• منتشر شده در چهارشنبه, 24 آبان 1396 06:48
خبرشمال لزوم مهار آب‌های سطحی در استان را بررسی می‌کند

سناریوی تکراری هدررفت باران

 

 

خبرشمال/ گروه اقتصادی

مازندران استانی معتدل است و در آن برخلاف بارش شدید باران از منابع آبی زیرزمینی چندانی برخوردار نیست، اما با این وجود کم تر از یک ساعت بارش تند پاییزی کافیست تا شهرهای استان به دلیل نداشتن زیرساخت های لازم شهری، زیر آب بروند و شهروندان دچار مشکل شوند. ترافیک شدید و طولانی هم یکی از دستاوردهای ساعت‌های بعد از همین بارندگی‌ها است.

اگرچه پاییز و زمستان فصل باران و برف بوده، اما زیرساخت‌ها در بسیاری از شهرهای استان آمادگی باران های تند موسمی را ندارد. بارانی این سال‌ها دیگر اتفاقی نمی‌بارد، اما در مازندران به دلیل فقدان مدیریت بحران به یک تهدید تبدیل شده است و هنوز نتوانستیم تا با جمع آوری آب‌های سطحی و استفاده درست از این منبع خدادای در راستای تامین آب شرب و کشاورزی گام برداریم، این موضوع در حالی است که شاید کم‌آبی و بحران آب در استان پربارانی چون مازندران با وجود منابع آبی فراوان، رودخانه‌ها، سدها و در نهایت همجواری با دریاچه ی خزر غیر‌ممکن و دور از ذهن به نظر برسد، اما چند سالی است که همین استان باران‌خیز در فصول گرم سال به دلایل گوناگون به بحران کم‌آبی دچار شده و در بخش کشاورزی و آب آشامیدنی مصرفی با مشکلات عدیده‌ای دست و پنجه نرم می‌کند. 
گرم شدن هوا و افزایش میانگین دمای استان، کاهش میزان بارندگی‌ها و جریان‌های رودخانه‌ای، معوق ماندن بسیاری از طرح‌های جمع‌آوری آب‌های سطحی از قبیل سدسازی، آب‌بندان‌ها و سدهای لاستیکی، فرسوده بودن شبکه‌های آبرسانی و حفر غیر مجاز چاه‌های کشاورزی از عمده‌ترین عواملی است که موجب شکل گیری بحران کم آبی در مازندران شده است. اما طبیعی است که این معضل را در شهرهایی که نیاز بیشتری به آب کشاورزی دارند بیشتر می‌توان احساس کرد. 
آنچه مسلم است آگاه‌سازی همگانی و مشاركت مردم در برنامه‌ریزی و مدیریت مصرف آب، نقش موثری در جلوگیری از کم‌آبی و مواجهه با پیامدهای ناشی از آن ایفا می‌کند. تغییر الگوی كشت كشاورزان و استفاده از روشهای نوین آبیاری و آبیاری قطرهای، ساخت سدهای جدید و سازه‌های ذخیره‌سازی آب، ترمیم و بازسازی شبکه‌های آبرسانی فرسوده، حمایت از طرح‌های پژوهشی برای مدیریت بحران آب در زمان خشکسالی و در نهایت جدا كردن آب آشامیدنی مصرفی و خانگی از سایر مصارف به ویژه در بخش کشاورزی از مهم‌ترین راهکارهایی است که می‌تواند به حل معضل کم‌آبی در مازندران کمک کند. اما همان‌طور که اشاره شد یکی از راهکارهای دیگر در مدیریت آب استان، مهارآب‌های سطحی است.

* تلاش برای مهار آب‌های سطحی در مازندران 
در این باره تیرماه سال 96 بود که معاون بهره‌برداری آبفای شهری مازندران در گفت و گو با ایسنا مازندران با اشاره به اینکه استفاده از آب‌های سطحی در آینده در ساری اجرا می‌شود، گفت: رامسر طرح استفاده از آب‌های سطحی را انجام داده و بابل نیز آب‌های سطحی تصفیه شده‌اش را وارد شبکه کرد. 
محمدرضا محمودی در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به اینکه آب نیاز حیاتی مردم است و در مازندران آب فراوانی وجود دارد اما قابل دسترس نیست، اظهار کرد: آب‌های شرب قابل استفاده کم شده است چرا که در سواحل آب شور وجود دارد و مناطق دشت نیز آلوده به فاضلاب‌های خانگی، صنعتی و کشاورزی است. 
وی افزود: تنها در دامنه ارتفاعات و ورودی رودخانه‌های بزرگ در دشت به دلیل عدم ساخت و ساز آب قابل استفاده وجود دارد. 
معاون بهره‌برداری آبفای شهری مازندران با بیان اینکه در حال حاضر از آب‌های در عمق 50 تا 60 متری که عمر آن به 50 تا 100 سال می‌رسد استفاده می‌شود، تصریح کرد: با توجه به اینکه مازندران 90 درصد منابع آبی خود را از این آب‌های زیرزمینی استفاده می‌کند، در تاثیر شرایط آب و هوایی است. 
محمودی یادآور شد: امسال با توجه به آخرین گزارش اداره آب منطقه‌ای میزان آورد رودخانه‌ای نسبت به سال گذشته حدود 40درصد کاهش داشت. 
وی با اشاره به اینکه هنگامی که بارندگی کاهش یابد نفوذ آب به سفره‌های زیر زمینی و آبدهی آن نیز کم می‌شود، خاطرنشان کرد: در مازندران مردم با توجه به خاک حاصلخیز اقدام به کشاورزی و کشت برنج می‌کنند و باید توجه شود آب تصفیه شده فقط برای شرب مورد استفاده قرار گیرد. 
معاون بهره‌برداری آبفای شهری مازندران افزود: در مناطقی مانند سیمرغ، نکا و بهشهر که با کمبود آب رو به رو بودند چاه‌های اضطراری ساخته و بهره برداری شد. محمودی گفت: هر فرد در بخش شهری 30 لیتر بیشتر مصرف دارد و در روستاها نیز بیش از این آب استفاده می‌شود بنابراین مردم باید در مصرف آب خود دقت و درست استفاده کنند.

* مهار 11.5 درصد آب‌های سطحی
در همین رابطه ربیع فلاح جلودار استاندار سابق مازندران، در جلسه تودیع و معارفه استانداران بیان کرد: آب‌های سطحی باید مهار شود که این رقم 8.5 درصد بوده و 2.5 درصد افزایش داشته و در حال حاضر مهار آب‌های سطحی 11.5 درصد است. 
البته آمارهای دیگری نظیر مهار 20 درصدی آب‌های سطحی و حتی بالاتر از این میزان توسط برخی مسئولان بیان شده است. همین موضوع بهانه‌ای شد تا به سراغ سید علی ادیانی‌، عضو کمیسیون انرژی مجلس و عبدا... رضیان، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس به عنوان نمایندگان شهرستان قائم‌شهر برویم.

* میزان آب مهار شده در سطح کشور ۵۰ درصد است 
سید علی ادیانی‌، عضو کمیسیون انرژی مجلس با بیان اینکه میزان آب مهار شده در سطح کشور ۵۰ درصد است، گفت: در استان مازندران حدود ۱۰ درصد آب‌های سطحی مهار شده که این آمار با هیچ منطقی مطابقت ندارد. 
منتخب مردم قائم‌شهر، جویبار، سوادکوه و سیمرغ در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مازندران به عنوان قطب کشاورزی کشور با مشکل کمبود آب مواجه است، تصریح کرد: با توجه به اینکه عنصر اصلی فعالیت کشاورزی آب بوده ولی ما در استان با کمبود آب کشاورزی مواجه هستیم. 
ادیانی‌ با اشاره به اینکه میانگین بارندگی در استان 700 میلی متر گزارش شده است، افزود: برای مهار آب‌های سطحی در استان باید اعتبار مکفی اختصاص یابد. وی افزود: نگرانی ما در کشور از منابع نیست بلکه از توزیع ناعادلانه منابع ملی است.

* منابع تخصیصی حوزه آب کافی نیست 
عبدا... رضیان، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس هم در این باره معتقد است: در حوزه آب با چالش‌ها و نارسایی‌های جدی مواجه هستیم همچنین منابع تخصیصی حوزه آب به میزان کافی نیست تا مشکلات موجود را حل کرد. 
نماینده مردم قائم‌شهر، سوادکوه، جویبار، سیمرغ و سوادکوه شمالی در مجلس شورای اسلامی بابیان اینکه وظیفه نمایندگان جا انداختن اهمیت آ‌بندان‌ها در سطح ملی است، تصریح کرد: ۳۵۰ میلیون مترمکعب حجم سدهای استان است و به همین میزان حجم آب‌بندان‌های مازندران است. 
این مسؤول ادامه داد: باید این موضوع برای مسؤولان ملی روشن شود تا توجه بیشتری به آب‌بندان‌ها، لایروبی آب‌بندان‌ها و افزایش ظرفیت برای رفع مشکل کشاورزی شود. 
رضیان اظهار کرد: آب‌های سطحی مازندران بسیار زیاد است و براساس گفته کارشناسان تنها ۹ درصد آب‌های سطحی را مهار می‌کنیم درحالی‌که می‌توانیم تا ۴۰ درصد را مهار کرده و از آن استفاده کنیم.

* تلنگر 
امروزه با کم‌ترین میزان بارش در قائم شهر، ساری و بسیاری از شهرهای استان کوچه‌ها، پل ها و خیابان‌ها را آب فرا می‌گیرد و رفت و آمد کند می‌شود. در واقع باید بگوئیم آن‌چه درباره آب گرفتگی با یک بارش گفتیم مربوط به یک شهر مازندران نیست و در تمام استان باید این موضوع جدی گرفته شود نه اینکه در بوق و کرنا کنیم که ای مردم مشکل آب‌سطحی شما حل شد اما در عمل با یک بارش ببینیم با کمی بارش شهر‌ها را آب برده است! و در واقع هر وعده‌ای که داده بودند باد هوا بود.

 

 
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی