آخرین اخبار :
  • منتشر شده در سه شنبه, 21 دی 1400 08:13
در نشست توجیهی اجرای قانون حمایت از خانواده و جوانی در حوزه وزارت بهداشت در دانشگاه علوم پزشکی مازندران عنوان شد:

مازندران و گیلان در صدر بحران جمعیتی قرار دارند

با حضور دکتر کمال حیدری معاون بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، آیت الله محمدباقر محمدی لائینی نماینده ولی فقیه در مازندران ، علی شیرازی سرپرست معاونت سیاسی امنیتی و اجتماعی استانداری مازندران، دکتر سید عباس موسوی رئیس دانشگاه علوم پزشکی مازندران، اعضای هیات رئیسه دانشگاه و جمعی از مدیران و کارشناسان حوزه های بهداشت و درمان دانشگاه های علوم پزشکی مازندران و بابل شرکت ویدئوکنفرانسی مدیران شبکه های بهداشت و درمان شهرستان ها برگزار شد.
دکتر کمال حیدری، معاون بهداشتی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور به بیانیه سیاست‌های جمعیتی رهبری اشاره کردند و گفت: مسئله جمعیت امروزه نه فقط یک مسئله شرعی ، اعتقادی ، اقتصادی و فرهنگی بلکه یک مسئله ملی است.
وی با تاکید بر مشارکت فعال همه دستگاه ها در مسئله افزایش جمعیت، افزود: در این قانون برخلاف قوانین دیگر همه جوانب در نظر گرفته شده است بنابراین برای پیشبرد این هدف تلاش صورت گیرد زیرا تاکنون فرصت های زیادی را از دست دادیم.
معاون بهداشت وزارت بهداشت ادامه داد: این وزارتخانه به عنوان خط اول تماس با مردم در بحث مشاوره جامعه می‌باشد و در دل مشاوره ها می توان افراد را به فرزندآوری و ازدواج تشویق کرد.
دکتر حیدری به درمان ناباروری ها اشاره کرد و گفت : به دلیل ظرفیت های ارزشمند وزارت بهداشت ، سهم این وزارتخانه بسیار مهم است.
وی مراکز مشاوره ازدواج ، مراکز درمانی، حوزه دانشجویی، خیرین و مراکزی که وجوه اجتماعی ارزشمندی دارند را ظرفیت های این وزارتخانه برشمرد و بیان کرد: باید از ظرفیت سمن ها در آگاه سازی مردم و تشویق آنان برای فرزندآوری استفاده کرد.
معاون بهداشت وزارت بهداشت به کاهش فرزندآوری در کشور اشاره کرد و افزود : باید برنامه ریزی بیشتری برای افراد تحصیل کرده برای تشویق به فرزندآوری صورت گیرد.
حجت الاسلام محمدباقر محمدی لائینی، نماینده ولی فقیه در استان مازندران در این نشست با اشاره به فرمایشات امام خمینی (ره) مبنی بر اینکه کشور ما تا ۲۰۰ میلیون جمعیت را می‌تواند اداره کند ، گفت : باید کمک کرد تا ظرفیت و استعدادهای افزایش جمعیت فعلیت پیدا کند و وقتی می شود نسل های جدید از فیض وجود برخوردار شوند و وسیله رحمت الهی باشند نباید جلوی ورود آنها را گرفت.
وی با بیان اینکه مقام معظم رهبری جمعیت جوان را خلاق و مبتکر می دانند ، افزود : زمانی که جمعیت جوان نداشته باشیم، خلاقیت و ابتکار نیز کاهش می یابد.
نماینده ولی فقیه در استان مازندران با تاکید براینکه آسیب‌های امنیتی را باید در نظر گرفت ، ادامه داد : ما نباید شعاری عمل کنیم بلکه باید راهکار بدهیم و برای عمل به این راهکارها ، اعتقاد و باور داشته باشیم.
علی شیرازی، معاون سیاسی امنیتی استاندار مازندران در ادامه این نشست با تشکر و قدردانی از مدیریت حوزه سلامت و کادر بهداشت و درمان استان در راستای اجرای مراقبت ها و کنترل بیماری کرونا ، گفت : خانواده عنصر تشکیل دهنده جامعه می‌باشد و ملاک اقتدار کشورها وضعیت جمعیتی آنها است.
وی با بیان اینکه از سال ۱۳۸۹ تا سال ۱۳۹۹ شاهد کاهش جمعیت و پدیده سالمندی مواجه هستیم ، افزود : در سال ۱۴۲۰ به کشوری سالمند تبدیل خواهیم شد و این مسئله خود باعث افزایش هزینه‌های اقتصادی در کشور و بروز مسائل امنیتی می شود.
معاون سیاسی امنیتی استاندار مازندران به بیانیه سیاست های جمعیتی مقام معظم رهبری در سال ۱۳۹۴ اشاره کرد و ادامه داد : ما باید کشور را از آسیب ها و چالش های مشکلات جمعیتی نجات دهیم.
دکتر برکاتی مدیرکل دفتر سلامت خانواده و جمعیت وزارت بهداشت کشور علت تشکیل این جلسه را پیگیری وضعیت نامناسب ۷ استان کشور از جمله مازندران از نظر جمعیتی اعلام نمود و گفت : تصور و باور در این برنامه این است که در کوتاه مدت ، میان مدت و بلندمدت بتوان با بررسی عوامل کاهش جمعیت در جهت افزایش آن گام برداشت.
وی با بیان اینکه مازندران و گیلان در صدر بحران جمعیتی قرار دارند ، افزود : کلید جمعیت در دنیای آتی نهاد خانواده است که در دنیای غرب از دست رفته ولی در کشور ما همچنان یک ویژگی مهم و مثبت محسوب می شود که نگاه به خانواده گره گشا می باشد .
دکتر برکاتی افزود : ترویج فرزندآوری در افرادی که ازدواج کردند اولویت اصلی ما می باشد.
دکتر سید عباس موسوی ، رئیس دانشگاه علوم پزشکی مازندران در این نشست جمعیت استان را سه میلیون و ۳۸۴ هزار و ۲۸۴ نفر دانست و گفت : از این تعداد ۱۴۹ هزار و ۲۶۳ نفر کودکان زیر پنج سال و ۳۹۲ هزار و ۵۶۵ نفر جمعیت سالمندان می باشد.
وی با بیان اینکه ۱۴.۳ درصد جمعیت استان سالمند هستند ، افزود : در استان مازندران ۱۰۱ مرکز جامع خدمات سلامت شهری ، ۲۰۷ مرکز جامع خدمات سلامت روستایی و ۱۱۳۶ خانه بهداشت وجود دارد.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی مازندران با اعلام اینکه ثبت ولادت ها روند نگران‌کننده داشته است ، ادامه داد : میانگین سن ازدواج پسران از ۲۴ سالگی و دختران از ۱۸ سالگی در سال ۱۳۷۵ به ترتیب به ۲۷ و ۲۳ سالگی در سال ۱۳۹۸ رسیده است.
دکتر موسوی تاکید کرد : با توجه به افزایش میانگین سن ازدواج که حدوداً سالانه یک سال به این اعداد اضافه می‌شود و محدود شدن زمان فرزندآوری مشکلات جامعه رو به افزایش است.
وی با بیان اینکه میزان ازدواج ثبت شده در استان از ۳۵۹۷۸ در سال ۱۳۸۸ به ۲۱۴۳۱ مورد در سال ۱۳۹۹ رسیده است ، افزود : میزان طلاق ثبت شده در استان از ۱۰۲۵ در سال ۱۳۵۷ به ۹۷۹۷ در سال ۱۳۹۹ رسیده است .
رئیس دانشگاه علوم پزشکی مازندران با تاکید براینکه میزان موالید ثبت شده نیز روند کاهشی داشته است ، ادامه داد : میزان موالید از ۵۲۵۱۰ مورد در سال ۱۳۵۷ به ۳۰۱۷۵ مورد در سال ۱۳۹۹ رسیده است .

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی