• منتشر شده در پنج شنبه, 23 آذر 1396 09:02
عیسی کشوری، نویسنده‌ی کتاب «هاوکینگ؛ خدا و بهشت» در گفت و گو با خبرشمال:

توقع قدردانی از کسی ندارم

 

 

دكتر عيسى كشورى، دارای مدرک دکترای حقوق قضایی است و از طرفی دیگر به عنوان ادیبی طناز نیز شناخته می‌شود که خوانندگان بسیاری بعد از انتشار "جرقه‌ای در تاریکی" با نام او آشنا شده‌اند. او حتی در ردّ نظریات یکی از فیزیک‎دانان مشهور غربی هم کتابی متافیزیکی با نام "استیون هاوکینگ، خداوند و بهشت" نوشته است که با تشکر و واکنش دوستانه‌ی هاوکینگ مواجه شد. دكتر عيسى کشوری قبلا با نگارش چند کتاب سعی کرده بود مسائل پیچیده‌ی حقوقی و رویه‌های پیچیده‌ی قضایی را برای مخاطبین عام به شکلی ساده و گام به گام توضیح دهد که "حقوق به زبان ساده"، یکی از این آثار است. او در هنگام نگارش آثار ادبی خود نیز همواره سعی کرده پای تجربیات قضایی‌اش را به داستان‌ها پیوند بزند که این دو وجه از شخصیت علمی و هنری او حالا در یک کتاب جمع شده‌است. "لطایف‌القضا" نام اولين طنز حقوقى در ايران است كه با قلم شيواى دكتر كشورى در سال٩٤ منتشر شد و عنوان پرفروش‌ترين كتاب سال را از آن خود كرد. شجاعت و جسارت نويسنده در بيان مشكلات حقوقى و وارونگى عدالت در برخى آراء، ستودنى است. شايد او تنها حقوق‌دانى باشد كه علاوه بر نگارش كتب حقوقى در زمينه فلسفه، عرفان، فيزيك و رمان نیز تأليفاتی دارد.

* در مواجهه با حجاب معاصرت
متأسفانه ما انسان‌ها گرفتار پديده‌اى به نام حجاب معاصرت هستيم، بدين معنى كه قدر انسان‌ها را تا زمانى كه زنده هستند، نمى‌دانيم و همواره مُرده‌پرست و خصمِ جان هستيم. كارى كه عیسی كشوري در دفاع از دين حق و ايمان با تأليف كتاب هاوكينگ خداوند و بهشت نموده، ستودنى است و ما نیز اميدواريم كه اين كتاب به دست همه‌ی مشتاقان علم و ايمان برسد و از مطالعه‌ی مطالب آن لذت ببرند.
گفتنی‌ست، تاكنون از دكتر عيسى كشورى ٢٦ اثر به چاپ رسيده است.

* خلاصه‌ای از زندگی‌نامه‌ی پروفسور هاوکینگ از زبان دکنر کشوری
كمتر كسى مي‌داند كه پروفسور هاوكينگ در سال ١٩٦٤ در اثر ابتلا به يك بيمارى كمياب كه تمام بدن او را فلج كرده بود، عنقریب قصد خودکشی داشت، اما يك حادثه، مسير زندگى او را تغيير داده و به او قوت قلب و اعتماد به نفس بیشتری برای مبارزه با ناامیدی و بدبینی داد که به آشنایی‌اش در همان ایام با دختری به نام جین وایلد بازمی‌گردد. دختری هیجده ساله که در مهمانی سال نو با او دیدار کرده و در کمبریج به دیدنش رفته بود. وی درس‌های اِی لِوِل را در دبیرستان سن‌آلبانز، نزد خود می‌خواند و قصد داشت سال بعد به دانشگاه لندن برود. جینی، دختری کم‌رو و خجالتی بود. وقتی هاوکینگ، نخستین بار به او گفت که در حال تحصیل در رشته‌ی کیهان‌شناسی‌ست، ناگزیر شد تا به فرهنگ لغات مراجعه کرده تا بفهمد کیهان‌شناسی به چه معناست. جین به خداوند اعتقاد داشت و طبعاً خوش‌بین بود. وی معتقد بود که هر چیزی برای هدف و منظوری به وجود آمده و در واقع آفریده شده‌است و مهم نیست که رویدادهای نامناسب و نامطلوب چگونه جلوه می‌کنند. هاوکینگ از دیرباز اعتقاد به خدا را وانهاده بود، اما نگرش جین به نظرش آشنا آمد و در دلش نشست. او یک‌دنده و لجوج بود و از قضا همین امر نیز راز کامیابی و توفیق او بوده‌است، چرا که او حالا باید دگرگون و متحول می‌شد. 
او طی دو سال با اشتیاق و پشتکار این برنامه را عملی کرد و این در حالی بود که شاهد رشد بیماری در عضلاتش بود. او ابتدا به کمک یک عصا و سپس دو عصا راه می‌رفت. ازدواجش با جین در سال ۱۹۶۵ صورت گرفت. از نظر هاوکینگ، این اتفاق «همه چیز را تغییر داد.» وی اکنون چیزی داشت که به خاطرش حاضر بود به زندگی ادامه دهد. اما اگر قرار بود ازدواج کند، پس باید شغل و پیشه‌ای می‌داشت و اگر باید به کاری مشغول می‌شد، به درجه‌ی دکتری نیاز داشت. هاوکینگ، بار دیگر اعتماد به نفس خود را به دست آورده و دست به کار اندیشیدن درباره‌ی موضوع مناسبی برای پایان‌نامه‌ی دکتری خود شد. او خود را خوشبخت می‌دانست. حال، جين وايلد، بعد از مطالعه‌ی كتاب هاوكينگ، خداوند و بهشتِ دكتر كشورى به شدت به دين اسلام علاقه‌مند شده است.
او همچنین علاقه‌ی فراوانى به مطالعه روانشناسى و تعليم و تربيت دارد.
خوب است در اینجا یادآور شویم که در يكى از مكاتبات نويسنده‌ی ايرانى، كتاب هاوكينگ، خدا و بهشت درباره‌ی تعاليم امام على عليه‌السلام حديثى ذكر مي‌شود كه براى جين وايلد بهترين هديه از مشرق زمين است.
مفاد آن حديث، عصاره‌ی يافته‌هاى ساليان متمادى مطالعه‌ی او در زمينه‌ی علوم رفتارى است و متعجب مي‌شود كه شخصى در ١٤ قرن پيش در جمله‌ای قصار نتيجه دو دهه تحقيق او را بيان كرده است. امیرالمومنین علی (ع):
برترين عبادت، چيره آمدن بر عادت است.
غُرَرُالحِكَم ص۱۸۷

* گفت‌و‌گو با نویسنده‌ی کتاب هاوکینگ، خدا و بهشت
آنچه در پی مي‌آيد، گزارشِ خبرنگار ما از گفت‌و‌گو با نویسنده‌ی كتاب "هاوكينگ؛ خدا و بهشت" است.
عيسى كشورى، محقق و مؤلف کتاب، با بیان اینکه نسخه‌های چاپ هشتمِ این کتاب به تازگی به اتمام رسیده و به زودی به چاپ هجدهم خواهد رسید، گفت: هاوکینگ، به‌عنوان یک فیزیکدان، عقیده دارد که دین، محصولِ خرافات است و بهشت افسانه‌ی کودکانه‌ای‌ست که انسان‌های اولیه برای کاهش ترس از مرگ ساخته‌اند؛ هاوکینگ می‌گوید که علم وجود خدا و بهشت را مردود اعلام می‌کند و من در این کتاب، به نقد و بررسی افکار هاوکینگ در حوزه‌هایی که اشاره کردم، پرداخته‌ام.
این محقق در ادامه با بیان اینکه بعد از انتشار ترجمه‌ی انگلیسی این کتاب، هاوکینگ به مطالب آن واکنش نشان داد و اعلام کرد که منظورش از دین خرافی، تعالیم فعلی مسیحیت بوده و اطلاعی از تعالیم اسلام نداشته است، تصریح کرد: این فیزیک‌دان، از نقدی که بر افکارش داشته‌ام، تشکر کرده و آرزو داشت تا بتواند به ایران بیاید و از اماکن باستانی و تاریخی کشورمان بازدید کند.
کشوری از قول هاوکینگ، اینگونه ادامه می‌دهد که افکار انسان، امری ثابت نیست و معرفت بشر، همواره در حال تغییر است و همچنین بسیاری از موضوعاتی که ما امروز، قطعی می‌دانیم، ممکن است در آینده باطل اعلام شوند و خط بطلانی بر روی آن‌ها کشیده شود.
دکتر عیسی كشورى، در پایان و در پاسخ به این سؤال که آیا پس از نوشتن این کتاب و بازتاب‌های خوب آن، از شما تقدیر هم صورت گرفته است یا خیر، عنوان کرد: من اين كار را براى دفاع از دين حق و اسلام نموده‌ام و توقع تشكر و تقدير را از كسي ندارم.
به گفته‌ی کشوری، چاپ هجدهم کتاب «استیون هاوکینگ، خداوند و بهشت» به زودی توسط انتشارات سیب سبز منتشر و عرضه خواهد شد.

* سخن پایانی
استیون هاوکینگ، یکی از دانشمندان بزرگ فیزیک دنیاست که علاوه بر اکتشافاتی در کیهان‌شناسی و سیاه‌چاله‌ها، نظریاتی در مورد هستی و آفرینش ارائه کرده است که واکنش اندیشمندان جهان را به همراه داشته است. «طرح بزرگ» و «تاریخچه‌ی زمان» از آثار مشهور او هستند که در فهرست کتاب‌های پرفروش جهان جای دارند.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی