آخرین اخبار :
  • منتشر شده در دوشنبه, 31 خرداد 1400 07:52

نخستین انجمن شاهنامه‌شناسی و شاهنامه‌خوانی کودک و نوجوان گیلان

نخستین انجمن شاهنامه‌شناسی و شاهنامه‌خوانی کودک و نوجوان سرزمین گیلان در خردسرای فردوسی گیلان ایجاد شد.
«زهرا روحی فر»، مسوول انجمن شاهنامه‌خوانی کودک و نوجوان استان گیلان اظهار کرد: انجمن شاهنامه‌شناسی و شاهنامه‌خوانی کودک و نوجوان سرزمین گیلان که یک نهاد رسمی مردم‌نهاد است، با همکاری خردسرای فردوسی گیلان، پژوهشکده گیلان‌شناسی دانشگاه گیلان و انجمن ترویج و زبان و ادبیات فارسی برای نخستین‌بار در گیلان ایجاد گردید که ضمن فراخوان کودکان و نوجوانان، معلمان و دبیران، برای پاسداشت و حفظ این سرمایه ملی، فعالیت خود را در صفحه رسمی این انجمن آغاز می‌کند.
وی گفت: هدف از راه‌اندازی انجمن شاهنامه‌شناسی و شاهنامه‌خوانی کودک نوجوان گیلان، معرفی حکیم طوس و شاهنامه همچنین آشنایی و خوانش این اثر ارزشمند و برترین شاهکار اعصار و ملل توسط کودکان و نوجوانان این مرز و بوم خواهد بود که گنجینه‌ای سرشار از داستان‌های زیبا برای این عزیزان است.
مسوول انجمن شاهنامه‌خوانی کودک و نوجوان گیلان تصریح کرد: گونه‌گونی مطالب این کتاب، انواع قالب‌های ادبی، اسطوره، حماسه و تمثیل، زندگی پهلوانان، قصه‌ها، شگفتی‌ها، چاره‌اندیشی‌ها و حتی معماها اگر با شیوه مناسب ارایه شوند، برای کودکان و نوجوانان بسیار دلنشین‌اند.
وی ادامه داد: آن‌چه شاهنامه را کتابی مناسب برای کودکان و نوجوانان می‌کند، این است که در آن، همه ابعاد زندگی، آشکارا یا به رمز نمود دارد، چون آیین زندگی بدون هیچ‌گونه پیچیدگی فلسفی بیان می‌شود و زندگی ساده است و خوشی‌ها و ناخوشی‌ها به یکسان در آن وجود دارند، شاهنامه خواننده را به شادی و کامروایی فرا می‌خواند، عشق‌ها در آن طبیعی‌اند و به بار می‌نشینند. نوعی منطق علمی در رویدادها به چشم می‌خورد و جنگ‌ها با هدف سامان بخشیدن به اوضاع و ساختن جهانی بدون جنگ در می‌گیرند. دفاع از نیروی نیک در آن، حکایت از آگاهی انسان به مقام انسانی خود دارد و زندگی، متعادل و در هماهنگی با سرشت آدمی و ارتباط نزدیک با طبیعت است. در آن، هم به نیازهای مادی توجه می‌شود و هم به نیازهای معنوی.
روحی فر اظهار داشت: زندگی در شاهنامه دارای نوعی معناست که نباید آن را از یاد برد و برای حفظ آن تا پای جان می‌توان پیش رفت. کتاب، سراپا سفارش مدارا و دفاع از گوهر انسانی است.
وی بیان کرد: آشنا کردن نوجوانان و جوانان با اندیشه‌های فردوسی، پاشیدن بذر حکمت در روح و ذهن آینده‌سازان این مرز و بوم است. پس از گذشت هزار سال هنوز هم این کتاب جان مایه خودباوری ایرانی است و می‌تواند باورمندی درخور برای کودکان و نوجوانان و جوانان ما در ساختن و پیشرفت کشور به وجود آورد.
مسوول انجمن شاهنامه خوانی کودک و نوجوان گیلان در پایان از تمامی مردمان خردمند گیلان و ایران و همچنین سازمان آموزش و پرورش تمامی مناطق گیلان درخواست کرد برای پیشبرد اهداف نیک و انسان‌ساز این انجمن ضمن همکاری‌های خردمندانه با این نهاد، در راه پاسداشت این اثر گرانمایه کوشا باشند.

همه رخش اندیشه را زین کنید
جهان را به شهنامه آذین کنید
هرآنکو که شهنامه خوانی کند
چه مرد و چه زن پهلوانی کند

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی