آخرین اخبار :
  • منتشر شده در چهارشنبه, 13 مرداد 1400 06:13

فراخوان سي و سومین جشنواره تئاتر استان مازندران

دبیرخانه دائمی جشنواره تئاتر استان مازندران مستقر در واحد هنرهای نمایشی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی با همکاری انجمن هنرهای نمایشی شعبه مازندران، با توجه به شیوه‌نامه ابلاغی اداره کل هنرهای نمایشی به شماره 107157/1400 مورخ 28 فروردین 1400 جهت روشن نگه داشتن چراغ تئاتر با هدف دست‌یابی به تئاتر خلاق و پویا و نیز تلاش در جهت ارتقای سطح کیفی و کمی و گسترش فرهنگ تئاتر، با در نظر گرفتن شرایط ویژه بیماری کرونا، اقدام به برگزاری سي و سومین جشنواره تئاتر استان مازندران بر اساس شیوه نامه جدید می نماید .
اهداف :
1- کشف استعداد های جوان؛ آگاهی بخشی و افزایش بینش فرهنگی جامعه با تکیه بر این
استعداد ها
2- بومی سازی ظرفیت های فرهنگی و هنری
3- استفاده از بستر های فرهنگی و هنری برای رشد و اعتلای فرهنگ عمومی
4- ایجاد روحیه نشاط و امید بخشی در جامعه با توجه به آثار مخرب روانی ناشی از بحران بیماری کرونا
5- افزایش شناخت جامعه به منظور تقویت توانمندی های بالقوه در کاهش آسیب های اجتماعی (اعتياد، بزهكاري، خودكشي، فساد و فحشا، تكدي‌گري، سرقت)
6- رشد و توسعه فعالیت های اجتماعی و آگاهی بخشی با تکیه بر هنر نمایش
اولویت های موضوعی جشنواره :
* انتخاب موضوع آزاد است و آثاری با محور های زیر « به شرط برخورداری از کیفیت مطلوب فنی و تخصصی » و جلب نظر هيأت انتخاب، در اولویت پذيرش خواهند بود.
* شعار سال «تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها» و موضوعات مرتبط
* پرداختن به سبك زندگي ايراني-اسلامي
* افزایش روحیه نشاط و امیدبخشی در جامعه و موضوعات مرتبط با آن
* پرداختن به فرهنگ بومی و بسترهای تاریخی، سیاسی، ادبی و آیین‌های استان
* فرهنگ ایثار و شهادت، اپیدمی بیماری کرونا، مدافعین سلامت
* موضوعات مرتبط با سالگرد دفاع مقدس
الف ) شرایط شرکت در جشنواره :
1- جشنواره فقط در بخش صحنه ای و به صورت رقابتی برمبنای شیوه نامه جدید برگزار خواهد شد.
2- سی و سومین جشنواره تئاتر استانی صرفاً میزبان یک اثر از هر کارگردان خواهد بود.
3- به دلیل بحران بیماری و لزوم رعایت پروتکل های بهداشتی، جشنواره فاقد بخش جنبی و جلسات نقد و بررسی بوده و تاکید می گردد برگزاری به صورت دوره های گذشته نخواهد بود.
شیوه برگزاری و محل اجرای آثار در مرحله نهایی به تشخیص شورای سیاستگذاری جشنواره و مطابق با نظر ستاد استانی پیشگیری و مقابله با کرونا خواهد بود .
4- آثار شرکت کننده در این جشنواره، صرفاً اختصاص به آثار و نمایشنامه‌های ایرانی دارد.
تبصره: با هدف تشويق نمايشنامه‌نويسان استان، متون نويسندگان بومي شركت كننده در جشنواره، اعم از پذيرفته شده يا نشده، جهت ارزيابي در اختيار انجمن هنرهاي نمايشي مازندران قرار گرفته و در صورت تأييد، توسط انجمن مذكور به چاپ خواهد رسيد.
5- ارائه مجوز کتبی نویسنده، مترجم یا ناشر برای شرکت در سی و سومین جشنواره تئاتر استان مازندران از سوی کارگردان و گروه متقاضی، به دبیرخانه جشنواره استان الزامی است .
6- متون اقتباسی؛ منوط به ذکر دقیق مشخصات صاحب اصلی اثر و نوع اقتباس، با اخذ مجوز از نویسنده یا ناشر و مترجم، به صورتی که حقوق معنوی و مادی صاحب اثر حفظ شود، می‌توانند در بخش رقابتی جشنواره حضور داشته باشند كه در اين رابطه، تشخيص هيأت انتخاب آثار و دبيرخانه جشنواره، ملاك تصميم خواهد بود. در صورت عدم رعایت این بند، ضمن جلوگیری از ادامه حضور گروه نمایشی در هر مرحله‌ای از فرآیند جشنواره، مسئولیت این عدم شفاف‌سازی متوجه نویسنده و کارگردان نمايش خواهد بود.
7- متقاضیان شرکت در جشنواره لازم است با تکمیل فرم شماره یک شیوه نامه برگزاری جشنواره، آمادگی خود را جهت ارزیابی و حضور در جشنواره اعلام نمایند.
8-متقاضیان حضور با ارسال اثر، متعهد به پذیرش تمامی قوانین و سیاست‌های جشنواره می‌شوند.
9- متقاضیان حضور در جشنواره باید مرحله بازخوانی متن را در شورای ارزشیابی و نظارت گذرانده باشند.
10- آثار متقاضی طبق گاه‌شمار جشنواره، توسط هیات انتخاب جشنواره، متناسب با شرایط بیماری کرونا در جامعه، بدون در نظر گرفتن اجرای عموم؛ در هر دو مرحله بازبینی و نهایی به یکی از دو صورت (اجرای زنده یا بازبینی فیلم) ارزیابی شده و در صورت تأیید به مرحله بعدی راه پیدا می‌کند .
« نظر به اهميت استمرار اجراهاي عمومي و در صورت ميسر نبودن امکان اين امر در شرايط كنوني، گروه‌هاي منتخب براي حضور در جشنواره مي بايست متعهد به اجراي عمومي در اولين فرصت مناسب باشند.»
11- بنا بر تشخیص هیات داوران حداکثر دو اثر نمایشی به اداره کل هنرهای نمایشی معرفی خواهد شد.
تبصره: معيار انتخاب آثار و معرفی به دبيرخانه جشنواره تئاتر فجر، برخورداري از کیفیت فني و تخصصي است و در صورت عدم احراز این شرایط توسط گروه های شرکت کننده، هیأت داوران مختار است هیچ گزینه‌ای برای انتخاب نداشته باشد.
12- برگزاری جشنواره منوط به مساعد بودن شرایط بیماری موجود در جامعه است؛ لذا با توجه به نیاز گروه‌های متقاضی به محل و زمان تمرین و ماهیت گروهی بودن نمایش؛ اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران انجام شدن تمام موارد بالا را مشروط به مساعد بودن نسبی شرایط می داند؛ لذا دبیرخانه دائمی جشنواره تئاتر استان متناسب با شرایط موجود؛ جشنواره را مطابق با یکی از پیشنهادات اداره کل هنرهای نمایشی برگزار می‌کند:
* برگزاری جشنواره حضوری در استان هایی که شرایط مساعد وجود دارد با هماهنگی ستاد استانی مقابله با کرونا و رعایت کامل ضوابط اعلامی از سوی این ستاد
* برگزاری جشنواره با بهره‌گیری از امکانات فضای مجازی با هدف بهره‌مندی شهروندان و مخاطبان از آثار
* ارزیابی و داوری آثار در هر دو مرحله بازبینی و نهایی (زنده و یا از طریق نسخه تصویری) توسط هیأت انتخاب و داوری استان و تعیین برگزیدگان جشنواره
13- چنانچه در هر مرحله ای از انتخاب آثار يا برگزاري جشنواره ، مغایرتی با بندهای فراخوان در مورد هريك از آثار شركت كننده مشاهده شود، دبیرخانه دائمی تئاتر استان گروه نمایشی متخلف را از ادامه روند جشنواره و مراحل بعدي باز خواهد داشت.
* برای موارد پیش‌بینی نشده، دبیرخانه جشنواره با مشورت اداره کل هنرهای نمایشی با توجه به شرایط غیرقابل پیش‌بینی موجود، اتخاذ تصمیم نموده و گروه‌های منتخب ملزم به رعایت آن می‌باشند .
* نکات قابل توجه در خصوص ضبط تصویری آثار نمایشی:
1- فیلم اثر که می‌تواند با یک دوربین و یا بیشتر ضبط شود، نباید تداعی تئاتر تلویزیونی کند.
2- برای بالا بردن کیفیت صدای نمایش و واضح بودن دیالوگ بازیگران، بهتر است در هنگام ضبط، سطح صدای موسیقی یا افکت پایین تر از سطح صوتی دیالوگ ها باشد.
3- برای ارسال فیلم تئاتر بر روی DVD یا فلش مموری ، پیشنهاد می‌شود از فرمت DVD Player استفاده شود تا هم در دستگاه‌های خانگی و هم در رایانه قابل مشاهده باشد.
4- در تصویربرداری با یک دوربین، مونتاژ انجام نشود تا منعکس کننده رویداد کامل اجرای نمایش در روی صحنه باشد.
* مدارک مورد نیاز :
* تکمیل فرم شماره یک (پيوست فراخوان)
* مجوز کتبی نویسنده یا ناشر
* خلاصه سوابق هنری کارگردان
* یک قطعه عکس پرسنلی کارگردان
* خلاصه نمایش به صورت تایپ شده
* گاه‌شمار جشنواره :
1- آخرین مهلت ارسال آثار: 12 آبان ماه
2- تاریخ بازبینی (به صورت زنده یا فایل تصویری): 15 آبان ماه
3- اعلام اسامی برگزیدگان حضور در جشنواره: 19 آبان ماه
4- تاریخ برگزاری جشنواره (با توجه به نوع برگزاری جشنواره): 26 لغایت 29 آبان ماه
آدرس دبیرخانه :
ساری ، میدان امام خمینی (ره)، ابتداي بلوار دانشگاه ، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران
واحد هنرهای نمایشی ، دبیرخانه دائمی جشنواره تئاتر استان / کد پستی : ۳۸۷۹۴ -۴۸۱۵۸
تلفن تماس : 333۶۲۰۲۲-333۶۲۰۰۷

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی