آخرین اخبار :
  • منتشر شده در سه شنبه, 16 آبان 1396 06:59
خبرشمال حذف کنکور و اظهارات عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی را در این خصوص بررسی می‌کند

بلاتکلیفی پشت‌کنکوری‌ها با حذف بزرگترین ماراتن علمی کشور

 

 

 

خبرشمال/ گروه فرهنگی

انگار قرار نیست تا ماجرای کنکور بعد از سال‌ها و با وجود تغییرات در نظام آموزشی به نتیجه منجر شود. در حالی که بارها گفته شد تا چند سال آینده کنکور حذف خواهد شد، اما سخنان عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس مبنی بر آنکه آموزش و پرورش نتوانسته است تا در این زمینه موفق عمل کند نشان از آینده‌ای مبهم برای دانش‌آموزان دارد.
ساعت‌ها بی‌خوابی، استرس و مطالعه در کنار رقابت‌‌های ناعادلانه شاید از مهم‌ترین دلایلی بود که مسئولان را مجاب کرد تا به حذف کنکور دست بزنند، البته این موارد تنها دلایل موجود نبود و عوامل دیگر نظیر اشتباهات در انتخاب رشته (تضییع حق دانش‌آموزان) و سهمیه‌های خاص از دیگر عواملی بود که باعث نارضایتی پشت کنکوری‌ها می‌شد. البته برای حذف کنکور مسائلی نظیر تاثیر معدل مطرح شد که به خوبی اجرا نشد.

* حرکت به سمت حذف کنکور آغاز شده است اما سرعت لازم را نداریم
در همین رابطه عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس بیان کرد: متاسفانه در زمینه حذف کنکور وزارت آموزش و پرورش کشور هماهنگی لازم را ندارد زیرا یکی از موارد جایگزین برای حذف کنکور، تاثیر سوابق تحصیلی در دوران متوسطه است و زمانی می‌تواند از سوابق تحصیلی به شکل درست بهره برد که امتحانات کل دروس در دوران متوسطه به صورت نهایی برگزار شود.
قاسم احمدی‌لاشکی در جمع خبرنگاران گفت: در زمینه حذف کنکور قانون به ما می‌گوید باید امیدوار باشیم چرا که مجلس طرح سنجش و پذیرش دانشجو را در اواخر مجلس نهم تصویب کرد به همین علت الان دیگر هر یک از دانشگاه‌های آزاد، دولتی و پیام نور آزمون جداگانه برگزار نمی‌کنند و همه زیر چتر آزمون سازمان سنجش قرار گرفته‌اند.
وی در ادامه بیان کرد: حرکت به سمت حذف کنکور آغاز شده است. متقاضیان برای پذیرش در دانشگاه‌های کشور به سه گروه تقسیم می‌شوند؛ گروه نخست کسانی هستند که وارد رقابت نمی‌شوند و صرفا بر اساس سوابق تحصیلی گزینش شده و وارد دانشگاه‌ها می‌شوند. گروه دوم کسانی هستند که وارد رقابت دوگانه می‌شوند و بر اساس سوابق تحصیلی و آزمون عمومی برای پذیرفته شدن در دانشگاه‌های کشور آزموده می‌شوند و گروه سوم شامل کسانی است که وارد رقابت خاص می‌شوند. برای مثال برای پذیرفته شدن در رشته علوم پزشکی در دانشگاه تهران با یکدیگر رقابت می‌‌کنند. این گروه از افراد بر اساس سوابق تحصیلی و آزمون عمومی و آزمون تخصصی می‌توانند وارد دانشگاه‌ها کشور شوند.
نماینده نوشهر و چالوس ادامه داد: بر اساس این قانون تا پنج سال آینده باید تاثیر سوابق تحصیلی سال به سال افزوده شود اما متاسفانه آموزش و پرورش کشور هماهنگی لازم را ندارد لذا تا زمانی که وزارت متبوع با ما هماهنگی نداشته باشد اجرای این قانون که مرحله نهایی آن با تاثیر 85 درصد سوابق تحصیلی در پنج سال آینده پیش‌بینی شده است به تاخیر می‌افتد و امروز ما همچنان در تاثیر 25 درصدی سوابق تحصیلی ثابت مانده‌ایم.
وی افزود: برای اجرای این قانون 11 نفر به عنوان اعضای شورای سنجش و پذیرش دانشگاه‌ها در نظر گرفته شده است که شامل وزرای آموزش و پرورش، علوم، بهداشت و همچنین دبیر سازمان سنجش آموزش کشور و دو نفر عضو ناظر می‌شود. بر اساس اختیاراتی که به این افراد داده شده است می‌توانند بر اساس وضعیت زمانی در محتوای دروس، نحوه سوالات، ضرایب دروس و همچنین تاثیر سوابق تغییراتی ایجاد کنند بنابراین فعلا ما منتظر اقدامات این اعضا هستیم و به نظر من هنوز زمان طرح سوال از این افراد نشده است و باید زمان بیشتری در اختیار اعضای شورای سنجش و پذیرش قرار گیرد لکن اگر تا پایان امسال اقدامات لازم صورت نگیرد و در راستای برنامه ریزی‌های انجام شده حرکت نداشته باشیم مسلما از افراد شورا طرح سوال خواهد شد.

* تغییرات اساسی در سیستم‌های ارزشیابی آموزشی
در همین رابطه دبیر رضائیان که از اساتید مطرح آموزش ریاضیات در مازندران است، معتقد است تا زمانی که تغییرات اساسی در سیستم‌های ارزشیابی آموزشی اتفاق نیفتد، رقابت کنکور کماکان باقی خواهد ماند.
وی در گفت‌وگو با خبرشمال با بیان اینکه طرح اصلاح قانون سنجش و پذیرش دانشجو در دانشگاه‌ها معروف به (قانون حذف کنکور) طی چند سال گذشته به دفعات مطرح شده و چندین بار هم در خانه ملت بر سر این موضوع، مباحث مختلفی عنوان شده است، اظهار کرد: می‌‌توان با برگزاری امتحانات هماهنگ استاندارد و اعمال سوابق تحصیلی دانش‌آموزان، کنکور را حذف کرد. رضائیان افزود: بر اساس قانون مصوب سال 86 مجلس شورای اسلامی، مقرر شد تا سال 91 کنکور حذف شود اما به سبب برخی مشکلات و اینکه عملا مجریان به آن فرآیند نمی‌رسیدند، قانونگذار در سال 92 یک اصلاحیه جدید ارائه کرد. وی خاطرنشان کرد: بر اساس این قانون که از سال 93 اجرایی شد باید طی 5 سال، 85 درصد کل ظرفیت‌های آموزش عالی با سوابق تحصیلی باشد اما در حال حاضر این موضوع اجرا نشده است و تنها 20 تا 25 درصد سوابق تحصیلی در آموزش عالی تاثیرگذار است.

* همچنان بلاتکلیفیم
رضا محمدی، دانش‌آموز مقطع سوم دبیرستان در گفت‌وگو با خبرشمال با بیان اینکه حذف کنکور بدون در نظر گرفتن موارد کارشناسی باعث مشکلات زیادی می‌شود، گفت: همچنان بلاتکیفیم؛ چگونه می‌توان بدون در نظر گرفتن برنامه‌ریزی انتظار داشت تا یک شبه کنکور را حذف کنند.
وی با بیان اینکه دانش‌آموزان با تلاش، پشتکار و انگیزه قوی سعی دارند تا به بهترین دانشگاه برسند، اظهار کرد: نظم در امور مهم‌ترین تکلیف هر مسلمانی است و در جامعه اسلامی ارکان نظام باید در این مسیر گام بردارند، حال سوال اینجاست نقش آموزش و پرورش در این میان چگونه است؟ آیا توانست تا در این مسیر گام بردارد. زهرا رنجبر دیگر دانش‌آموز مقطع چهارم دبیرستان با بیان اینکه حمایت و پشتیبانی خانواده از دانش‌آموزان سبب موفقیت آن‌ها می‌شود، گفت: آموزش و پرورش کشور هماهنگی لازم را ندارد لذا تا زمانی که آموزش و پرورش کشور هماهنگی نداشته باشد اجرای حذف قانون امکان پذیر نیست. این دانش‌آموز با تاکید بر اینکه دانش‌آموزان برای موفقیت نیازمند اعتماد به نفس و ثبات در تصمیم‌گیری هستند، افزود: نباید باعث هراس در دانش‌آموزان با مطرح کردن موضوعات حاشیه‌ای شد.

* تلنگر
اگرچه با نگاهی به اخبار منتشره خبرگزاری‌ها و رسانه‌ها در می‌یابیم که هرساله مسئولان خبر از حذف کنکور دو تا سه سال آینده می‌دهند اما آنچه مسلم است، صندلی خالی دانشگاه‌ها دلیل روشنی بر کارایی نداشتن کنکور است اما متاسفانه دریافت سودهای کلان در برگزاری آزمون‌های آزمایشی و کلاس‌های کنکور از جمله عوامل به نتیجه رسیدن حذف کنکور مطابق قانون است. حال باید منتظر ماند و دید از آنجا که شورای سنجش و پذیرش دانشجو تا سال ۹۷ برای حذف کنکور و افزایش سهم سوابق تحصیلی فرصت داشت آیا توانسته است به اهداف مورد نظر برسد؟

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی