آخرین اخبار :
  • منتشر شده در چهارشنبه, 30 فروردين 1396 10:11
خبرشمال گزارش می دهد

دولت، بلندگو ندارد!

خبر شمال / مائده مطهری زاده

این روزها، همه جا صحبت بر سر بهترین انتخاب است. انتخابی سرنوشت ساز که با اندکی سهل انگاری و بی مبالاتی می تواند آینده را به شکل دیگری رقم بزند. به شکلی که شاید هیچکدام از ما آن را نپسندیم. اما برای داشتن یک انتخاب خوب چه باید کرد؟ کدام راه می تواند ما را در سریع ترین زمان ممکن به مقصد برساند؟ شاید اگر این موضوع را سالها پیش از کسی می پرسیدیم که قرار است به چه کسی رای بدهید و چرا ؟ با اندکی تامل می گفت: هنوز تحقیقات نکرده ام و نمی توانم به طور قطع یک کاندیدا را انتخاب کنم، باید به نزد اهلش بروم و سوال کنم و بعد از آن، طی یک جمع بندی می توانم به یک نتیجه و یک انتخاب برسم. اما امروز دیگر دوران برگزاری لویی جرگه برای داشتن یک انتخاب خوب بسر رسیده است. امروزه افراد گزینه های بی شماری روی میز دارند که می تواند محل مشورت آنها برای انتخاب بهترین گزینه باشد. شبکه های مجازی مثل توییتر، اینستاگرام، تلگرام و انبوهی از سایت های خبری و اطلاع رسانی این روزها، جای افراد مورد مشورت دیروز نشسته اند و با اطلاع رسانی های لحظه به لحظه چنان بر تنور داغ انتخابات می دمند که کسی را یارای خاموش کردن آن نیست! اما مشکل جایی بروز می کند، که عده ای به هر ترتیب ممکنه در تلاشند تا آب سردی بر روی این تنور بپاشند و با بدست گرفتن رشته امور همه چیز را آن طور که می خواهند به پیش ببرند.


* فیلتر و مسدود شدن برخی از شبکه های مجازی
اکنون چند روزی است که برخی از فعالان سیاسی و اجتماعی از مسدود و فیلتر شدن برخی از شبکه های مجازی آنهم در آستانه روزهای سرنوشت ساز آتی گلایه ها دارند و از دولت می خواهند که در این مورد پا پیش بگذارد و با پادرمیانی، فضایی که را می رود تا به شکل خاصی محدود و بسته شود، از خفقان نجات دهد. اما جالب است بدانید که در عرض مدت کمتر از یک هفته چند پیج بزرگ اینستاگرامی حامی دولت یازدهم بسته می شوند که همزمانی این اتفاق با بازداشت برخی از ادمین های پیام رسان تلگرام، نگرانی ها را دو چندان کرد تا جایی که این موضوع، کنش ها و واکنشهایی را در میان مسئولان و مقامات بلدپایه کشوری را در پی داشته است.


* کنش ها و واکنش ها
یکی از مهم ترین واکنشها مربوط می شود به سخنان روزهای اخیر معاون اول دستگاه قضا...
حجت الاسلام و المسلمین محسنی اژه‌ای در پاسخ به سوالی مبنی بر این که در بحث دستگیری ادمین ‌های شبکه‌های اجتماعی، رئیس جمهور در نشست خبری اخیر خود به نقل از وزیر اطلاعات بیان کردند که این افراد جرمی را مرتکب نشده‌اند، درباره  جرم این افراد و نحوه دستگیری آن‌ها توضیح دهید، اظهار کرد: برخی از این افراد به اتهام مسائل ضد امنیتی و بعضی هم علاوه بر مسائل ضد امنیتی به دلیل ارتکاب به جرایم خلاف عفت عمومی و انتشار مطالب مستهجن دستگیر شده‌اند و بر اساس گزارش های رسمی این مطالب در پرونده‌ های ایشان مطرح شده است. وی افزود: دادستان طبق موازین قانونی برای دستگیری این افراد اقدام کرده است و تعدادی از این افراد بازداشت هستند و پرونده در مرحله رسیدگی دادسرایی است. معاون اول دستگاه قضا افزود: علی القاعده جناب آقای رئیس جمهور که اطلاعات حقوقی دارند می‌دانند مرجع صالح برای این که کسی مرتکب جرم شده است یا نه وزیر اطلاعات نیست. یک زمانی بنده هم وزیر اطلاعات بودم و لذا مرجع صالح به عنوان این که بگوید کسی مجرم است یا نیست، وزیر اطلاعات نیست.  محسنی اژه‌ای گفت: در خصوص این پرونده خاص مطالبی درباره خود وزیر اطلاعات مطرح است که طبعا حتی ایشان نمی‌تواند در این پرونده اظهارنظر و گزارشی تهیه کند. وی تصریح کرد: در هر صورت اتهام این افراد مسائل ضد امنیتی است و بعضی از آن‌ها نیز به اتهام انتشار مطالب مستهجن و خلاف عفت عمومی بازداشت هستند.
در اینجا باید گفت حتی اگر دستگیری این تعداد از ادمین ها بحق بوده است، میشد با به تعویق انداختن بازداشتها، شبهه امنیتی شدن فضای انتخابات را بی اثر کرد.


* عدم اطلاع رسانی درست، بزرگترین نقطه ضعف دولت
اما موضوع به همین جا نیز ختم نمی شود! برخی از حامیان دولت فعلی بر این اعتقادند که یکی از بارزترین نقاط ضعف دولت یازدهم، در عدم اطلاع رسانی ها و گزارش عملکرد خویش است. موضوعی که بارها و بارها تحت عناوین مختلفی به دولت تدبیر و امید گوشزد شد اما متاسفانه هیچ تغییری را در سیاست های دولت بدنبال نداشت و از همین روست که برخی از صاحبنظران را عقیده بر این است که دولت آن چنان که در عرصه عمل خوب و مقتدرانه ظاهر شده است در عرصه اطلاع رسانی، از داشتن میکروفون و بلندگویی که بتواند اقدامات دولت را در میان افکار عمومی انتشار دهد برخوردار نیست و حتی برخی هایشان نیز پا را از این فراتر گذاشته و می گویند با این اوصاف، عدم اعتماد مجدد مردم به دولت تدبیر و امید دور از انتظار نخواهد بود!


* صداوسیما همراهی نمی کند!
موضوع عدم اطلاع رسانی درست فعالیت های دولت تنها به مجموعه دولت و تلاش های صورت نگرفته در این خصوص خلاصه نمی شود و برخی با وسط کشیدن پای صدا و سیما به این موضوع، از عدم همراهی های درست این سازمان شکایت دارند. سخنی که این بار به شکل دیگری از زبان محمود صادقی، نماینده مردم تهران نیز تبلور یافت. این نماینده پرحاشیه مجلس طی سخنانی در میان جمعی از دانشجویان دانشگاه مازندران، با بیان اینکه این دولت یکی از مشقت بار ترین کارها را انجام داد و توانست ثبات اقتصادی در کشور به وجود آورد تا جایی که از تورم 40 درصدی به تورم یک رقمی رسیدیم، گفت: عده ای برای تضعیف دولت اعلام می کنند که هنوز گرانی وجود دارد، اما باید سئوال کنیم این گرانی را چه کسی به وجود آورد و چرا نوسانات قیمت کالا و ارز در دولت گذشته را فراموش کرده اند. این عضو فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی همچنین در نشستی با نمایندگان احزاب و تشکل های اصلاح طلب مازندران در ساری اظهار داشت: عملکرد دولت یازدهم را باید با توجه به فرصت ها و تهدیدها و محدودیت هایی که بر سر راه دولت قرار داشت، مورد ارزیابی قرار داد و با این بررسی ما به دولت نمره قبولی دادیم. وی کاهش 30 درصدی نرخ تورم و تداوم آن در سه سال متوالی و عبور کشور از بحران های مهم سیاسی و اقتصادی را از مهم ترین دستاوردهای دولت یازدهم اعلام کرد. نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی مهم ترین مشکل دولت را ضعف اطلاع رسانی دانست و علت آن را همراهی نکردن رسانه ملی با دولت تدبیر و امید برشمرد. صادقی گفت : رسانه ملی در دولت یازدهم نه تنها همراه نبود، بلکه در بسیاری از مواقع به طور محسوس و نامحسوس تخریب دولت را دنبال می کند. وی اضافه کرد : کارکرد دولت در برخی حوزه ها به خصوص تداوم کاهش نرخ بیکاری در سه سال مداوم در پس از پیروزی انقلاب اسلامی بی سابقه بود.


* سخن پایانی
به هر روی احساس می شود که عدم اطلاع رسانی فعالیت ها و عملکرد دولت بعنوان پاشنه آشیل دولت یازدهم، محسوب می شود که اگر این بخش از بدنه دولت نیز رویین تن نگردد، تزلزل بیشتری در کسب رای اعتماد مجدد مردم بوجود خواهد آمد.

 

 
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی