آخرین اخبار :
  • منتشر شده در پنج شنبه, 23 آذر 1396 09:34
خبرشمال از ضرورت فرهنگ‌سازی درباره‌ی معضل زباله گزارش می‌دهد

گردشگری بدون زباله

 

 

خبرشمال /

گردشگری، از جمله مقوله‌های فرابخشی است که علاوه بر مرتبط بودن مسائل و مباحث اقتصادی با آن، مباحث متعدد اجتماعی و فرهنگی و بعضا هنری نیز در آن دخیل هستند.
اما در این میان، یکی از مهم‌ترین کارکردها و اثرگذاری‌های بخش گردشگری، حوزه‌ی مسائل فرهنگی‌ست و از این رو، تا زمانی که این دو بخش، با یکدیگر از انسجام و یکپارچگی خوبی برخوردار نباشند، هیچ اتفاق مبارکی در عرصه‌ی گردشگری صورت نخواهد گرفت. در مازندران نیز که سال‌هاست به عنوان یکی از استان‌های گردشگری، شناخته شده است، دغدغه‌ی گره زدن این دو بخش با یکدیگر، به یکی از آرزوهای دیرینه مسئولان تبدیل شده و بیش از همه نیز معضل زباله و پراکندگی آن در سراسر اماکن و فضاهای تفریحی و توریستی است که دغدغه‌ها را در این بخش، مضاعف کرده است.

* داغ زباله‌سوز بر دلِ مازنی‌ها
متاسفانه شهرهای مختلف استان، هنوز در حسرت و داغِ نداشتن یک زباله‌سوز، می‌سوزند و همه وعده‌ها نیز دراین‌باره، تنها در حد حرف و سخن و نهایتا دستورات خالی، باقی مانده و حالا شما به این زباله‌های استانی، باید زباله‌های فرااستانی در زمان تعطیلات سال و سفر مردم از اقصی نقاط ایران به این منطقه سرسبز و گردشگرپذیر را اضافه کنید. آنگاه خواهید فهمید چه فاجعه‌ای هر ساله در جلوی چشمان صدهاهزار مازندرانی اتفاق می‌افتد، مسئولان هم که ... .

* زباله‌های رها شده
اما اینکه وضعیت گردشگری در مازندران، تا این حد وخیم است که حتی نمی‌توان فکری به حال زباله‌های رها شده‌اش در شهرها و روستاها، کوچه‌ها و پس‌کوچه‌ها و دریا، دشت، جنگل و... کرد، دلیل نمی‌شود، که ما از فرهنگ‌سازی در این زمینه غفلت ورزیم!

* جای خالی فرهنگ‌سازی
درست است که مازندران، در میان حلقه‌ی‌ تنگ زباله محاصره شده است و به ظاهر، راهی برای رها شدن از شرِ این زباله‌های متعفن و بدبو وجود ندارد، اما این دلیل نمی‌شود که ما بر این معضلِ روز اجتماعی-فرهنگی دامن زده و دست روی دست بگذاریم و کاری نکنیم.
ریختنِ زباله هر قدر هم تبعات اجتماعی زیادی را در برگیرد، به همان اندازه نیز از مسائل و معضلات فرهنگی، ناشی می‌شود.

* ذکر یک خاطره‌ی تلخ از زبان یک هنرمند
وقتی خانم مرضیه برومند، کارگردان پیشکسوتِ حوزه‌ی کودک و نوجوان، در زمان نقلِ یکی از خاطراتش از سفر به شمال، با عصبانیت و برافروختگی تمام، انزجارِ خود را از هدف گرفتنِ بنفشه‌های حاشیه خیابان با بطری آب معدنی، توسط سرنشین یک خودرو، اعلام می‌کند، این یعنی اوجِ بی‌فرهنگی و بی‌نزاکتی اجتماعی!
بنابراین، زباله، علاوه بر تبعاتِ اجتماعی، نشانه‌ای از معضلاتِ عمیق فرهنگی را نیز با خود به همراه دارد که نیاز است، اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان، به این موضوع، نیز به عنوان یک مسئله اولویت‌دار ورود کند.

* #نه_به_ریختن_زباله_از_خودرو
فرهنگ #نه_به_ریختن_زباله_از_خودرو که مدتی‌ست، به وسیله نصب برچسب‌هایی در داخل تاکسی‌های درون‌شهری در مرکز استان، پیگیری می‌شود و یا ایجاد کمپین‌های مختلف در شبکه‌های مجازی، در این خصوص، امر بسیار خوشایند و خوبی‌ست، اما حُکمِ دسری را دارد که با شکمِ خالی خورده می‌شود و بنابراین، شاید در لحظه، بسیار هم اثرگذار باشد، اما تاثیر آن، قطعا زودگذر خواهد بود.

* از این تریبون با مردم حرف بزنید
همه ما می‌دانیم که هیچ مشکل و معضلی در دنیای امروز ما با حرف حل نمی‌شود، اما تنها تریبونی که حرف زدن در آن، عینِ عمل است، تریبون فرهنگ و هنر است و بحث اصلی اتفاقا اینجاست که در مازندران، تلاش‌ها در عرصه فرهنگ به نسبتِ عرصه هنر، که باید در ذیلِ آن تعریف شود، بسیار بیشتر است و شاید بتوان این طور گفت که بخش هنر، دارد جورِ بخش فرهنگ را می‌کشد و این در حالی‌ست که اگر قرار باشد، شاهدِ اتفاقات خوبی در این عرصه باشیم، باید هر دو بخشِ فرهنگ و هنر، به مثابه‌ی دو بال یک پرنده با یکدیگر، همکاری کنند.


* کلام آخر
گردشگری بدون زباله، یک آرزو نیست، بلکه یک نیاز عمیق فرهنگی‌ست که اگر هرچه زودتر، برای آن فکری نشود، به زودی همه‌ی حیثیت فرهنگی‌مان را به باد خواهد داد.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی