! راستی آقای نماینده‌ی محترم، از حال و احوال صداوسیمای کشورمان چه خبر؟! و اصلا آیا فرصت می‌کنید که برنامه‌ها را ببینید و رصد کنید یا شما هم مانند همکار سابقتان در مجلس، ندیده و نخوانده، رأی به توقیف فیلم‌ها و کتاب‌ها و تئاترها و... می‌دهید؟!
به نظر می‌رسد، قوانین حوزه‌ی فرهنگی و هنری کشور و نحوه‌ی اجرا و نظارت بر آنها نیاز به یک بازنگری فوری دارند؛ تا وقتی که بیشتر از این دیر نشده باشد، وقتی که یاد بگیریم سرنا را نباید از سر گشادش نواخت ولی چندین گام قبل از این نکته، اتفاق مهم‌تری باید شکل بگیرد؛ اینکه بدانیم و بدانند با ترسیدن از فرهنگ و هنر و فقط نگاه بازدارنده، نمی‌توان تغییر مثبتی در وضعیت فرهنگ و هنر کشورمان به وجود آورد.
این را البته نمایندگان ما در مجلس، باید بهتر بدانند و درک کنند.

 

 
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی