آخرین اخبار :
  • منتشر شده در شنبه, 25 آذر 1396 05:44
خبرشمال از گزینه‌ی بد، روی میزِ سازمان جنگل‌ها با حکم وزیر جهاد کشاورزی گزارش می‌دهد

زراعت چوب و دنده معکوس آقــــای وزیر

خبرشمال / گروه اقتصادی

مازندران، جای عجیبی‌ست. شالیزارها به باغ تبدیل می‌شوند و بعدها با تغییر شرایط، همان باغ‌ها به شالیزار! جایی که درختان به تاراج می‌رود و بعد تاوانش را جنگل‌ها می‌پردازند و حالا طرح زراعت چوب، که به نظر می‌رسد، به گزینه بد، روی میز سازمان جنگل‌ها تبدیل شده است. طرح زراعت چوب، که به طور کلی با هدفِ كشت، درختان چوبده سريع‌الرشد و زود بازده، به تازگی در دستور کارِ وزارت جهاد کشاورزی در مازندران قرار گرفته است، از جمله طرح‌هایی ا‌ست که این روزها، سر و صدای زیادی را در میانِ مجامع و محافلِ زیست‌محیطی و دوستدار منابع طبیعی به راه انداخته است. طرحی که در ادامه طرحِ تنفس جنگل، پیگیری می‌شود و به دلیلِ نبود نگاه‌های کارشناسانه و دقیق همچنان بحث برانگیز است.

* وقتی مسئولان، زبان به تایید می‌گشایند
هر چقدر کارشناسان و متخصصان محیط‌زیست، نگران سرنوشت جنگل با عملیاتی کردن این طرح هستند، مسئولان جهاد کشاورزی و سازمان جنگل‌ها، به شدت به تایید طرح پرداخته و از مُحَسَّناتِ آن می‌گویند.
۲۶ شهریور 96 بود که معاون وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور در خبری با بیان اینکه طرح ویژه زراعت چوب در جنگل‌های مخروبه و زمین‌های مستعد کشت در استان مازندران اجرا می‌شود، گفت: برای تأمین نهال مورد نیاز مشکلی نیست و جنگل‌های مخروبه و زمین‌های مستعد کشت شناسایی تا هر چه سریع‌تر در این زمینه تصمیم‌گیری شود.
خداکرم جلالی، زارعت چوب را از اولویت‌های سازمان دانست و ابراز امیدواری کرد با پیگیری استاندار مازندران و تلاش جهادی مدیران این بخش در استان شاهد یک تحرک و اقدام مناسب در حوزه زارعت چوب استان باشیم. مدیرکل منابع طبیعی منطقه ساری نیز با بیان اینکه سال گذشته در قالب طرح‌های اقتصاد مقاومتی، زراعت چوب در سطح 200 هکتار، از تکالیف استان بود که زراعت 250 هکتار معادل 125 درصد انجام شد، گفت: اولویت نخست ما در اجرای این طرح، چهاردسته اراضی است، شامل مستثنیات مردم که در این زمینه طرح تهیه و خدمات فنی به مردم ارائه و جهت دریافت تسهیلات به بانک‌ها معرفی می‌شوند و سال گذشته 122 هکتار در قالب این بخش زراعت صورت گرفت.
بابایی اظهار کرد: سال گذشته زراعت در 60 هکتار از این اراضی به دلیل محدودیت منابع مالی و دیرکرد ارائه تسهیلات محقق نشد در حالی‌که اگر تسهیلات داده شود و مردم حُسن نیت ببینند اراضی دارای شرایط آب و خاک مناسب برای زراعت چوب در استان فراوان است. وی اولویت دوم را اراضی واگذاری به اشخاص حقیقی و حقوقی در قالب ماده 31 اراضی دانست که 25 درصد آنها باید فضای سبز داشته باشد که در سال گذشته 108 هکتار در قالب این بخش زراعت شد. مدیرکل منابع طبیعی منطقه ساری اولویت سوم را نیز اراضی مستعد اختلافی بین دولت و مردم عنوان کرد و گفت: بیش از 15 هزار هکتار از این اراضی در استان وجود دارد که منابع طبیعی آماده واگذاری و تمدید قرارداد به مدت 10 سال است و تنها نیاز به پذیرش مالکیت دولت از سوی مردم است.
بابایی استفاده از عرصه‌های ملی به صورت منفصل و خارج از اراضی جنگلی که فاقد پوشش هستند را دیگر اولویت منابع طبیعی برای زراعت چوب عنوان کرد و گفت: ما اختیار نداریم گونه‌های خارجی را وارد عرصه‌های جنگلی کنیم. این مسئول بیان داشت: اما سازمان جنگل‌ها به اداره منابع طبیعی استان اختیار داده در اراضی فاقد پوشش این اقدام بلااشکال است.
به گفته‌ی مدیرکل منابع طبیعی سال گذشته حدود 21 هکتار در قالب این بخش زراعت شد.
بابایی گفت: از جمله اهداف زراعت چوب در اراضی و اولویت‌های مختلف پیشگیری از اختلال در عرضه و تقاضای چوب است که این اختلال موجب افزایش قاچاق چوب می‌شود.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران نیز در روزهای اخیر با بیان اینکه جهاد کشاورزی و منابع طبیعی مازندران اجرای طرح زراعت چوب را در دستور کار دارد، گفت: یکی از فعالیت‌های توسعه باغ در اراضی شیب‌دار می‌تواند انجام زراعت چوب باشد.
دلاور حیدرپور با بیان اینکه ۲۳ گشت ۱۳۱ شبانه‌روزی در استان فعال است که گشت‌زنی در جنگل‌های استان خواهند داشت، افزود: زراعت چوب از درآمدزایی خوبی برخوردار است، اما توجهی به آن نشده و سازمان جهاد کشاورزی و منابع طبیعی استان اجرای طرح زراعت چوب را در دستور کار دارد و یکی از فعالیت‌های توسعه باغ در اراضی شیب‌دار می‌تواند انجام زراعت چوب باشد. حیدرپور گفت: زراعت چوب در راستای سیاست وزارت جهاد کشاورزی و کاهش به فشار جنگل است و باید پیگیری جدی در این زمینه انجام شود. تمام این اظهارات در حالی‌ست که بخش عمده‌ای از دوستداران و متخصصان امر محیط‌زیست و منابع طبیعی، به شدت از به اجرا درآمدن این طرح، اظهار نگرانی کرده و آن را باعث تخریب و فرسایش جنگل در بلندمدت ارزیابی کرده‌اند.

* دنده معکوسِ آقای وزیر
رئیس دانشکده منابع طبیعی، در همین رابطه به خبرشمال گفت: متاسفانه وزیر جهاد کشاورزی، با جایگزین کردنِ خلیل آقایی، به عنوان ریاست سازمان جنگل‌ها، که در سوابق کاری‌اش، کمتر خبری از ارتباطی دوستانه با جنگل می‌توان یافت، نشان داد که به هیچ وجه، دغدغه سرنوشت و ادامه حیات بانشاط جنگل را نداشته و ندارد.
ذبیح‌زاده ادامه داد: آقای حجتی، در ادامه این سیاست غیر مسالمت‌آمیز با جنگل، طی حکمی از رئیس جدید سازمان جنگل‌ها خواسته است تا تمرکزش را بر روی زراعت چوب در جنگل‌های مازندران بگذارد و حال آنکه، اوضاع جنگل‌های مازندران، تا قبل از به اجرا آمدن این طرح نیز چندان خوب نبوده است و حالا با اجرایی شدن این طرح، بیمِ جان جنگل‌ها بیش از گذشته می‌رود.
ذبیح‌زاده خاطرنشان کرد: طی این حکم، مقرر شده است تا اراضی شیب‌دار و مرتعی، به عرصه‌های باغات دیم تبدیل شوند که با توجه به ظرفیت بالای عده‌ای معلوم‌الحال برای استفاده از رانت‎‌های متعدد این طرح، احتمال رو به وخامت گذاشتنِ بیش از پیش جنگل، اصلا دور از انتظار نخواهد بود.
این استاد دانشگاه با بیان اینکه هر چیزی باید سر جای خودش باشد، افزود: مگر جنگل، زمین کشاورزی است که بخواهیم در آن، چوب، کِشت کنیم؟ کشت و زرع، جا و مکان خاص خودش را دارد و مسلما جنگل، جای مناسبی برای زراعت چوب نیست!
وی در پایان تصریح کرد: متاسفانه این برداشت غلط در میان مسئولان وجود دارد، که در هر عرصه‌ای از منابع طبیعی می‌توان به کشاورزی پرداخت و در صورتی که هر چیزی جای خودش را دارد و برای کِشت و زراعت، فقط می‌توان بر روی زمین‌های کشاورزی و مساعد به غیر از جنگل و منابع طبیعی، حساب باز کرد.

* این پرونده در خبرشمال باز می‌ماند
پرونده زراعت چوب در مازندران، به تازگی باز شده و هنوز جای بحث و بررسی‌های فراوانی دارد، به همین منظور، این گزارش را تا همین جا به پایان می‌بریم، تا در روزها و شماره‌های آینده، ابعاد تازه‌تری از ماجرا را بازگشاییم.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی