آخرین اخبار :
  • منتشر شده در چهارشنبه, 22 دی 1400 07:26

لایروبی، آخرین امید برای احیای خلیج گرگان

"حال خلیج گرگان خوب نیست" و این تکراری‌ترین تیتر این روز‌های رسانه‌های کشور برای یکی از بزرگترین مخازن آب شیرین متصل به دریای خزر است که نبض زندگی بسیاری از جانداران در بزرگ‌ترین دریاچه زمین به اتصال آن با دریا وابسته است.
لایروبی کانال حزینی، آشوراده و چاپاقلی و همچنین پمپاژ آب از دریای خزر از جمله سناریو‌های پیشنهادی برای نجات خلیج گرگان هستند.
خیرآبادی معاون اداره کل محیط زیست گلستان در این باره گفت: در پژوهش‌های مرکز ملی اقیانوس شناسی مدلی طراحی شده است که بر اساس آن اولویت اول لایروبی با کانال چاپاقلی بعد آشوراده و بعد کانال خزینی است.
او گفت: برای اجرای این فرایند وزارت راه و شهرسازی و سازمان بنادر و دریانوردی تکالیفی دارند و باید پای کار بیایند، برآورد اعتباری این امر هم انجام و نقشه‌ها استخراج شده است.
خیرآبادی گفت: مرکز پژوهش های اقیانوس شناسی می‌گوید حتی اگر تمام کانال را لایروبی کنید فقط تبادل آبی بین خلیج و دریا بهبود پیدا می‌کند و تراز سطح آب در خلیج افزایش پیدا نمی‌کند.
همایون خوش روان مجری طرح بین‌المللی اثر نوسانات دریای خزر بر محیط‌زیست مناطق ساحلی در این باره گفت: از سال ۱۹۱۹ تا ۱۹۳۰ سطح تراز دریای خزر سه متر اُفت کرد و باعث شد بیش از ۵۰ درصد سطح خلیج گرگان خشک شود، اما چند سال بعد افزایش سطح آب دریای خزر خلیج گرگان را نجات داد.
او گفت: اما با توجه به سناریو‌های نوسانی، تغییرات اقلیمی و اثر گلخانه‌ای تا اواخر قرن ۲۱ پسروی آب خلیج گرگان ادامه دارد و برخی دانشمندان گفته اند سطح آب خزر تا ۹ متر پایین بیاید.
او گفت: از ۲کانالی که آب دریا از آن‌ها وارد خلیج گرگان می‌شود، کانال خزینی کامل خشک شده و کانال چاپاقلی به علت رسوب گذاری، به زودی خشک می‌شود و مطالعات نشان می‌دهد تا سال ۱۴۰۲ این امر محقق می‌شود و این یعنی تسریع مرگ خلیج.
تنها امید سال‌های اخیر خلیج گرگان با حیات کانال چپاقلی گره خورده است؛ کانالی که در دهه‌های قبل بیش از یک کیلومتر عرض و ۱.۵ متر عمق داشت، اما در حال حاضر شرایط این دالان آبی بغرنج شده است.
لاهیجانی معاون پژوهشی پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی وزارت علوم به عنوان مجری طرح ملی نجات خلیج گرگان در این باره گفت: بر اساس مطالعات انجام شده و اندازه گیری عمق آب دریای خزر در ۱۲۰ سال گذشته در محدوده‌ای که نوسان عمق آب در این مدت ۳ متر بوده لایروبی و تعریض کانال چاپاقلی باعث بهبود سطح آب خلیج گرگان خواهد شد.
او گفت: اگر پس روی دریای خزر کاهش یابد و به کمتر از سال ۵۶ برسد دیگر روش‌های مهندسی که بسیار پرهزینه است جواب نخواهد داد.
دکتر علیزاده گفت: افزایش رسوب گذاری ۱۳ رودخانه منتهی به خلیج گرگان، افزایش جمعیت شهر‌های اطراف، ورود فاضلاب زیاد به دریا و رویش علف‌های هرز در کف دریا بر اثر این فاضلاب باعث جذب رسوب بیشتر می‌شود که رفع این مشکلاتی به اقداماتی خارج از خلیج گرگان نیاز دارد و تنها با لایروبی کانال چاپاقلی و ورود آب دریا رفع نخواهد شد.
به گفته مسئولان محیط زیست گلستان لایروبی کانال‌ها در خلیج گرگان هزار میلیارد تومان اعتبار می‌خواهد و تجهیزات مورد نیاز این کار در بندر امیرآباد و بندر انزلی موجود است. اهمیت احیای خلیج گرگان به قدری مهم است که پای معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه هم به موضوع آن باز شده است.
جهانگیر معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه در سفری که مدتی پیش به گلستان داشت ضمن بازدید از خلیج گرگان گفت: با مدیرانی که طی این سال‌ها درباره موضوع خیج گرگان ترک فعل کرده اند برخورد می‌شود.
کارشناسان محیط زیست معتقدند اقدامات لازم برای لایروبی خلیج گرگان هر چه سریعتر باید آغاز شود قبل از اینکه موضوع ریزگرد هم به جمیع مشکلات خلیج گرگان اضافه شود و به دنبال درمانی برای
آن باشیم.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی