آخرین اخبار :
  • منتشر شده در سه شنبه, 12 مرداد 1400 07:43
مدیر جهاد کشاورزی محمودآباد خبر داد:

فعالیت ۸۴ واحد شالیکوبی در محمودآباد برای تبدیل ۱۲۵ هزار تن برنج

مدیر جهاد کشاورزی محمودآباد تولید برنج سفید این شهرستان را با احتساب کشت اول، دوم و رتون بیش از ۱۲۵ هزار تن پیش بینی کرد.
محمد هادی‌زاده گفت: شهرستان محمودآباد دارای ۸۴ واحد کارخانه شالیکوبی با ظرفیت عملی ۱۰۰ هزار تن است.
وی با اشاره به وجود ۴۰ واحد شالیکوبی مدرن، اظهار کرد: ۲۵ واحد شالیکوبی مدرن در بخش مرکزی و ۱۵ واحد در بخش سرخ رود مشغول فعالیت هستند.
هادی‌زاده با بیان اینکه مدرن‌سازی شالیکوبی‏‌ها منجر به افزایش کیفیت و کاهش ضایعات می‌شود، گفت: روند تجهیز و نوسازی این واحدها رو به افزایش است.
این مقام مسئول یادآورشد: مدرن‌شدن کارخانه‌های شالیکوبی علاوه براینکه ضایعات برنج را کاهش می‌دهد، موجبات افزایش کیفیت برنج سفید را نیز فراهم می‌کند و کاهش ضایعات برنج می‏‌تواند منجر به بهبود وضعیت اقتصادی خانوارها شود.
وی با اشاره به بارندگی های اخیر نوار شمالی بیان کرد: بارندگی ها به ۳۰ درصد از اراضی شالیزاری شهرستان محمودآباد خسارت وارد کرده و بسیاری از کشاورزان در عملیات برداشت با خال دار شدن برنج و خرد شدن آن مواجه شدند.
مدیر جهاد کشاورزی محمودآباد نرخ برنج در این شهرستان را بیش از ۳۱ هزار تومان پیش‌بینی کرد و افزود: اراضی خسارت دیده‌ای که تحت پوشش بیمه محصولات کشاورزی هستند با مراجعه به دفتر بیمه محصولات کشاورزی در شهرستان و ثبت درخواست خود، پس از بازدید و ارزیابی توسط ناظر، غرامت دریافت خواهند کرد.
وی با بیان اینکه تاکنون ۱۲۰۰ هکتار اراضی شالیزاری این شهرستان تحت پوشش بیمه محصولات کشاورزی قرار گرفته است، تصریح کرد: در حال حاضر بیمه به عنوان یک ابزار مناسب، تنها راهکار حفاظتی از کشاورزان در برابر حوادث غیر مترقبه و جبران کننده بخشی از خسارات وارده احتمالی است که می‌تواند کشاورزان را به تولید دلگرم و امیدوار کند.
هادی زاده با تأکید بر ضرورت افزایش و گسترش پوشش بیمه‌ای در بخش کشاورزی، افزود: علی‌رغم عدم استقبال مناسب بهره برداران از مقوله بیمه، توسعه سطح بیمه محصولات کشاورزی از سیاست ها و اولویت های این مدیریت بوده و سعی شده با تمرکز فعالیت های آموزشی ترویجی در این راستا گامی موثر برداشته شود.
لازم به ذکر است که شهرستان محمودآباد دارای ۱۸ هزار و ۵۴۵ هکتار اراضی شالیزاری است.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی