آخرین اخبار :
  • منتشر شده در یکشنبه, 03 ارديبهشت 1396 10:21
به بهانه شصت و ششمین سالگرد بی «بهار» بودن؛

خامش منشین، سخن همی گوی

خبرشمال/ رضا شریعتی:
محمد تقی بهار ملقب به ملک الشعرای بهار شاعر، ادیب، سیاستمدار و روزنامه‌نگار ایرانی است. وی در سال ۱۲۶۳ هجری شمسی در مشهد متولد شد. مقدمات و ادبیات فارسی را نزد پدر خود ملک الشعرای صبوری آموخت و برای تکمیل معلومات عربی و فارسی به محضر ادیب نیشابوری رفت. وی شش دوره نمایندهٔ مجلس شد و سالها استاد دورهٔ دکتری ادبیات دانش سرای عالی و دانشکدهٔ ادبیات بود. بهار در بیست سالگی به صف مشروطه‌طلبان پیوست . اولین آثار ادبی-سیاسی او در روزنامه خراسان بدون امضاء به چاپ می‌رسید. بهار با دیگر شاعران روشنفکر عصر مشروطه به خصوص میرزاده عشقی دوستی و روابط صمیمانه و نزدیکی داشت و در دوره نخست وزیری رضاخان به همراه عشقی و با همکاری او، مثنوی معروف «جمهوری نامه» را در مخالفت با جمهوری رضاخانی سرود. به علت پیوستن به مشروطه‌طلبان و آزادی‌خواهان چند بار تبعید و زندانی شد که سالهای زندان و تبعید از پربهره‌ترین سالهای زندگی ادبی وی بوده است. بهار در روز دوم اردیبهشت ۱۳۳۰ هجری شمسی، در خانهٔ مسکونی خود در تهران زندگی را بدرود گفت و در شمیران در آرامگاه ظهیرالدوله به خاک سپرده شد. ازمعروفترین آثار وی دیوان اشعار، سبک شناسی که در سه جلد در بارهٔ سبک نوشته‌های منثور فارسی نوشته شده، تاریخ احزاب سیاسی، تصحیح برخی از متون کهن مانند تاریخ سیستان و مجمل‌التواریخ و القصص، تاریخ بلعمی را می‌توان نام برد. این شاعر نامی کشور ارتباط خوبی با استان های شمالی کشور داشته است و شعری را با عنوان ای دیو سپید پای در بند! سروده است.

دماوند نماد قدرت وفریادی برای ملت خاموش
علی مقصودلو، استاد دانشگاه و کارشناس ارشد ادبیات در گفت وگو با خبرشمال با بیان اینکه بهار در شعرهای خود فراز و فرودهایی را داشته است، گفت: این شاعر نامی در عرصه ادبیات نشان داد بسيار پر شور و گرم و صميمي است و استادي و هنرمندي گوينده، سخن او را در سطحي بالاتر از آثار همة شعراي عهد انقلاب قرار مي‌دهد.
این استاد دانشگاه با بیان اینکه امتياز بزرگ بهار در آن است كه با وجود انتساب به مكتب شعر قديم توانسته است شعر خود را با خواسته‌هاي ملت هماهنگ سازد، تصریح کرد:  او نداي خود را در مسائل روز و حوادثي كه هموطنان وي را ‌دچار اضطراب و هيجان ساخته بود، بلند کرد. 
این کارشناس ارشد ادبیات با بیان اینکه بهار از يك سو شيفته نمونه‌ها و يادگارهاي شعر قديم است و از سوي ديگر از تحول زمان و مقتضيات روزگار بي خبر نيست، اظهار کرد: همین موضوع سبب شده تا کشمکشی میان او ونیما در برهه هایی از تاریخ روی دهد و بهار به سبک شعر نیمایی با واهمه و تردید بنگرد.
 مقصودلو با بیان اینکه ميل دارد روشهاي جديد را با اصول شعر كهن سازش دهد و در اين گيرودار انديشه‌هاي متناقض دارد، عنوان کرد: او از بروز هرج و مرج ادبي واهمه دارد و با همه ادعا و ميل تجدد دوستي مي‌كوشد كه افكار و احساسات خود و مسائل نوين روز را در همان اشكال و قالبهاي قديمي بريزد.
این استاد دانشگاه با بیان اینکه دماوند نماد قدرت وفریادی برای ملت خاموش است، گفت: بهار تصنيف‌هايي هم ساخته كه بلا ترديدزيباست. تصنيف « مرغ سحر » را مي‌توان از این نوع شمرد.
وی با بیان اینکه بهار به شمال ایران عشق می ورزیده است، می گوید: او در شعر ای دیو سپید پای در بند در مصراعی از شعر از این کوه می خواهد خاموش نشیند و می سراید « خامش منشین، سخن همی گوی» که این دعوت به حق گویی است.

انديشه ي مذهبي ملك الشعرا بر مدار عزت اسلام
مهرداد ریاحی، دبیر ادبیات هم در گفت وگو با خبرشمال با بیان اینکه بهار علاقه زیادی به مازندران و گیلان دارد، می گوید: اشعار ملك‌الشعراي بهار از حيث رواني و ارزش هنري پست و بلند و فراز و نشيب زياد دارند، ولي روي هم رفته همه آنها متين، پاكيزه و استوار و با تزيينات و صنايع بديعي آراسته‌اند و در ميان آنها نمونه‌هاي بسيار فخيم و فاخر مي‌توان يافت.
این دبیر ادبیات با بیان اینکه بهار معتقد نباید به سمت تعصب پیش رفت، گفت: انديشه ي مذهبي ملك الشعرا بر مدار عزت اسلام مي گردد و معتقد است پیوند ادبیات  و اجتماع منشأ شکل گیری مضامین اجتماعی در حیطه شعر او است.
ریاحی با بیان اینکه ملک الشعرا از شاعران عرصه مشروطه است، تصریح کرد: در این دوران آزادی، قانون، مجلس، انتخابات و غیره در برابر مدح شاهان مستبد به شعر راه یافت.
این دبیر ادبیات با بیان اینکه بهار اشعار دیگری در حوزه مازندران دارد، خاطرنشان کرد: او علاوه بر شعر دماوند درباره گیلان و مازندران وگیلان شعری را به نظم در آورده و سروده است « هنگام فرودین که رساند ز ما درود؟/ بر مرغزار دیلم و طرف سپیدرود...» که نشان می دهد بهار به شمال علاقه دارد.
ریاحی با بیان اینکه دیوان ملک الشعرای بهار به مضامین و حوزه های مختلف سیاسی وحکومت داری توجه شده است، گفت: در  حقیقت  بهار توانسته بخشی از قابلیت های موجود در شعر که شامل برداشت خاص شاعر از وقایع جامعه و شیوه القای دوباره آن به مردم است را نشان دهد.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی