آخرین اخبار :
  • منتشر شده در دوشنبه, 20 شهریور 1396 08:01
مصاحبه اختصاصی خبرشمال با قربانزاده مدیر اداره مشارکت ها و مراکز غیردولتی:

غیر انتفاعی ها، خودمختار نیستند

 

 

خبرشمال/ فرهنگ و هنر

یکی از دغدغه های مردم، نظارت بر مدارس (غیرانتفاعی)است. وضعیت شهریه و فضای تنگ و تاریک این مدارس برای برخی خانواده ها این تصور را ایجاد کرد که هیچ نظارتی بر آنان اعمال نمی شود.
اصل سی ام قانون اساسی تصریح دارد: دولت موظف است وسائل آموزش وپرورش رايگان را براي همه ملت تا پايان دوره متوسطه فراهم سازد.
طی سالهای اول دهه هفتاد مدارسی با عنوان مدارس غیر انتفاعی در کشور تاسیس شد و بعد از گذشت مدت کوتاهی، مورد توجه و اقبال مردم در شهرهای دور و نزدیک قرار گرفت. عده ای این اقدام را گامی در جهت افزایش مشارکت مردم در آموزش و پرورش تلقی کرده آنرا خلاف قانون اساسی ندانستند. امروز بیش از یازده درصد از دانش آموزان در این مدارس درس می خوانند. در مازندران، پوشش مدارس غیردولتی، ده برابر از نرخ کشوری بالاتر است. 
در کنار نقش پررنگ این مدارس، همواره نگرانی هایی نیز در خصوص شهریه مدارس غیردولتی، فضای تنگ و تاریک کلاسها که غالبا کاربری مسکونی داشته اند و رعایت نکردن استانداردهای آموزشی و تربیتی وجود داشته است. 
مادر یکی از دانش آموزان در اعتراض به این برنامه های خودسر، مدارس غیردولتی را "ایالت های خودمختار" در آموزش و پرورش نامید و از فقدان نظارت کافی توسط اداره آموزش و پرورش گله می کرد. برای بررسی بیشتر این موضوع و طرح نگرانی ها و انتقادهای مردم، به مدارس مهدی قربانزاده رییس اداره مشارکتها و مراکز غیر دولتی اداره کل آموزش و پرورش آمدیم تا ضمن گفتگویی کوتاه با ایشان، پاسخی برای نگرانی های مردم بیابیم.

* سوال اول من نگرانی مردم در خصوص نظارت بر مدارس غیر انتفاعی است، سطح نظارت شما بر این مراکز چگونه و با چه سازوکاری است؟
ضمن تشکر از شما، باید بگویم نظارت ما مستمر و ساختاری است. شورایی با عنوان نظارت بر مدارس غیر انتفاعی چه در سطح شهرستانها و مناطق و چه در سطح استان فعال است. در ترکیب این شورا از بخش آموزش، ارزیابی عملکرد، حراست و کارشناسان حوزه غیر دولتی حضور دارند. نماینده شورای موسسان مدارس غیر دولتی هم در این شورا عضو هستند. برای تخصصی و دقیق بودن نظارت ها از نیروهای بازنشسته و کارشناسان غیردولتی در شهرستانها و مناطق نیز استفاده می کنیم تا با مدیریت واحد بر مدارس و مراکز غیردولتی نظارت داشته باشیم. و با این سازوکار توانستیم در سال 95 بالغ بر دوهزار مورد نظارت در سراسر استان داشته باشیم. 
فرم های نظارت توسط کارشناسان شهرستان به استان ارسال می شود. استان بازخورد آن را به شهرستان می فرستد و نکات ضعف و قابل پیگیری را گوشزد می کند، مواردی چون نداشتن قرارداد امضاشده با معلمان، نداشتن قرارداد شهریه با اولیای دانش آموزان، به کارگیری نیروی انسانی غیرمرتبط و یا به کارگیری نیرو بدون گزینش رسمی در هر کدام از موارد نقص خواه آموزشی خواه اداری، در مرحله اول تذکر می دهیم و به آنان گوشزد می کنیم ظرف یکماه این نواقص مرتفع گردد و پس از یکماه مجدد بررسی می کنیم. این ساختار کار است. 
در مورد نگرانی مردم لازم است متذکر شوم اگر بر هفتصد مدرسه غیردولتی در بخش های تحصیلی ابتدایی، متوسطه اول و متوسطه دوم، فنی حرفه ای و کار ودانش و بیش از هزار آموزشگاه علمی نظارت دقیق و روشمند اعمال نگردد سنگ روی سنگ بند نمی شود. بنابراین اینکه نظارت اعمال نمی شود سخن درستی نیست و مدارک و نمون برگ و فرم های نظارت وجود دارد.

* پوشش تحصیلی مدارس غیر دولتی در کشور و مازندران چگونه است ؟
پوشش مدارس غیردولتی در کشور یازده و نیم درصد است اما در مازندران بیست و یک در صد است یعنی ده درصد بالاتر از نرخ کشوری هستیم و همین بر اهمیت موضوع و ضرورت نظارت از طرف ما تاکید دارد.

• جلسات شورای نظارت که اشاره کردید مستمر است یا موردی ؟
شورای نظارت در استان و شهرستان بصورت روتین ماهانه برگزار می شود اما اگر ضرورتی باشد جلسات اضطراری هم دارند. نکته بعدی که باز تاییدی بر حساسیت و نظارت ما بر این مراکز است اینکه تا امروز یک جلسه شورای نظارت بدون حضور مدیرکل تشکیل نشد. در شهرستانها هم جلسه شورا با ریاست مدیر اداره تشکیل می شود.

* یکی از نگرانی های مردم این بود که فضای مدارس کوچک است و پذیرش دانش آموزان هماهنگی با این فضا ندارد؟
در این بخش من انتقاد را می پذیرم. ببینید هفتاد درصد مدارس غیردولتی ما استیجاری است، این مسئله گویای این حقیقت است که مدارس ما عمدتا مسکونی بودند و مدیران با اعمال تغییراتی از جمله افزودن سرویس بهداشتی، آبخوری و نماسازی، این منازل مسکونی را تبدیل به مدرسه کردند، ما این نقص را فبول داریم و قاعدتا این مشکلات وجود دارد اما تایید نهایی فضا با ما نیست. اداره کل نوسازی پس از اعمال تغییرات لازم توسط موسسین، مجوز نهایی را به آنها می دهند و تا تایید نوسازی در بخش های مختلف از استحکام بنا، ورودی، خروجی و سایر مسائل امنیتی نباشد ما به هیچ مدرسه ای مجوز راه اندازی و شروع به کار نمی دهیم.

* یکی دیگر از انتقادات مردم فاصله مدارس با هم است که بعضا در یک خیابان دو تا سه مدرسه قرار گرفته است؟
مجموعه مقررات مدارس توسط وزارتخانه ندوین و به ما ابلاغ می شود. دراین بخش آیین نامه ای داریم به نام آیین نامه استقرار مدارس که فاصله مدارس غیردولتی از همدیگر را 250 متر تعیین کرده است. روال اداری به این صورت است که ابتدا موسس محل مورد نظر را به اداره آموزش و پرورش معرفی می کند سپس کارشناس مدارس غیردولتی اداره آموزش و پرورش شهرستان این فاصله را تایید می کند و پس از آن اداره کل نوسازی با اعمال تغییرات، تایید نهایی را صادر می کند. موسس هم با مالک قرارداد می بندد و در نهایت مشخص می شود.مواردی اتفاق افتاده کارشناسی دقت لازم را نکرده و فاصله کمتر از آیین نامه است و ما این انتقاد را هم قبول داریم هرچند بسیار نادر است.

* تعیین شهریه مدارس غیردولتی با کدام نهاد قانونی است و اینکه گفته می شود مدارس غیر انتفاعی باهم می نشینند و شهریه تعیین می کنند صحت دارد؟
شهریه این مدارس، بر اساس قانون مدارس ومراکز غیر دولتی که بهمن ماه 95 به استانها ابلاغ گردید از طریق سامانه مدارس غیردولتی کشور صورت می گیرد. سیزده فقره در تعیین شهریه این مدارس موثر است. آیتم هایی چون عرصه و اعیان مدرسه، تعداد همکاران آموزشی و عوامل اداری، تعداد معاونان، تعداد همکاران بیمه شده توسط موسس، مبلغ حق التدریسی که مدرسه به کارکنان می پردازد، ارزش افزوده یک متر مربع ملک مورد نظر که از منطقه ای به منطقه ای متفاوت است. تمام موسسین با رمزی که دارند وارد این سامانه می شوند و این سیزده آیتم را وارد می کنند و کارشناسان شهرستان و استان صحت این موارد را تایید می کنند. با وارد کردن مجموع این سیزده فقره، در نهایت سامانه بطور هوشمند، شهریه نهایی را اعلان می کند و از آنجاییکه مدارس در این آیتم ها با هم اختلاف دارند بنابراین شهریه های تعیین شده نیز متفاوت است. در خصوص ارزش افزوده ملک هم بدیهی است در شهرهای بزرگ، بیشتر است به همین دلیل شهریه یک مدرسه در ساری با مدرسه ای با همان خصوصیات در گلوگاه، بیشتر خواهد بود چون ارزش افزوده ملک در ساری بیشتر از گلوگاه است.

* با این توضیحات شما مدعی هستید نظارتی مستمر بر همه شئون مدارس غیر انتفاعی دارید؟
بدون تردید. اما ممکن است مواردی هم باشد که از چشم ناظران مغفول بماند ولی تلاش ما این است که حقی از شهروندان ضایع نشود. اما خانواده ها هم توجه داشته باشند که در حال خرید خدمات آموزشی هستند و بابت خدماتی که می گیرند هزینه می کنند، لذا حق دارند اگر کوتاهی دیدند حتما به ما گزارش کنند. این گزارش ها و نارضایتی های احتمالی، هم در سطح استان و هم در شهرستانها و مناطق مورد پیگیری قرار خواهد گرفت و ما در مسائلی که به حقوق شهروندان بر می گردد تعارفی با کسی نداریم.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی