آخرین اخبار :
  • منتشر شده در سه شنبه, 14 آذر 1396 07:16

اینجا تمام راه‌ها به بن‌بست می‌رسد

 

 

خبرشمال / گروه اقتصادی

مازندران، به دلیل قرار گرفتن در کریدور صادراتی جنوب به شمال ایران و همسایگی با یکی از بزرگ‌ترین کشورهای واردکننده محصولات غذایی، یعنی (روسیه) از سویی و تولید انواع محصولات و مواد غذایی کشاورزی متناسب با هر فصلی از سال، از سویی دیگر، از جمله شانس‌های اصلی برای رشد و توسعه صادرات در کشور است.
فرصتی که بارها و بارها به دلیلِ نبود حمایت‌های مادی و معنوی از تولیدکنندگان و صادرکنندگان این بخش، به هدر رفت.
وقتی روابط روسیه با ترکیه به لحاظ سیاسی، بسیار تیره و تار شده بود و ترکیه که یکی از عمده‌ترین صادرکنندگان محصولات غذایی به روسیه بود، از سبد وارداتی این کشور حذف شد، قند در دلِ بازرگانان و تجار ایرانی، به ویژه مازندرانی، آب شده بود و در باورشان هم نمی‌گنجید که زمانه، چنین میوه رسیده‌ و آماده برداشتی را در کاسه رزق‌شان گذاشته باشد؛ اما امان از بوروکراسی‌های اداری و وقت‌کُشی‌های ارادی! امان از قوانین کم‌جان و اراده‌های نیمه‌جان! امان از بختی که با دیگران یار است و با ما هیچگاه یار نبوده است! 
اندکی نگذشت که روابط ترکیه و روسیه، حسنه شد و مازندران در این میان، بدون هیچ حُسن استفاده‌ای از سفره‌ای که زمانه برایش گشاده بود، از کنار این خوان گسترده، با دستان خالی به خانه خویش بازگشت!
این اولین و آخرین نبود که مازندران با دستان پر، اما جیب‌های خالی از قطار صادرات، پیاده شده بود!
دفترچه خاطرات صادرات این استان، سال‌هاست که در حسرت نوشتن یک سطر باقی مانده است.

*روسیه، نارنگی لازم شده است!
اکنون از روسیه خبر می‌رسد که به دلیل کاهش تولید نارنگی در منطقه آبخازیا، بازار مرکبات این کشور با کمبود این میوه زمستانی روبرو شده است.
بر اساس آمار تنها در ماه پایانی سال گذشته میلادی (دسامبر) ۴۱۰ هزار تن نارنگی در بازار مصرفی روسیه به فروش رسید که از این میزان ۱۰ هزار تن تولید آبخازیا، ۲۴۰ هزار تن تولید ترکیه، ۱۱۰ هزار تن تولید مراکش و ۵۳ هزار تن تولید چین بوده است. به همین بهانه و با این امید که بتوان از فرصت پیش رو، به بهترین وجه ممکن و به نفعِ تولیدکنندگان و صادرکنندگان بخش مرکبات بهره برد، با تنی چند از مسئولان ذیربط، در این رابطه به گفت‌و‌گو نشستیم.

*در عرصه تولید کمبودی وجود ندارد!
رییس سازمان جهاد کشاورزی مازندران در یک تماس کوتاه تلفنی به خبرشمال گفت: از آنجا که ما طبق معمول هرساله در بخش مرکبات، با مازاد بر تولید مواجه هستیم، بنابراین در صورتِ تمایل بخش خصوصی، برای ورود به بحث صادرات، هیچگونه مشکلی از بابتِ میزان تولید مازاد وجود ندارد.
*عرصه صادرات، یک عرصه فرابخشی است
رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان نیز در این‌باره با اشاره به فرابخشی بودنِ مبحث صادرات، گفت: علاوه بر سازمان صنعت، معدن و تجارت، سازمان جهاد کشاورزی، اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان، اتاق بازرگانی نیز در هموار کردن مسیر پر پیچ و خم صادرات، دخیل و ذینفع‌اند.
محمد محمدپور عمران با بیان اینکه استانداری مازندران، نیز در همین رابطه به تشکیل کمیته‌ای ویژه صادرات مرکبات روی آورده است، خاطرنشان کرد: سازمان صنعت، معدن و تجارت، از آنجا که یک سازمان دولتی محسوب می‌شود، نمی‌تواند در این بخش، به عنوان مباشر ورود کند و اینجا نقش بخش خصوصی در جایگاه مباشر، بسیار دارای اهمیت است.
این مقام مسوول در ادامه افزود: در حال حاضر بر اساس مصوبه جدید دولت در حمایت از بخش خصوصی، هریک از صادرکنندگان، ما به ازای صادرات هر کیلو از انواع مرکبات، مجوز واردات یک کیلو موز را خواهند داشت.
محمدپور عمران، گفت: خوشبختانه بانک‌های استان نیز در خصوص اعطای تسهیلات کم‌بهره برای صادرکنندگان، قول مساعد داده‌اند و گویا در این زمینه جدی‌تر از قبل، پیگیر مشکلات صادرکنندگان خواهند بود.

*اتاق بازرگانی، نماینده بخش خصوصی 
مسوول روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی مازندران نیز در این خصوص، به خبرشمال گفت: اتاق بازرگانی، به عنوان پارلمان بخش خصوصی، زبان گویای صادرکنندگان و نماینده آن‌هاست.
هاشمی‌نسب در ادامه با اشاره به موانع عدیده‌ای که بر سر راه صادرات وجود دارد، تصریح کرد: منِ صادرکننده، قبل از هرگونه اقدامی، نیاز به مشوق‌ها و حمایت‌های همه جانبه دارم و تنها زمانی می‌توانم در مسیر یک صادرات امن و پرسود گام بردارم که تمامی مقدمات کار از پیش فراهم شده باشد، اما وقتی همه توان صادراتی کشور، در حرف‌ها و شعارها خلاصه شده و در عمل، هزاران مانع برای صادرات وجود دارد، به عنوان یک صادرکننده بخش خصوصی، چگونه خواهم توانست، قد راست کرده و سینه را جلوی مشکلات پیش رو سپر کنم، در حالیکه اهرم‌های حمایتی به طور کلی، خاصیت خود را از دست داده‌اند؟!

*همیشه پایِ اتاق بازرگانی در میان است!
نایب رییس دوم اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی مازندران نیز در همین رابطه به خبرشمال گفت: متأسفانه مردم و بازرگانان به اشتباه فکر می‌کنند، برای برداشتن کوچک‌ترین قدمی در عرصه صادرات، تنها پایِ اتاق بازرگانی و مسوولیت‌های آن در میان است و حال آنکه اتاق، قادر به ورود به مسائل اقتصادی و حل معضلات و مشکلات متعدد اقتصادی نبوده و نیست.
امیر میران آملی، در ادامه افزود: اتاق بازرگانی، محلی‌ست برای اعاده حقوقِ بخش خصوصی و در همین راستا یکی از عمده‌ترین کارکردهای اتاق، رصد و دیدبانی از مرزهای صادراتی است، تا در هرکجا که خلاء واردات را دید، به اتحادیه‌ها و سندیکاهای مربوطه اطلاع‌رسانی کند تا آن‌ها نیز به سرعت، خلاء موجود را با تولیدات خود، پر کنند.
میران آملی، مبحث تعرفه‌ها، حمل و نقل، قیمت تمام شده محصول، را از عمده‌ترین مشکلات در حوزه صادرات برشمرد و افزود: در صورتِ رفع مشکلات و موانع موجود و پای کار آمدنِ اتحادیه‌های مربوطه و حمایت از بخش خصوصی و صادرکنندگان توسط دولت، این زنجیره تکمیل شده و صادرات بر روی ریل خودش آرام آرام به حرکت می‌افتد.

*ضعفِ مدیریت، عمده‌ترین مشکل در مبحث صادرات
رییس اتحادیه باغداران مازندران نیز دیگر فردی بود که برای تکمیل شدن زنجیره صادرات مرکبات به سراغش رفتیم.
محمدرضا شعبانی، با بیان اینکه نیاز روسیه به مرکبات، حرف امروز و دیروز نبوده است، به خبرشمال گفت: واردات مرکبات روسیه، در هر سال، به رقمی بالغ بر یک و نیم میلیون تُن می‌رسد و این در حالی‌ست که استانی مثل مازندران، با وجود کمترین بُعد مسافت و تولیدات عمده و مرغوب مرکبات، به دلیل بالا بودن قیمت تمام شده، و بسیاری از مشکلات دیگر، توان رقابت با سایر کشورهای صادرکننده به روسیه را نداشته و ندارد.
شعبانی، مشوق‌های صادراتی، حمایت‌های پولی و مالی مناسب، تسهیلات کم‌‎بهره، تعرفه‌های متناسب با صادرات را از جمله این خدمات شایسته دولت، به بخش خصوصی و صادرکنندگان و تولیدکنندگان دانست و افزود: وقتی ما به عنوان بخش تولید، حتی یک کارت بازرگانی هم نداریم، بنابراین تنها نقطه امیدمان به بخش خصوصی و صادرکنندگان مرکبات خواهد بود که آن هم به لطف حمایت‌هایی که وجود ندارد، به ورطه فراموشی سپرده شده است...!
رییس اتحادیه باغداران استان، در ادامه افزود: مادام که حمایت از صادرکنندگان، در حد حرف باقی بماند و دست آن‌ها از منابع ارزان قیمت و مشوق‌های صادراتی و حمل و نقل مناسب برای صادرات، کوتاه باشد، هیچ امیدی به آینده صادرات در استان نیست!
وی با اشاره به اینکه کشورهای واردکننده محصولات غذایی، همواره تا 4 ماه قبل از احساس نیازشان به یک محصول خاص، با کشورهای تولیدکننده، وارد عقد قرارداد می‌شوند، تصریح کرد: متاسفانه ما همه کارها را به دقیقه 90 موکول کرده و تنها زمانی به فکر صادرات می‌افتیم که باغداران ما از کارِ برداشت محصول فارغ شده‌اند و بازار، ایران کاملا از تولید داخل اشباع شده است و حال آنکه دیگر، فرصت از دست رفته است و کاری هم نمی‌توان کرد.
این مسوول در پایان با اشاره به اینکه بسیاری از کشورها، برای مبحث صادرات، احترام و ارزش زیادی قائل هستند، گفت: متأسفانه در کشور ما هرگاه صحبت از مشکلات و دغدغه‌ها شد، سخنِ کمبود اعتبارات و منابع و درآمدها به میان آمد و گویا در ایران، دیواری کوتاه‌تر از منابع مالی و اعتبارات، وجود ندارد و حال آنکه، مشکل اصلی و اساسی ما در اداره بخش‌های مختلف کشور، ناشی از ضعف در مدیریت و یک کلام سوء تدبیرها خلاصه می‌شود.

کلام آخر 
کوتاه ِسخن اینکه : گویا کلاف سردرگم صادرات، هیچگاه سرِ بازشدن ندارد و انگار به قولِ این مصرع زیبای شعر قیصر امین پور، گاه نمی‌شود، که نمی‌شود که نمی‌شود!

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی